KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Vali Sözer: Süreci izliyoruz
Vali Sözer: Süreci izliyoruz
Eğitim
17 Kasım 2009 Salı 09:59
  • 1254
  • 1

Vali Sözer: Süreci izliyoruz

İlimizde domuz gribi şüphesiyle birlikte, okullardaki devamsızlık sayısında artışların olması velileri tedirgin ediyor. Pandemi Bilim Kurulu Başkanı vali Gökhan Sözer, “Bakanlığımızla birlikte bilim kurulumuz çalışıyor, süreci izliyoruz” dedi

İlimizde  domuz gribi paniği devam ediyor. Türkiye`de hastalıktan ölenlerin sayısı her geçen gün arttıkça, ilimizde yaşayan vatandaşların da konuyla ilgili aldığı önlemler artıyor. Ancak toplu yaşam alanları olan okullarda bu durum daha da farklı. Alınan tüm önlemler, okullardaki devamsızlığı önleyemiyor.  Geçtiğimiz günlerde geniş yer verdiğimiz haber geniş yankı uyandırdı. Haberde, grip salgınının sınıfları boşalttığı ve  İl Pandemi Kurulu`nun okullardan devamsızlıkla ilgili bilgi istediği yer almıştı.
 

İLKÖĞRETİMDE  ARTIŞ
İlimizdeki ilk ve orta dereceli okullarda geçtiğimiz haftayla  yoğunlaşan devamsızlıklar bu hafta iki katına çıktı. İl Pandemi Kurulu`nun 5 Kasım itibariyle  bilgi istediği okullardan gelen sonuçlar, ilçe müdürlüklerine bildiriliyor. Buna göre bazı okullarımızda konuyla ilgili sonuçlar şöyle: 2 bin 72 öğrencisi olan İzmit Ulugazi İ.Ö.O.`nda normal grip veya başka bir nedenle devamsız öğrenci sayısı 114`den 322`ye, 600 öğrencisi olan İzmit Zafer İ.Ö.O.`nun devamsız öğrenci sayısı 103`den 132` ye, 240 öğrencisi olan Körfez İ.Ö.O.`da 6`dan 10`a, bin 320 öğrencisi olan Hızırreis İ.Ö.O.`nda 60`dan 90`a, 690 öğrencisi olan Körfez Yarımca İ.Ö.O.`nda ise bu sayı 3`den 10`a çıktı. 
 

LİSELERDE SAYI DAHA AZ
Hastalık, daha çok risk grubunu oluşturan okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinde görülmekle birlikte, ortaöğretim  kurumlarında bu sayının düşmesi veya devamsızlık sayısının az olması dikkat çekiyor. İlimizdeki ortaöğretim kurumlarından; 710 mevcutlu İzmit Atılım AL`nde ise bu sayı 90`dan 80`e, 629 mevcutlu İzmit Lisesi`nde 19`dan  15`e  düşerken, bu sayı  690 mevcutlu Karamürsel Lisesi`nde ise 61`den 68`e çıktı. İlimizde bulunan 500 kurumdaki sayıya orantıladığımızda bu sayı oldukça az çıkıyor, ancak bu sonuç,  yaşanan tedirginliği önlemiyor.
 

İKİ AYRI GRİP YOK
Gelişmelerle ilgili görüşlerine başvurduğumuz Pandemi Bilim Kurulu Başkanı Vali Gökhan Sözer şunları söyledi: “Haberinizi izledim, ancak abartı var. Sizler 5 veya 10 okulu inceleyerek sonuç yazıyorsunuz, ancak bizler il genelindeki duruma bakıyoruz. Ve böylece oranları çıkarıyoruz. Genele vurduğumuzda bu oran çok çok küçük, ama yine de süreci izliyoruz. Biz süreci yönetmekle görevliyiz. Bu süreç normal grip süresi gibi algılanmalı. Ayrı ayrı algılanmamalı. Bakanlığımız 60 kişilik bilim kurulu ve  81 ildeki kurullar süreci izliyoruz.
 

İLİMİZDE VİRÜSÜN ATAK HIZI  YOK
Olay sadece biz de değildir. Bizler ortak çalışıyoruz. Devamsız öğrenci sayısı fazla olabilir. Ancak okula çocuklarını panikten göndermeyenler de var. Bu çocukların çalışan anne ve babaları işe gitmiyor mu? Gidiyorlarsa onlar da virüsü taşıyabilir. Örneğin ben çocuklarımı okula gönderiyorum. Yani sadece okula göndermemekle olmaz. Hastalıkla ilgili İlimizde henüz bir atak hızı yok. Atak hızı varsa tatil olur. Zaten tatil de çözüm değil. Gereken önlemleri almalıyız. Hijyen kurallarına uymalıyız, yakın temastan kaçmalıyız, bol protein almalıyız. Normal grip belirtileri olan bir kişi derhal doktora başvurmalı ve önlemini almalıdır. Bizler sürekli takip halindeyiz. Her türlü sonuç, kurulumuza geliyor. Geçen yılki normal grip salgınındaki sayı bu yılki devamsızlıktan daha fazlaydı. Bunu da bilmenizi isterim.”
 

AŞIYI İSTEYEN OLSUN, İSTEYEN OLMASIN
Vali Gökhan Sözer, aşı olup olmama konusundaki görüşünü sorduğumuzda ise, sıra kendisine geldiğinde aşı olacağını belirtti. Sözer şunları söyledi; “Ben önemli değilim. En azından benim de bir ailem var. Onlara karşı sorumluluklarım var. Aşıyı isteyen olsun, isteyen olmasın. Zorla olmaz. Ancak, gerek bakanlığımızın araştırmaları, gerekse hastalığın yayılmaması açısında aşıyı tavsiye ediyorum”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ