KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Okulların halkla buluşması gerekli
Okulların halkla buluşması gerekli
Eğitim
14 Kasım 2012 Çarşamba 13:48
  • 1146
  • 4

Okulların halkla buluşması gerekli

İlimizde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz’ün, okulların duvarlarının yıkılması ve buluşturulması gerektiğini söyledi

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 2011 yılında başlatılan “Okullar Hayat Olsun” projesiyle ilgili ilimizde yapılan çalışmaları değerlendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz`ün katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu`nda toplantı yapıldı. Yapılan toplantıya müsteşar yardımcısı Ersöz`ün yanı sıra proje ortakları milli eğitimden sorumlu vali yardımcısı Ali Sözen, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş ile ilçe belediye başkanları, ilçe milli eğitim ve halk eğitim müdürleri katıldı.

 
PROJENİN AMAÇLARI 
Katılımcılara, konuşmalar öncesinde “Okullar Hayat Olsun” projesi kapsamında ilimizde yapılan faaliyetler slayt halinde izletildi. Okulların ders dışı zamanlarda da değerlendirilmesini amaçlayan projeyle, okulların bulunduğu bölgeye faydalı olması hedefleniyor. Ortalama bir günde 8 saat kullanılan okulların akşamları ve hafta sonları halkın kullanımına açılmasıyla okulların korku olmaktan çıkarılıp bir eğlence ve kültür merkezi olması amaçlanıyor. Projenin bir diğer amacı ise okula, kültür merkezi, bilgi evleri ve kütüphanelere ayrı ayrı kaynak aktarmak yerine, hepsini bir merkezde toplayarak kaynak birikimine imkân veriyor. 
 
ÖĞRENCİ OKULU SEVMELİ
Proje kapsamında açılan 35 kursa bin 180 kursiyer katıldı. 637 tanesi erkek, 543 tanesi kadın olan kursiyerlerden 502 erkek ile 432 kadına sertifika verildi. Yine proje kapsamında 37 okulda yüzme havuzu, 24 kamelya, 1 aile eğitim merkezi, 2 satranç sınıfı, 1 sergi, 1 hobi sınıfı ve teknoloji tasarım sınıfı oluşturuldu.  Açılan 35 kursun 15 tanesini ilçe belediyeleri açarken, kalan kursları ise ilk ve orta öğretim kurumları açtı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, öğrencinin okulu sevmesi, ailelerin okulla barışık olması lazım. Öğrenciler, veliler okulun alanlarını kullanamadıkları zaman, okula ısınamıyorlar. Projeyle okulları sevdirmeye başladık” dedi.
 
OKULLARIN DUVARLARINI YIKIN
Projenin ilk toplantısını yapmak için ilimize gelen müsteşar yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, proje hakkında detaylı bilgi verdi. Ersöz, “Okullar hayat olsun projesinin temel amacı Türk insanının eğitim seviyesini yükselterek, eğitimi topluma yaymaktır. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşacaksa bu eğitimli toplumla olacaktır. Okulla toplumun ilişkisini artırdığımızda eğitim niteliğinde de değişme olacaktır. Okullar duvarla çevrili yerler değil, herkesin kullandığı alanlar olsun dedik. Türkiye`de 42 bin okul var. İlçe belediyeleri, ilçe milli eğitim müdürlükleri ayrı ayrı çalışma yapıyor. Okullar akşam saatlerinde mesai saatleri dışında boş” şeklinde konuştu.
 
650 BELEDİYE ORTAĞIMIZ
Bir yılda projenin önemli bir gelişme gösterdiğini anlatan konuk müsteşar yardımcısı Ersöz, “Yeni yerler yapmak yerine mevcut kapasiteyi en etkili şekilde kullanalım. Okulların soğuk yüzünü değiştirelim. Bir yıl içinde 70 il ve 650 ilçe belediyesiyle proje için protokol imzaladık. Okulu mahallenin bir buluşma noktası ve hayat boyu öğrenme merkezi yapmayı hedefliyoruz” dedi. Belediyelerden önemli bir ricada bulunan Ersöz, “Belediyelerimiz kurslarını okullara kaydırsın. Birçok yerde program yapıyoruz ancak insanlar bunlara katılamıyor. Oysa mahallesindeki okulda kurs açılsa buna katılım daha iyi oluyor” ifadelerine yer verdi.
 
İNTERNETE GİRSİN
Projenin faydaları hakkında konuşan Halis Yunus Ersöz, “Okullarda oluşturulan tam donanımlı, zenginleştirilmiş kütüphanelerde öğrenciler için her türlü imkân sağlanıyor. Öğrenci internet kafeye giderek oyun oynayacağına gitsin okullardaki bilgisayarlarda oynasın. Çocuklarımızı ne kadar okulda tutabilirsek onları çevredeki zararlı alışkanlıklardan, şiddetten uzak tutabiliriz. Proje ortağımız orman müdürlükleri okul bahçelerini ağaçlandırıp çevre düzenlemesini yapıyor” dedi. Program verilen aranın ardından katılımcıların soru cevap şeklinde devam etti. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ