KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Sınavda sıkı denetim
Sınavda sıkı denetim
Eğitim
15 Aralık 2010 Çarşamba 22:22
  • 1430
  • 1

Sınavda sıkı denetim

SBS’ye hazırlık amacıyla yapılan başarı değerlendirme sınavında alınan önlemler KPSS’yi aratmadı

İlimizdeki tüm ilköğretim okullarının 7. ve 8. sınıflarını kapsayan ve SBS`ye hazırlık amacıyla yapılan deneme sınavının ilki dün yapıldı. Kocaeli Valiliği`nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği ve 51 bin öğrenci katıldığı sınavda yetkililerin yaptığı denetimler dikkat çekti. İl Milli Eğitim Müdürü`nden müdür yardımcılarına, müfettişlerden okul müdürlerine kadar, tüm ilçelerde görev bölümü yapılarak, sınavlar kontrol edildi. Yapılan bu denetimler, kısa bir süre önce yaşanan skandalla, tekrarı yapılan ve soruşturma konusu olan memur adaylarının girdiği KPSS`yi hatırlattı. Bu anlamda ilimizde dün yapılan sınav KPSS`ye de örnek oldu.
 

GEÇEN YIL YAPILMADI
Daha önce il genelinde yapılan bu sınavlar, okul yöneticilerin soru kitapçığı parası adı altında para topladıkları iddiasıyla bakanlık tarafından kaldırılmış, dolayısıyla geçen yıl bu sınav yapılmamıştı. Ancak bakanlığın tüm valiliklere gönderdiği talimatla yeniden yapılmasına karar verilen bu sınavda, öğrencilerin SBS`ye hazırlanması ve ildeki başarı oranının tesbiti amaçlanıyor. Günler öncesinden vali Ercan Topaca ve İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli tarafından titizlikle organize edilen büyük sınavda yapılan denetimler, sınavın geçtiğimiz yıllara oranla daha ciddi geçmesini sağladı. 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin girdiği sınavın ikincisi 9 Mart 2011, üçüncüsü ise 11 Mayıs 2011`de yapılacak.
 

İSPİRLİ`DEN DENETİM
Sınav nedeniyle anaokulları hariç, dün tüm ilköğretim okullarında 1 günlük sınav tatili uygulandı. 7. sınıf öğrencileri 90 soruyu 100 dakikada, 8. sınıf öğrencileri ise 100 soruyu 120 dakikada yanıtladı. 12 ilçede 7. sınıflardan 25 bin 753 öğrenci, 8. sınıflardan 25 bin 278  öğrenci olmak üzere toplam 51 bin 31 öğrenci yılın ilk sınavında terledi. Vaktaş firmasının hazırladığı soru kitapçığı ve sınav kağıtları öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldı. Öğrenciler kendi okullarında sınava girerken, okul öğretmenleri farklı kurumlarda sınava girdi. Sınav yapılan okulları İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli başta olmak üzere tüm müdür yardımcıları ve eğitim müfettişleri denetledi.
 

ÖSS CİDDİYETİ VARDI
Ziyaret ettiği 11 okulda öğretmen ve öğrencilerle görüşen İspirli şunları söyledi: “Bugün birçok farklı okul gezdim ve şunu fark ettim hepsinde ÖSS`deki gibi bir ciddiyet var. Kocaeli`de nereye giderseniz gidin hangi okula bakarsanız bakın tüm okullarda aynı disiplini göreceksiniz. Gerçekten çok sevindim. Görevli öğretmenlerimize de teşekkür etmek lazım. SBS deneme sınavını üç defa yapacağız, diğer iki sınav mart ve mayıs aylarında gerçekleştireceğiz. Sınav sonuçları ise 15 gün sonra açıklanacak.”
  Gülümser AYHAN/ Ahmet AKÇAALAN

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ