KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Okul müdürü tehdit mi ediyor?
Okul müdürü tehdit mi ediyor?
Eğitim
06 Kasım 2012 Salı 08:47
  • 1172
  • 1

Okul müdürü tehdit mi ediyor?

İlimizde okullara yapılan bağışlar konusunda yetkililer ne derse desin, bizler ne yazarsak yazalım maalesef bazı kurumlarda bu konuda bir türlü düzen sağlanamıyor.

Evet devletin okullara yaptığı yardımlar yetersiz ancak, daha geçen gün arkadaşım Zeynep Akar`ın köşesinde bu konudaki bir şikayeti üzerine açıklık getiren İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, okul ihtiyaçları için kendilerinin yaptığı yardım miktarını açıklamış, hatta velilerin bu konuda zorlanmadan kendi rızalarıyla yaptıkları yardımı engellemediklerini, ancak bunun dışında, özellikle de zorla yapılan bağışların her zaman karşısında olduğunu belirtmişti. Ama olmuyor işte… Bakın bu konuda yine bir şikayet var! Körfez Mimar Sinan İ.O. Müdürü Kadir Zorlu hakkında hem bağış konusunda, hem de bu konudaki tavırlarıyla ilgili ilginç iddialar var! Veliler, “Okul müdürümüz bizlerden zorla para istiyor. Bizler bu parayı veremeyecek durumdayız.” diyor. Okul müdürünün özellikle Erzurumlu olmakla sık sık övündüğünü de belirten velilerin (ki İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli de Erzurumlu) bu konuda “Ben buranın milli eğitim müdürüyüm, bak getirmezseniz…” gibi farklı tehditlerde bulunduğu konusunda da ilginç iddiaları var. Okul velileri yetkililerin bu konuda önlem almasını ve kendilerine  sahip çıkılmasını istiyor.

 

Bakanlık onaylı “şair müdür” kim?

İlimizde okul müdürlüğünün yanında güzel sanatların bazı dallarıyla uğraşan birçok yöneticimiz de var. Bunlardan biri de başarılı ve titiz bir yönetici olmasının yanında güzel sanatların birçok dalıyla uğraşan bir müdürümüz. Herkese örnek olacak nitelikte. Müdürümüz edebiyat, müzik ve resimle uğraşmasının yanında okulu için gerektiğinde işçi tulumlarını giyerek, okulunu da boyuyor. Kimden mi bahsediyorum? Elbette İzmit 7. Boru İlkokulu Müdürü Hakan Koçar`dan! Hakan Hoca, bu yıl 4`üncü şiir kitabını çıkarmaya hazırlanıyor. Genellikle özlem, yalnızlık, sevgi üzerine yazdığı şiirlerin 36 tanesini de 4`üncü kitabında topladı. Kültür Bakanlığı`nda kaydı bulunan Hakan Hoca, bu nedenle yayın evi kullanmadan bu çalışmayı kendi yapıyor.  2001`de çıkardığı ‘Dağ Denize Düşünce`, 2003`de ‘Ölüm Şafakları`, 2006`da ‘Kapıları Açmak` şiir kitaplarını çıkaran Hakan Hoca, şimdi de henüz ismi belli olmayan 4`üncü kitabını çıkarmaya hazırlanıyor. 2 aya kadar çıkacak olan kitabı ve yaptığı tüm çalışmalardaki başarısından dolayı bizler de kendisini kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

TÜRKİYE

Başbakan Erdoğan`dan bakan Dinçer`e fırça!

Yukarıda okul bağışlarıyla ilgili bir haber vermişken, tam da bu konuyla ilgili oldukça güncel bir olaydan da bahsedelim. AKP`nin Kızılcahamam`daki geleneksel istişare toplantısının son gününe Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Ardahan Milletvekili Orhan Atalay`a yönelik ‘fırça` niteliği taşıyan eleştirileri damga vurdu. Kampın son gününde bakanlar, Erdoğan`ın huzurunda milletvekillerinden gelen soru, eleştiri ve önerileri yanıtladı. Edinilen bilgiye göre Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vekillerden en yoğun soru alan isimler oldu. Milli Eğitim Bakanı Dinçer`e özellikle okullarda velilerden başta temizlik olmak üzere çeşitli gerekçelerle toplanan paralar soruldu. Başbakan Erdoğan, Dinçer`den okullarda toplanan paralarla ilgili bir çalışma yapmasını istedi. Dinçer`in, “Bana iletilmiş herhangi bir sorun, şikayet yok” demesi üzerine Erdoğan`dan sert bir karşılık geldi: “Sorun var bana geldi, milletvekillerimize de gelmiş. Zaten sorun sana gelmeyecek ki, bakan olarak sorunu sen bulacaksın. Ama tabii bu sorunlar makam odasında oturarak bulunmaz, çözülmez.” dedi. 
Başbakan Erdoğan ve  Ömer Dinçer fotoları yana olacak!!!!
 
 

‘Teknik öğretmenler` eylem yapıyor!

Eğitim dünyasında sıkıntılar bir türlü bitmek bilmiyor. Şimdi de uzun zamandır kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen, zamanla önemi artması gerekirken izlenen yanlış eğitim politikalarından dolayı önemi gittikçe azalan teknik öğretmenler büyük bir eyleme hazırlanıyor. Bu konuda organizeyi yapan Teknik Öğretmenler Hakları Derneği gerekli izni aldı ve yürüyüş tarihi kesinleşti. 18 Kasım saat 11.00`de Maltepe'de yürüyüş başlayacak ve Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapılacak. Yürüyüş için birçok ilden ücretsiz otobüs kaldırılacak. 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ