KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Yeni okul için protokol imzalandı
Yeni okul için protokol imzalandı
Eğitim
12 Kasım 2010 Cuma 14:46
  • 2204
  • 0

Yeni okul için protokol imzalandı

Hayırsever iş adamı Selim Yürekten Başiskele’ye yaptıracağı okul için Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile birlikte protokol imzaladı

Başiskele Kullar`da faaliyet gösteren ENPAY Endüstriyel Pazarlama ve Yatırım A.Ş.`nin yönetim kurulu başkanı Selim Yürekten “Eğitime yüzde 100 destek kampanyası” çerçevesinde Başiskele`de bir okul yaptırıyor. 3 katlı, 24 derslikli, 3 çalışma atölyesi olan 720 öğrenci kapasiteli olan ve Başiskele Selim Yürekten Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi adı verilecek okul için protokol imzalandı. İmza törenine Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz ve hayırsever iş adamı Selim Yürekten katıldı.
 

EĞİTİME DESTEK ARTMALI
Saat 11.00`de başlaması beklenen imza töreni vali Topaca`nın başka bir toplantıda olması nedeniyle yarım saat gecikmeli başladı. Törende konuşan vali Topaca, özel sektörün eğitime destek vermesi gerektiğini belirterek “İlimizde nüfus hızla arttığı için eğitim konusunda derslik ihtiyacı duyuyoruz. Orta öğretimde, teknik liselerin payı yüzde 55 ve bu oran yüzde 65`lere çıkmalı. Ben buradan iş adamalarımıza seslenmek istiyorum. Selim Bey`in gösterdiği cesareti ve sunduğu katkıyı sizlerden de bekliyoruz. Hayrın en güzeli eğitim öğretime yapılanıdır. Derslik açığımızı kapatmak için destek bekliyoruz” dedi.
 

VALİ, PAZARLIK YAPTI
Topaca, 2011`de başlayıp 2013 yılında bitmesi planlanan teknik lise için Başbakan Erdoğan`ın Körfez Geçiş Köprüsü`nün temel atma töreninde yüklenici firmalarla yaptığı pazarlığı hayırsever iş adamı Selim Yürekten`e hatırlatarak, “Başbakanımız 7 yılda bitecek köprünün bitiş tarihini 5 yıla çekti. Ben de sizinle bir pazarlık yaparak  daha öne çekmenizi isteyeceğim. Elinizi çabuk tutup 2012 eğitim öğretim yılına yetiştirmenizi rica edeceğim. Biliyorum ki özel sektör kamudan daha hızlı çalışıyor” diye konuştu. İş adamı Selim Yürekten ise,  projenin henüz netleşmediğini ve kış ayındaki hava koşullarının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.
 

OKUL YAPIMLARI HIZLANDI
Topaca bunun üzerine, “Aralık ayına kadar sizlere projeyi teslim edeceğiz. 10 aylık zaman diliminde okulu bitirirseniz memnun olacağız” dedi. Topaca konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kamudaki okul yatırımları eskiden ocak ayında itibaren projelendirildi. Bu yıl ben bir değişiklik yaptım. Ocak ayına kadar projeleri hazırladık ocak ayında özel idarenin bütçesi yürürlüğe girdiği an ihalelerine başlanacak. Yani 2013`e kadar bitecek olan okul projeleri 2011 yılı sona ermeden hazır olacak.” Topaca bin 600 derslik açıklarının olduğunu ve özel idarenin şu ana kadar 6 okulun yapımına başlaması için çalışma yaptığını söyledi.
 

5 MİLYON TL`YE MAL OLACAK
Konuşmaların ardından vali Ercan Topaca ve hayırsever işadamı Selim Yürekten okul protokolünü imzaladı. Topaca, protokolü imzaladığı esnada kullandığı dolam kalemle ikinci okul protokolünü imzaladığını ve daha pek çok okul protokolü imzalamak için kalemi saklayacağını söyledi.  Yapılan protokole göre Enpay A.Ş.`nin Vezirçifliği mevkiinde sahibi olduğu 10 bin 500 metrekarelik alanda yapılacak okul 24 derslik 3 atölyeden oluşacak. Çevre düzlenmesi ve donatımı da Enpay`a ait olacak. 5 milyon TL`ye mal olması öngörülen okulun yapımına 2011`in ilk yarısında başlanacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ