KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Okullarda rapor derdi kalkıyor
Okullarda rapor derdi kalkıyor
Eğitim
12 Kasım 2010 Cuma 13:27
  • 2525
  • 0

Okullarda rapor derdi kalkıyor

18’nci Milli Eğitim Şurası’nda, lise son sınıf öğrencilerinin, üniversite sınavlarına son bir veya iki hafta kala rapor alıp okula gelmeme sorununu önlemek içinde öğrencilere, ailelerinin izni dahilinde devamsızlık hakkı verilmesi yönünde karar alındı.

Türkiye`de 5 yılda bir gerçekleştirilen Milli Eğitim Şurası`na katılan ve şuranın Genel Kurulu`nda Divan Kurul Üyesi olarak görev alan Selçuk Üniversitesi Eğitim Öğretim Koordinatörü Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, kasım ayı başında yapılan ve 5 gün süren müzakerelerde yaklaşık 220 karar alındığını belirtti.


Kararlar arasında kadın yöneticiler için norm kadro verilmesinin de bulunduğunu ifade eden Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, şunları söyledi:
“Avrupa`da kadın yönetici oranı yüzde 76, Hollanda`da yüzde 60`ların üzerindedir. AB ortalaması da yüzde 56`dır. Ama Türkiye`de bu oran yüzde 5`lerin altında. Bu konuda bayanların ciddi anlamda yöneticilik kadrolarından mahrum olduğu görülüyor. Düzenlenen Milli Eğitim Şurası`nda bayanlara pozitif ayırımcılık getirildi. Şurada okullarda mutlaka bir müdür yardımcısının bayan olması kararı alındı. Müdürlük atamalarında bayanlara norm kadro verilmesi, müdür yardımcılıkları kadrolarından en az birine kadınların atanması kararı alındı.”


RAPOR DERDİ KALKIYOR

Her yıl üniversiteye hazırlanan ve sınava girecek öğrenciler için sınav tarihleri yaklaştığı zaman rapor alma telaşı yaşandığını da hatırlatan Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, şurada öğrencilerin rapor alma derdininde sona erdirildiğini belirtti. Prof.Dr. Sünbül, “Üniversitelere hazırlanan çocuklar şu an da rapor alıyor. Aileler de çocuklarına rapor alabilmek için hastane ve sağlık ocaklarının kapılarını çalıyor. Bu konuda bir sürü etik dışı uygulama oluyor. Çocuklar yalan söylemeye yönlendiriliyor. Hasta değilken hastayım diyebiliyor. Rapor alıyor. Bu sorunu çözmek için çocukların aile onayı ile okullara devamsızlığı konusunda ailenin görüşüne başvurularak devamsızlıklarının gözden geçirilmesi kararı alındı. Buna istemli devamsızlık diyoruz. Ailenin ‘Benim çocuğum sınava hazırlanıyor. Çalışma ihtiyacı var ve benim kontrolümde okula gelemedi` şeklinde beyanına bağlı olarak devamsızlık konusunda yeni düzenleme ortaya çıktı. Bu da çocukları hastanelerden, doktorlardan rapor almaktan kurtaracak” diye konuştu.


MÜDÜRLER KENDİ EKİBİYLE GELİP GİDEBİLECEK
Prof.Dr. Ali Murat Sünbül, “Okul yöneticilerinin kendi yardımcılarını seçme ve atama yetkisi verildi. Müdürler aynı siyasi partilerde olduğu gibi kendi ekibiyle gelsin, kendi ekibiyle gitsinler anlayışı oluştu. Ayrıca şura kararları çerçevesinde tüm ilköğretim ve orta öğretim kurumlarına kendi bütçesini yapma ve uygulama fırsatı verildi. Şu an da bütün okulların ihtiyaçları merkezden karşılanmaya çalışılıyor. Nasıl yerel yönetimde belediyeler kendi bütçelerini oluşturuyorsa, okullarda kendileri oluşturacak” dedi.


DOKTARA YAPAN MÜDÜRLER ÖDÜLLENDİRİLECEK
Prof. Dr. Ali Murat Sünbül, okul müdürlerini doktoraya yönlendirilmesi kararı alındığını ifade etti. Prof.Dr. Sünbül, “Lisans üstü ve doktara yapan müdürler, ödüllendirilecek. Doktora yapmış müdürlere ders ücretleri yüzde 40 oranında zamlı verilecek. Master yapanlara yüzde 25 fazla verilecek. 5 yılda bir de müdürlere eğitim zorunluluğu getirilecek. Yaz aylarında, şubat tatillerinde eğitimden geçirilecek. Milli eğitim camiasında ve okullardaki bürokrasi azaltılacak. Bir faaliyet için 6 kalemden izin alınması gerekirken okul içi ve dışı uygulamalarda müdürler yetkilendirilecek. Ayrıca okullar yeni logalarını, marşlarını, amblemlerini oluşturup okul kıyafetlerini kendileri seçebilecek. Okul türü azaltılıp, meslek lisesi ve düz okul gibi branş sayısını arttıran, yaklaşımın ortaya konulması kararı alındı” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ