Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4881 TL
  • 6.2287 TL
  • 7.2637 TL
Kocaeli Zirve
Çayırova Belediyesi’nde Akbaş böyle istedi…
Çayırova Belediyesi’nde Akbaş böyle istedi…
Güncel
09 Mayıs 2010 Pazar 17:38
  • 2739
  • 4

Çayırova Belediyesi’nde Akbaş böyle istedi…

Açık oylamalarda bir oyu iki oy sayılan Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Beşiktaşlı yönetici Bedii Kürüm’ün satın aldığı arsada AVM’nin önünü imar komisyonunun ret kararına rağmen açtı. Komisyonda ret diyen AKP’liler, Meclis’te kabul oyu verdi

CUMHURİYET TARİHİNDE BELKİ DE BİR İLK
 
Çayırova Belediye Meclisi`nin Mayıs ayı ikinci olağan toplantısında Cumhuriyet tarihinde belediye meclis kararları ölçeğinde muhtemelen bir ilk yaşandı. Çayırova`da halk tarafından Perşembe pazarı Dörtyol diye bilinen, Özgürlük Mahallesi`nde Uğur Mumcu ve İstiklal Caddeleri`nin kesildiği kavşakta, her iki caddeye de sıfır mesafeden cepheli, Beşiktaş Spor Kulübü yöneticilerinden Kürüm Demir`in sahibi Bedii Kürüm`e ait arsada Kürüm tarafından alışveriş merkezi yapılması gerekçesiyle meclise önerge verildi.  Bir önceki toplantıda önerge İmar Komisyonu`na havale edildi. 
 
 

KOMİSYONUN “RET” KARARI OYLANACAKTI
 
İmar Komisyonu`nun AK Partili Başkanı Burak Kızılöz buradaki oylamada çekimser oy kullandı. AK Partili Orhan Keskin ret oyu verdi. AK Partili Mehmet Emer ise gerek komisyon, gerekse meclis toplantısında oy vermedi. Komisyonda başkanvekilliği yapan CHP`li Mehmet Ali Kaplan ile SP`li Ragıp Yürük ret oyu verdi. Önerge meclis toplantısına, “İmar komisyonu önergeyi oy çokluğu ile ret etmiştir, komisyonun kararı meclisin onayına sunuluyor” şeklinde geldi.
 
 

AKBAŞ: ÜYELERİMİZ HÜR AMA BENCE AVM YAPILMALIDIR
 
 
Ancak bu esnada Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş söz aldı. Akbaş, “Bence buraya alışveriş merkezi yapılmalı. Meclis üyelerimiz kararlarında hürdür ama bu alışveriş merkezi Çayırova`nın önünü açar” dedi. Bu esnada SP`li Meclis üyesi İlhami Bayrak söz alarak alışveriş merkezlerinin vahşi kapitalizmin küçük esnafı bitiren bir yapılanması olduğunu belirtirken Akbaş`a, “Burada grup kararı mı oylanacak” dedi. Akbaş bu soruyu, “Hayır bu konu grupta konuşulmadı” deyip akabinde, “Ben firmanın önergesinin kabul edilmesini öneriyorum” diye oylama yaptırdı. 
 
 

YÜRÜK YUNANİSTAN`DAYDI, KAPLAN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEDİ
 
Bu esnada komisyonda çekimser kalan Burak Kızılöz ve ret oyu veren Orhan Keskin de kabul oyu verince Kürüm`ün alışveriş merkezinin önü üstelik imar komisyonunun aksi yöndeki kararına rağmen açıldı. Meclis toplantısına İmar Komisyonu`nun SP`li üyesi Ragıp Yürük, KBB Meclis üyelerinin Yunanistan gezisi nedeni ile katılmazken CHP`li Komisyon Başkanvekili Mehmet Ali Kaplan komisyonda verdiği oyun rengini değiştirmeyip mecliste de ret oyu kullandı. 
 
 

BAYRAK: MECLİS RANTI KAALE ALDI
 
SP`li BM üyesi İlhami Bayrak meclis sonrası gazetemize yaptığı değerlendirmede, “Belediye başkanımız Ziyaettin Akbaş`ın sözlü önerisi ile imar komisyonunun ret etmesine karşın Kürüm`ün önergesi, olduğu gibi geçip kabul edildi. Söz konusu önerge ile oraya iki emsal verildi. Yani orası kaç metrekare ise onun iki katı kadar yapı izni tanındı. Belediye meclisi, AKP`li üyeleri nezdinde üstelik komisyona ve komisyonda yer alan ancak komisyonda ayrı mecliste ayrı oy kullanan üyeleri ile rantı kaale aldı. Ben bu konuyu, oylamayı ve biçimini yargıya taşıyacağım” dedi. 
 
 

“TRAFİĞİN RAHATLAMASI İÇİN TÜM PARSELLER OYNAMALI”
 
Akbaş`ın konuşması esnasında anılan dörtyolda, Uğur Mumcu Caddesi`nin uçlarının karşılıklı olmamasından ötürü özellikle Erişler`den Mandıra`ya gidiş istikametinde yaşanan trafik sorununu, araçların köşebent çizerek seyir etmesini bahane ettiğini belirten Bayrak, “Biz gürültü kirliliğinde farkına varamadık. O imar izni oradaki trafiğe çeki düzen getirecek bir şey var mı?” sorusunu, “Hayır. Oradaki kargaşa aynı şekilde devam edecek çünkü caddenin uçlarının tam anlamıyla karşı karşıya gelmesi tüm parsellerin değişimini getirecek bir uygulamadır” diye yanıtladı. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ