KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7117 TL
  • 6.4041 TL
  • 7.0848 TL
Kocaeli Zirve
Okula icra şoku!
Okula icra şoku!
Eğitim
13 Kasım 2012 Salı 08:40
  • 3723
  • 8

Okula icra şoku!

Körfez eğitim dünyasında yaşanan bir olay skandal yarattı. Bu yıl ortaokul olarak hizmet veren Körfez Çelik Sanayi Ortaokulu’nda yıllar önce sigortasız çalıştırılan bir işçi tarafından açılan dava, okulu icralık etti
İlimiz eğitim dünyasında bugüne kadar farklı birçok haber izlediniz. Ancak bugün vereceğimiz haberde yaşananlar; günümüz koşullarında özellikle yetkililer tarafından hiçbir ihtiyacı olmadığı belirtilen okullarda ki bir gerçeği daha gün yüzüne çıkarmış oldu. Bu çağda böyle bir olayın yaşanması, tüm eğitim dünyasını üzdü. İddialara göre Körfez`de bulunan ve 4+4+4 eğitim sisteminde ortaokula dönüştürülen Körfez Çelik Sanayi Ortaokulu`nda icra şoku yaşanıyor. 
 
50 BİN TL BORÇ
Okulun bu duruma gelmesi yıllar öncesine dayanıyor. İddialara göre 2006 yılında M. E. yönetimindeki okula alınan bir işçinin sigortasız çalıştırılmasının yanında maaşı da ödenmedi. Çalışan personel daha sonra kendisine ödenmeyen SGK primlerinin ödenmesi için dava açtı. Aynı yıl açılan dava sonucunda okul 50 TL gibi bir para cezasına çarptırıldı. Yıllar geçtikçe değişen yönetimler ve ekonomik durumlar sonucunda, bir türlü ödenemeyen borç, 50 TL`den 50 bin TL`ye yükseldi.
 
BAŞVURULAR OLUMSUZ
Mahkeme okulda çalışan işçinin SGK primleri, gecikme zammı ve kurumun idari cezasıyla birlikte 50 bin TL`ye ulaşan borç kağıdı gönderdi. Okul yönetimi ne yapacağını şaşırdı. Durum Körfez Milli Eğitim Müdürlüğü ve kaymakamlığa bildirdi ancak kurumlardan olumsuz yanıt geldi. Başvurulan kurumlar okula ‘parayı ödeyemeyeceklerini, miktarın okul aile birliği giderlerinden ödemesi gerektiği` gibi ilginç cevaplar gönderdi. Göç alan bir bölgede hizmet veren okulun veli potansiyeli bu parayı ödemeye müsait değil. İl milli eğitim veya valiliğin konudan haberdar olup olmadığı bilinmiyor. İl yetkililerinin okula icra gelmemesi konusunda ne yapacakları merak ediliyor. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ