KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Okul kıyafeti satanlar İS-YAN-DA!
Okul kıyafeti satanlar İS-YAN-DA!
Eğitim
04 Aralık 2012 Salı 09:01
  • 4379
  • 58

Okul kıyafeti satanlar İS-YAN-DA!

Okullarda kıyafet serbestliği kararı, okul kıyafeti satıcılarını zor durumda bıraktı. Ellerinde yüksek miktarda stokları olan esnaf, duruma isyan ediyor
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla bakanlığa bağlı olan okullarda artık tek tip kıyafet uygulaması son bulacak. Hatta doğudaki bazı illerde bu uygulamaya geçildi bile. Bu kararla birlikte okul kıyafeti satan mağazalar şimdiden sıkıntı yaşamaya başladı. Okul kıyafet satıcıları, alınan kararın çok erken olduğunu belirterek, karara tepki gösterdi. Kararın ertelenmesi için talepte bulunan okul kıyafeti satıcıları, ellerindeki stokları ise ne yapacaklarını bilmiyor.
 
30 BİN TL`LİK STOK VAR
İzmit`te bulunan Emre Giyim Mağazası`nın sahiplerinden Hikmet Erturan, ellerinde 30 bin TL`lik okul kıyafeti stoku kaldığını ve bunun kendilerini zor duruma sokacağını belirtti. Erturan, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni kanunla okullardaki serbest giyim biz okul kıyafeti satıcıları çok zor duruma soktu. Ürünler elimizde kaldı, biz bu ürünleri ne yapacağız? Maddi açıdan çok sıkıntılar yaşayacağız” dedi.
 
GERİ ADIM ATILMALI
Hükümetin aldığı karadan bir an önce geri adım atmasını isteyen Erturan, “Bize göre bu yasa en azından 2 ya da 3 yıl ertelenmelidir. Zaten ertelemeyi bırakın hiç çıkarılmamalıdır. Bu yasa hem öğrencileri hem de aileleri çok zor duruma sokacak. Okullarda öğrenciler arasında bir ikililik yaşanacak. Bu haliyle fakir ailelerin ev huzurunu bozacak” şeklinde isyanını dile getirdi.
 
SIKINTILAR YAŞANACAK
Kaya Giyim`in sahibi 53 yıldır okul kıyafeti satan Hüseyin Kaya ise hükümetin aileler ve öğrencilerin huzuru aleyhine bir karar aldığını belirtti. Kaya, okul kıyafeti satarken sıkıntılar yaşadığını belirterek, “Bu kararla biz okul kıyafeti satıcıları zor duruma düşecek. Bununla birlikte fakir ile zengin öğrenciler arasında okulda bir sıkıntı yaşanacak” dedi. 
 
KESİNLİKLE ERTELENMELİ
Kaya, en azından ilk 4 dönemlik sistemde ilkokullarda önlüğün devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu karar kesinlikle ertelenmeli ya da bir deneme süreci yaşanmalı. En fazla okul kıyafeti stoku benim elimde. Ben bunları ne yapacağımı düşünürken, bize gelen aileler de bu karardan çok tedirgin” diye konuştu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ