KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Nevzat İspirli’yi ağlatan kutlama
Nevzat İspirli’yi ağlatan kutlama
Eğitim
24 Kasım 2010 Çarşamba 18:20
  • 2387
  • 2

Nevzat İspirli’yi ağlatan kutlama

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamasında öğrencilerin ve öğretmenlerin sahnelediği oratoryoda duygulu anlar yaşayan Milli Eğitim İl Müdürü Nevzat İspirli hüngür hüngür ağladı

Ülke genelinde1981 yılından bu yana kutlanmaya başlayan ve bu yıl 29. yapılan 24 kasım Öğretmenler Günü geçtiğimiz yılların aksine bu yıl  büyük bir coşkuyla kutlandı. Sabahın erken saatlerinde valilik tören alanındaki  Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ve öğretmenlerden oluşan bir  heyetin vali Ercan Topaca ziyaret etmesiyle devam etti. Ziyaretin ardından protokol üyeleri, Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde gerçekleştirilen kutlama programına katıldı. 
 

TÜRKÜ DOLU KUTLAMA
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlayan tören Mimar Sinan Lisesi müzik öğretmeni Ayşe Şahin`in güzel sesi ile seslendirdiği ve müzik öğretmenlerinin enstrümanlarıyla eşlik ettiği bir türkü dinletisiyle devam etti. Birbirinden güzel türküler seslendiren Ayşe Şahin`in duygulu sesi zaman zaman katılımcıları hüzünlendirdi. Türkü şöleninin ardından aday öğretmenlerden Anıl Ergün bir konuşma yaparak, yeni başlayacağı mesleğin kutsallığını anlatarak kendisini yetiştiren anne babasına ve meslek seçiminde en büyük payı olan öğretmenlerine teşekkür etti.
 

CUMHURİYETİ SEVDİRMEK
Aday öğretmen Anıl Ergün`ün ardından 31 yıl boyunca kendisini öğrencilere adayan ve İzmit İbn-i Sina İlköğretim Okulu`ndan emekli öğretmen Muhsin Okur yaptığı konuşmada, “Biz öğretmenlerin başarısı Cumhuriyet`in başarısı olacaktır. Öğretmenlik çok zor bir meslektir ama güzeldir. Malzememiz insandır bizim. Vatanı, bayrağı, İstiklal Marşı`nı, Başöğretmen Atatürk`ü ve Cumhuriyeti sevdirmektir görevimiz” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ise yaptığı konuşmada öğretmenlik mesleğinin kutsallığına değindi.
 

ÖĞRETMEN MUTLU İSE….
İspirli, “Öğretmen, hakikatlerin işleyici, karakterlerin yapıcısı ve kalplerimizin yönlendiricisidir. Öğretmenlik sevgi işidir. Sevgiyi sevip, düşmanlığa düşman olma, bu duygu ve inançla coşma işidir. Sevginin ferdi ulaştırdığı en yüce mevkii, örnek insan olma, rehber olma işidir. Öğretmen huzurlu ise halk huzurludur. Öğretmen mutlu ise millet mutludur. Öğretmen güvenli ise devlet güvenlidir.  Bunun içindir ki öğretmenin huzuru, mutluluğu, güveni ve saadeti her şeyin üstündedir” diye konuştu.
 

TOPACA`DAN NASİHATLER
Öğretmenlere hitaben son konuşmayı yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise öğretmenlere teknolojiye ayak uydurmaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda nasihatlerde bulunarak, şunları söyledi: “Ülkemizde 16 milyon öğrenci, 650 bin öğretmen var. İlimizde ise 315 bin öğrenci, 14 bin öğretmen görev yapıyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlayanlar öğretmenlerdir. Devletin düzenini sağlamak bir anlamda öğretmenlerimizin görevidir. Öğretmenler devletimizin bekasının ilacıdır. Bu yüzden 7`den 70`e kadar sizleri çok seviyoruz.”
 

YEMİN ETTİLER
Yapılan konuşmaların sonrasında 40 stajyer öğretmen meslek andı içti. 20 emekli öğretmen ise hizmet şeref belgelerini Kocaeli Valisi Ercan Topca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun elinden aldı. Tören 24 Kasım Anadolu Lisesi`nde görevli 11 öğretmen ve 14 öğrenci tarafından Kocaeli Bölge Tiyatrosu Genel Sanat yönetmeni Burhan Akçin`in katkıları ile hazırlanan “Memleketim” adlı oratoryo gösterisiyle devam etti.
 

İSPİRLİ AĞLADI!
Yaklaşık 20 dakika süren oratoryo gösterisinde öğretmenlerin ve öğrencilerin muhteşem performansı göz doldurdu. Öğretmenlerin yaptığı fedakarlıkların anlatıldığı gösteride İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İsprili göz yaşlarına hakim olamadı. Bir süre hüngür hüngür ağlayan İspirli daha sonra göz yaşlarını silerek protokol üyeleriyle beraber öğrenciler ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

PROTOKOLDEN BÜYÜK İLGİ
Büyük coşku içinde gerçekleşen SDKM`deki kutlama töreninde Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli`nin yanı sıra milli eğitim ilçe müdürleri, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Halk Eğitim Merkezi Müdürü Salih Aydın, vali yardımcıları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi ve ilimizde kutsal vazifelerini icra eden çok sayıda öğretmen hazır bulundu.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ