KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Öğrenci, öğretmen derslik sayımız kaç?
Öğrenci, öğretmen derslik sayımız kaç?
Eğitim
13 Ekim 2010 Çarşamba 11:47
  • 1043
  • 0

Öğrenci, öğretmen derslik sayımız kaç?

Her zaman olduğu gibi bu yıl da ilimizde gerek öğrenci, gerek öğretmen ve derslik sayılarımızda farklılıklar oldu.

Başka kentlerde belki de azalma gösteren bu sayılar, ilimizin sanayi kenti olması dolayısıyla devamlı artış gösteriyor. Geçen yıl 303 bin olan öğrenci sayımıza bu yıl  tam olarak 13 bin 395 öğrenci daha eklendi, üstelik yeni birçok okulumuz da birer birer hizmete girdi. Bu yıl  ilimizde 542 okulda 314 bin öğrenci eğitim alıyor.
Norm kadroya (okulun ihtiyaç sayısı) göre 2 bine yakın ihtiyaç olmasına rağmen, bu yıl 13 bin 768 öğretmenle derslere başladık. Son KPSS skandalının ardından yapılacak sınav sonrası ilimize 500 öğretmen daha bekleniyor. 10 bin 441 derslik sayımıza ise bu yıl 465 derslik daha eklendi. ÖSS`de ise öğrenci mevcudu açısında Türkiye`nin 4`üncü üniversitesi olan KOÜ`de geçen yıl 60 bin civarında olan öğrenci sayısı bu yıl 16 bin artarak 70 bine çıktı.
Yani ilimiz eğitim dünyasının toplam öğrenci sayısı, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversiteyle birlikte 385 bine yaklaştı. Bu da birleştirilmiş birkaç ilçenin nüfusuna eş gibi görünüyor.
Öğrenciler:
 

Mahmure öğretmenin büyük acısı!...

İzmit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu`nun emekli öğretmenlerinden ve benim de öğretmen okulundan arkadaşım olan sevgili Mahmure Karslı, yıllardır aynı yastığa baş koyduğu hayat arkadaşını kaybetti. SEKA`dan emekli olduktan sonra uzun süre Özel Seymen Danışma Bürosu`nda görev yapan, aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi AYKOME personelinden Yılmaz Karslı`nın da ağabeyi olan Ceylan Karslı (59) vefat etti. Uzun süredir akciğer rahatsızlığı yaşayan ve son 2,5 aydır hastanede tedavi gören Karslı, doktorların tüm çabalarına rağmen kurtarılamadı. Bizler de Eğitim Dünyası olarak Ceylan Karslı`ya Tanrı`dan rahmet, sevgili arkadaşım Mahmure`ye  ve tüm Karslı ailesine başsağlığı diliyoruz.
 

19 Mayıs`la ilgili  toplantı bugün

Okullarda yıl içinde yapılacak ulusal bayramlarla ilgili hazırlıklar yoğunluk kazandı. 19 Mayıs Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı`nda görev alan okul müdürleriyle  ilgili toplantı bugün yapılacak. İzmit Ulugazi İlköğretim Okulu`nun konferans salonunda saat 10.00`da başlayacak toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın başkanlık edecek. Toplantıya İzmit`te bulunan 18 ortaöğretim kurumunun müdürü katılacak. Ayrıca aynı bayramda görev alacak müzik ve beden eğitimi öğretmenleriyle ilgili toplantı da yarın saat 14.00`te, aynı yerde.
 

23 Nisan`ı iki ilçe birlikte kutlayacak

19 Mayıs`ın yanı sıra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili de hazırlıklar başladı. Bu yıl yine Derince ile İzmit bayramı birlikte kutlayacak. Bayramla ilgili İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Aydın dün Ulugazi  İlköğretim Okulu`nda okul müdürleriyle bir araya geldi. Toplantıda bayram programı ve öğrenci sayıları gibi konular değerlendirildi.
 


TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

• 1905 - Galatasaray Spor Kulübü kuruldu.
• 1914 - Garrett Morgan, gaz maskesini icat etti ve patentini aldı.
• 1918 - Talat Paşa liderliğindeki İttihat ve Terakki hükümeti Mondros Mütarekesi'ni imzalayarak Osmanlı için 1. Dünya Savaşı'nı bitirdi ve istifa etti.
• 1921 - Atatürk, Kars Antlaşması'nı yaptı.
• 1923 - TBMM'de, Ankara'nın hükümet merkezi ve başkent olması kararlaştırıldı.
• 1951 - Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği güzellik yarışmasında, Günseli Başar Türkiye`nin ilk Güzellik Kraliçesi seçildi.
• 1955 - Suna Kan, "Viotti Keman Yarışması"nda birinci oldu. Yarışma, ünlü İtalyan kemancı Giovanni Battista Viotti adına düzenlenmişti.
• 1996 - Radikal gazetesi yayın hayatına başladı.
•  2006 - Nobel Barış Ödülü, Bangladeş'li Muhammed Yunus ve Grameen Bank arasında paylaştırıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ