KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Türk Eğitim-Sen’in Anayasa talepleri
Türk Eğitim-Sen’in Anayasa talepleri
Eğitim
07 Aralık 2011 Çarşamba 14:29
  • 785
  • 0

Türk Eğitim-Sen’in Anayasa talepleri

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Süleyman Pekin, çalışmaları süren yeni Anayasa’da yer almasını istedikleri maddeleri sıraladı

Türkiye Kamu-Sen`e bağlı Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi`nin haftalık toplantısı önceki akşam sendika binasında yapıldı. Şube başkanı Süleyman Pekin yaptığı açıklamada, hazırlıkları devam eden yeni Anayasa`da yer almasını istedikleri maddeleri açıkladı. Açıklamaya Türk Tarım Orman-Sen Kocaeli Şube Başkanı Feridun Aztekin, Türk Haber-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ali Çolak ve Türk Emekli-Sen Kocaeli Şube Başkanı Alp Timincioğlu da katıldı.

 

KAPSAM GENİŞLEMELİ
Pekin, “Sendika üyesi olabilecek memurların kapsamı, kamu kurumlarında çalışan tüm sivil memurlar, ceza infaz kurumlarında çalışan kamu görevlileri ve emniyet teşkilatında çalışan personeli de kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Bu çalışanların, sendikalara üye olabilmeleri sağlanmalıdır. Toplu sözleşme hakkının kullanılması ile ilgili kapsam mümkün olduğunca geniş tutulmalı, toplu sözleşme görüşmelerinin kapsamını daraltacak her türlü ifade kanun metninden çıkarılmalıdır” dedi.

 

HAKEM KURULUNA BAŞVURU
Sendikaların hakem kuruluna başvurabilmeleri gerektiğini ifade eden Pekin, “Hizmet kolu toplu sözleşmelerine, en çok üyeye sahip üç sendikanın temsilcilerinin katılımı sağlanmalıdır. Toplu sözleşme hakkı kazanmış sendikanın bağlı bulunduğu konfederasyonun genel toplu sözleşme görüşmelerine katılmaması durumunda yetkili sendikanın da görüşmesine katılamayacağını öngören hüküm kaldırılmalıdır” diye konuştu.

 

UYUM OLUŞTURULMALI
Toplu sözleşme sisteminde her şeyin uyum içinde olması gerektiğini söyleyen Pekin, “En çok üyeye sahip olan konfederasyon dışındaki konfederasyonların toplu sözleşme görüşmelerinde teknik heyet bulundurması engellenmemelidir. Yerel yönetimlerle toplu sözleşme yapılması zorunlu olmalı, görüşmelere en çok üye kaydetmiş üç sendikanın temsilcilerinin katılması sağlanamalıdır. Toplu sözleşme sisteminin her düzeyinde uyum oluşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

 

ÜST SINIR YÜZDE 40
Sözleşmelerde ayrımcılık yapılmaması gerektiğinin altını çizen Pekin, “Yerel yönetimlerin sözleşme yapabilmesi için, personele ayrılan toplam ödeneğin bütçe içindeki payının üst sınırı yüzde 30 yerine yüzde 40 olarak değiştirilmelidir. Ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmelidir. Hakem kurulu başkanı olan kişi, Sayıştay Başkanı yerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı olarak belirlenmelidir” ifadelerini kullandı.
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ