KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sahte okul kayıtları inceleniyor
Sahte okul kayıtları inceleniyor
Eğitim
16 Kasım 2009 Pazartesi 14:00
  • 1160
  • 0

Sahte okul kayıtları inceleniyor

"En iyi okul eve en yakın okul" sloganıyla başlayan e-kayıt'ı sahte evrakla delen veliler takibe alındı. Tespit edilenlere hapis cezası gündemde.

Milli Eğitim Bakanlığı e-kayıt sistemi ile bu yıl 1 milyon 268 bin öğrenciyi Ulusal Adres Veri Tabanını dikkate alarak okullara kayıt yaptı. Pek çok sayıda veli ise kayıtların öncesinde adreslerini sahte evraklarla çocuklarının gitmesini istedikleri okulların yanlarına taşıdı. Bakanlık bu adreslerin doğruluğunu tespit için inceleme başlattı.

MEB Müsteşarı Yaşar Özgül imzasıyla il milli eğitim müdürlerine gönderilen genelgede e-kayıtlarda belirtilen adreslerin araştırılması istendi. Bu kapsamda yanlış verildiği tespit edilen adres beyanları çıkarılacak. Tespit edilen ailelerle ilgili yasal takibat başlatılacak.

 

CEZA 6 AYDAN BAŞLIYOR

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 67'inci maddesine göre "Gerçeğe aykırı yerleşim yeri veya cüzdan talep belgesi veren köy veya mahalle muhtarları ile herhangi bir işlem sebebiyle nüfus müdürlüklerine gerçek dışı beyanlarda bulunanlar ve bunlara tanıklık edenler 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabiliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ