KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Okul bahçesinde cami olur mu?
Okul bahçesinde cami olur mu?
Eğitim
28 Aralık 2010 Salı 09:26
  • 12711
  • 25

Okul bahçesinde cami olur mu?

Gebze’de kısa bir süre önce açılışı yapılan Muzaffer Altıntaş İlköğretim Okulu’nun bahçesindeki inşaatın, cami inşaatı olduğu anlaşılınca akıllara “okul bahçesinde cami olur mu” sorusunu getirdi

İlimiz eğitim dünyasında bazen çok çarpıcı olaylar yaşanıyor. Örneğin; kısa bir süre önce Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun katılımıyla gerçekleştirilen Gebze`deki Muzaffer Altıntaş İlköğretim Okulu`nun açılış töreni, ilginç bir olaya sahne oldu. Tören sırasında modern ve şık fiziki yapısıyla göz dolduran okul binasının hemen yanında yapılan bir inşaatın önce okulun spor salonu olduğu tahmin edildi. İnşaat, törene katılan bakan Ergün ve başkan Karaosmanoğlu`nun da gözünden kaçmadı. İnşaatın ne olduğuyla ilgili Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker`den tören sırasında bilgi alındı.
 

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ
Okul bahçesinde bulunan inşaatın camii inşaatı olduğu öğrenilince, akıllara “okul bahçesinde veya bu kadar yakınında camii olur mu” sorusunu getirdi. Uzmanlar özellikle ilköğretim çağında olan öğrencilerin dikkatlerinin zayıf olduğu için, ders sırasında ezan sesinden veya camiye girip çıkan cemaatten rahatsız olacağını belirtiyor. Uzmanların en çok üzerinde durduğu konu da, ilköğretim ve anasınıfı çağındaki öğrencilerin, özellikle izleyecekleri cenaze törenleriyle sık sık psikolojilerinin bozulacağını ve bunun da derslerini etkileyeceğini belirtiyor.


ALTINTAŞ DA TEPKİLİ

Devletin maliye hazinesine ait olan arsa üzerinde yapılan cami inşaatına, okuldan önce başlandığı öğrenildi. Okulu yaptıran Muzaffer Altıntaş da başından itibaren bu olaya tepki gösterdi. 4 bin 707 metrekarelik alanda yapılan okulda 16 derslik, 2 laboratuar, çok amaçlı salon ve 2 şubelik anasınıfı var. Cami inşaatı ise, bin 500 metrekarelik alanda ve okula bitişik durumda. Bina çekme mesafesine dahi uyulmayan ve arada hiçbir boşluk olmayan iki binayı sadece orta duvar ayırıyor. Eski adıyla Mutlukent Mahalle Camii, yeni adıyla Yenikent Camii`nin, vatandaşlar tarafından kurulan bir dernek tarafından yapıldığı öğrenildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ