KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Okullarda da şeffaf yönetim!
Okullarda da şeffaf yönetim!
Eğitim
11 Aralık 2012 Salı 09:07
  • 996
  • 0

Okullarda da şeffaf yönetim!

Genelde siyasetle uğraşan kişilerden duyduğumuz ‘şeffaf yönetim’in ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruz.
Ancak bu yönetimlerin okullarımızda da olması eğitime veya öğrencinin başarısına büyük katkı sağladığını hemen belirteyim. Okul müdürü odasına kapanıp kimseyle görüşmezse, velisinin ve öğretmeninin derdini dinlemezse nasıl başarıya varılır. İşte bu konuda ilimizdeki okullardan birinde okul müdürü odasına camdan bir kapı yaptırdı. Evet evet yanlış duymadınız, camdan kapı! Gölcük Barbaros Hayrettin AL Müdürü Zeki Kalaç`ın makam odasının kapısını görenler şaşırıyor. Çünkü sayın müdürümüz ‘şeffaf yönetim` adına makam odasına normal kapının dışında bir de özel bir yapımla cam kapı yaptırmış. Bu okulda herşey şeffaf. Zeki Bey`i kutluyor, bu uygulamanın diğer okullarımıza da örnek olmasını diliyorum.
 
 
 

5 yıldızlı otel gibi...

Hazır Barbaros Hayrettin AL`den bahsetmişken, okulu ziyaretimde  dikkatimi çeken bir konuyu daha belirtmeden geçemeyeceğim. Çünkü o da çok hoşuma gitti. Okulun tuvaletleri çok dikkatimi çekti. Habersiz gittiğim okulda, bina eski olmasına rağmen okul tuvaletlerinin ne kadar hijyen ve modern bir yapıya sahip olduğunu görünce, şaşırdım. Okul tuvaletleri tıpkı 5 yıldızlı bir otelin tuvaletleri gibiydi. Öğrenci ve öğretmenlerin en hassas olduğu mekanlardan olan okul tuvaletlerinin bu temizliği ilimizde birkaç okulumuzda daha var. Ancak bu hassasiyetin tüm okullara yayılması en büyük dileğim. Okul yönetimini bir kez daha örnek uygulamasından dolayı kutluyorum.
 
 
 

Ulugazi emeklileri çok iyi bir şey yapıyor! 

Biz emekli öğretmenlerin en mutlu olduğumuz anlarımızdan biri de yıllarca birlikte görev yaptığımız, ancak emekli olarak kentin dört bir tarafına dağılan meslektaşlarımızla zaman zaman oturup, keyifli sohbetler yapmaktır. Benim de çok yakın arkadaşlarım olan Ulugazi İlkokulu emekli öğretmenleri bunu çok iyi yapıyor. Emekli öğretmenler her ayın ilk perşembe günü İzmit Öğretmenevi`nde buluşuyorlar. Beni de sık sık davet ettikleri bu güzel toplantıya, genelde yoğun çalışmalarımdan dolayı katılamıyorum. Ancak hem öğretmenlerini görmek isteyen öğrencilere,  hem de diğer arkadaşlarıma burdan duyurmak isterim. Gelin her ayın ilk perşembe günü toplanan bu meslektaşlarımıza bizler de katılalım. Ayrıca yıllarca öğretmenine ulaşamayan öğrencilerimiz de bu duyuruma dahiller. İnanın çok keyifli bir olay!
 

Okul velisi olmayanın, görev alması yasaklandı!

Milli Eğitim Bakanlığı, müdür ve velilerin bir araya gelerek kantin, otopark ihaleleri ve eğitim giderleri adı altında velilerden para topladığı okul aile birliklerine yeni düzen getiriyor. Müdürlere artık okul aile birliklerinde yönetici değil denetici görevi verilirken, okulda öğrencisi olmayanların okul aile birliklerinde görev alması da yasaklandı. Bakanlık, okullarda yapılan ve tartışmalara neden olan kantin ve otopark ihalelerini okul aile birliklerinin elinden aldı, doğalgaz-elektrik faturası gibi bahanelerle velilerin bağışa zorlanmalarını da yasakladı. Bu kararlarla, okul bahçeleri otopark olarak işletilmeyecek, halı sahaları işletmelere kiralanmayacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okul aile birliklerinin; bazı okul yöneticileri ve vekil veli adı altında bir takım kişilerin bir araya gelerek, organize iş yaptıkları merkezlere dönüştüğünü tespit ettiklerini söyledi. Dinçer, yeni düzenlemeyle okulda öğrencisi olmadan, vekaleten velilik adıyla okul aile birliğinde dışarıdan yöneticilik sistemini kaldırdıklarını bildirdi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ