KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmenler okulu bırakıp hacca gitti!...
Öğretmenler okulu bırakıp hacca gitti!...
Eğitim
17 Kasım 2009 Salı 18:03
  • 4584
  • 45

Öğretmenler okulu bırakıp hacca gitti!...

Son hac döneminde hacca giden gruba, ilimizde görev yapan öğretmenler de katıldı. Uzun süre vekil öğretmenlerle idare edilecek olan sınıfların velileri durumdan şikayetçi oldu

Eğitim-öğretim adına ilimizde her geçen gün farklı bir olayla karşılaşabiliyoruz. Eğitim-öğretim döneminde yapılan veli şikayetlerine şimdi başka bir konu daha eklendi. Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte başlayan hac döneminde, hacı grubuna ilimizde görev yapan öğretmenler de katıldı. Bazı öğretmenlerin hac görevini şubat tatili, yaz tatili veya emeklilik dönemi yerine eğitim-öğretim yılı içinde yapması, velileri huzursuz etti. Öğretmenlerinden uzun bir süre ayrı kalmak zorunda bırakılan öğrenciler okula gitmek istemiyor.
 

DERİNCE`DE İKİ ÖĞRETMEN
Velilerin şikayeti üzerine ortaya çıkan olayda, hacca giden öğretmen sayısı bilirlenemezken, bu sayının Derince`de iki olduğu öğrenildi. Derince Mevlana ve Kocaeli Öğretmenler İ.Ö.O.`nda görev yapan öğretmenlerden ikisi, eğitim dönemi ortasında öğrencilerini ve sınıfını bırakıp, hacca gitti. Derince Mevlana İ.Ö.O. 3-C sınıfı öğretmeni Şerafettin Bodur ve yine Derince`de bulunan Kocaeli Öğretmenler İ.Ö.O. sınıf öğretmenlerinden Şerafettin Yiğit adlı öğretmenlerin eğitim-öğretim yılının ortasında hacca gitmeleri ve öğrencilerin 2 ay başka bir öğretmende okuması, velileri isyan ettirdi.
 

KAYITLARINI ALDIRANLAR VAR
Derince`deki iki okulda bulunan bazı veliler gazetemizi arayarak,  okullarındaki bu durumun ele alınmasını isteyerek şunları söyledi: “Öğretmenimiz hacca gitti. Biz çocuklarımızı Atatürkçü öğretmenlere mi, hacı hocalara mı teslim ettik. Ayrıca öğretmenimiz, hacca gitmeden önce, pasaport işlemleri için de sık sık çocuklarımızı ihmal etti. 2 ay öğretmensiz kalacak olan çocuklarımızın kaydını aldırmayı düşünüyoruz. Durumu Milli Eğitim`e şikayet edeceğiz” dedi.  Derince Mevlana İ.Ö.O. Müdürü Aymet Aydos ise konuyla ilgili izin işleminin kendilerinin dışında bir olay olduğunu, öğretmenin kendi talebiyle valilikten 2 ay ücretsiz izin aldığını belirtti.
 

PAŞA YILDIZ: SINIFLAR BOŞ DEĞİL
Derince Milli Eğitim Şube Müdürü Paşa Yıldız ise, konuyla ilgili, valilik izni olduğunu ve bu durumda kendilerinin müdahil olamadıklarını belirtti. Paşa Yıldız, ilçeden bu konuda iki kişinin yurt dışı izni aldığını ve bu öğretmenlerin de ücretsiz izin haklarını kullandıklarını belirtti. Yıldız ayrıca öğrencilerin mağdur olmadığını ve her iki okuldaki sınıfa vekil öğretmen görevlendirdiklerini belirtti.
 

ÜCRETSİZ İZİN KULLANDILAR
İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, öğretmenlerin 10 gün mazeret izni alabileceğini, bunun dışındaki izinlerin valilik onayına bağlı olduğunu belirtti. Konuyu incelediğimizde bu öğretmenlerin doğal hakları olan “ücretsiz izin” haklarından yararlandığı öğrenildi. Ancak zaman açısından zorunlulukla değil, kişisel tercihle dönem ortasında hacca giden öğretmenlerin yokluğunun öğrencilere yansıması ise velileri düşündürdü. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ