KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Yarımca İlköğretim Okulu yenilenmeyi bekliyor
Yarımca İlköğretim Okulu yenilenmeyi bekliyor
Eğitim
04 Kasım 2010 Perşembe 09:14
  • 2942
  • 0

Yarımca İlköğretim Okulu yenilenmeyi bekliyor

Yaklaşık 53 yıldır hizmet veren, oldukça eskiyen ve düzensiz bir mimari yapıya sahip olan Yarımca İlköğretim Okulu yenilenmeyi bekliyor

Körfez ilçesinin Bağdat Caddesi`nde mevcut belediye fırınının bulunduğu yerde 1934 yılında eğitim-öğretime başlayan Yarımca İlköğretim Okulu, 1957–1958 Eğitim Öğretim Yılı`nda geçtiği mevcut binasında yarım asrı geride bıraktı. İki blok, 14 derslikten oluşan binada toplam 650 öğrenci eğitim alıyor. 30 öğretmenin görev yaptığı okulda, fiziki koşulların yetersizliği nedeniyle hem öğrenciler hem de öğretmenler oldukça zorlanıyor. Düzensiz mimari yapının var olduğu eski binanın bir an önce yıkılıp, mevcut  alana yeni bir binanın yapılması gerekiyor.
 

KÖRFEZ`İN İLK OKULU    
Şu an 30 ilköğretim okulunun bulunduğu Körfez`de, ilk kurulan Yarımca İlköğretim Okulu`nun yaşadığı yoğunluğu azaltmak amacıyla 2001 yılında okula ek yapılan binayla 9 derslik eklendi. Ancak sorun devam ettiği için tekli öğretime geçilemedi. Ayrıca okul bahçesinin bir bölümünün milli eğitim müdürlüğüne devriyle bu alana ilçenin ilk anaokulu yapıldı. Prafabrike olarak yapılan anasınıfı 2 şubeden oluşuyor ve 45 öğrenci var. Okula yapılan prafabrike bina yüzünden okulun bahçesi iyice küçüldü ve çocukların oyun alanı kısıtlandı


YENİ BİR BİNA ŞART

Okulun mevcut alanında bulunan 1 prefabrik, iki betonarme binanın yıkılıp, yerine yapılacak olan 24 derslikli okul, öğrenci ve öğretmenlere nefes aldıracak. Yaşanan fiziki zorluklara rağmen okuldaki eğitim oldukça başarılı. Okul idaresi ve öğretmenler eğitim konusunda elinden geleni yapıyor. Okulun en önemli özelliği de okul koridorlarının öğretmenler tarafından derslerde işlenen konularla ilgili duvarları süslemesi oldu. Okulda her koridor sokak olarak düşünüldü ve her koridora farklı derslerin adı verildi. Koridorların duvarları ise öğretmenler tarafından derslerde işlenen konularla donanımı sağlandı. Okulda yapılan bu çalışmayla, öğrencilerin derslerini, okullarını sevmesi ve ilgi alanlarının genişlemesi hedefleniyor.
 

MEVCUT KOŞULLAR
Yıllar boyu birçok önemli devlet adamının da yetiştiği okulda birçok farklı müdür görev yaptı. Sırasıyla Hüseyin Ergün, Mehmet Emin Gür, Erdem Erkut, 1989–1990 öğretim yılından bu yıla kadar Yaşar Aygün`ün müdürlük yaptığı okula, son müdür atamalarında Burhan Budak getirildi. Okulun müdür yardımcılıklarını da Cumhur Gültepe ve Turgay Varol sürdürüyor. Okulun eğitimcileri, var olan koşullar içerisinde en iyi şekilde hizmet vermeyi amaçlıyor. Okulun mevcut koşulları ise şöyle: 1 bilgisayar sınıfı, 1 fen laboratuarı, 1 teknoloji tasarım sınıfı ve 500`e yakın kitabın yer aldığı okul kütüphanesi bulunuyor. Kısa bir süre önce okulun tüm sınıflarına internet bağlantısı da yapıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ