KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Toray Mühendislik’ten ‘Enerji Kimlik Belgesi’
 Toray Mühendislik’ten ‘Enerji Kimlik Belgesi’
Ekonomi
11 Aralık 2011 Pazar 14:36
  • 3810
  • 1

Toray Mühendislik’ten ‘Enerji Kimlik Belgesi’

Yasalara bağlı olarak çıkarılması gereken binalara enerji kimlik kartı çıkaran Toray Mühendislik’in ortakları, “Enerji sınıfı bina fiyatlarını da etkiler” dedi

Mekanik tesisat danışmanlık, uygulama ve projelendirme sektöründe ilimizde faaliyet gösteren Toray Mühendislik, Enerji Kimlik Belgesi hizmetlerine başladı. Şirket ortakları makine yüksek mühendisi Yasin Kayı ve enerji kimlik belgesi uzmanı makine mühendisi Necmi Uzunbey enerji kimlik belgesini anlattı. Kayı, “Enerji Kimlik Belgesi (EKB); binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesinı ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeren belgedir” dedi.
 

 

 

A`DAN G`YE ENERJİ SINIFI
Enerji kimlik belgesini beyaz eşyaların üzerinde görülen enerji sınıfı etiketlerine benzeten Kayı, “Bir binanın A-G harfleri aralığında temsil edilen enerji sınıfını belirler. Bu enerji sınıfı binanın yıllık enerji ihtiyacına ve enerji tüketimine göre belirlenir. A harfi en iyi performans sınıfını, G harfi ise en düşük performans sınıfını temsil ediyor. Enerji kimlik belgesi, yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve bakanlık tarafından onaylanır. Bu belge yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz bir parçasıdır.
 

 

 

BİNA FİYATINI DA ETKİLER
A sınıfındaki binanın ısıtılması, soğutulması ya da havalandırmasında harcanacak enerji G sınıfındaki bir binadan daha azdır. Daha az enerji harcaması da binanın satın alınması ya da kiralanmasında önemlidir. Mevcut bir binanın enerji sınıfını yükseltmek mümkündür. Örneğin; bina dış duvar ve çatısında yalıtım yapılabilir, sıcak suyu güneş panellerinden elde edilebilir” açıklamasında bulundu. Mekanik tesisat projelendirme ve danışmanlık konularında da ilimizin önde gelen şirketlerinden Toray Mühendislik, genç, dinamik ve tecrübeli kadrosuyla sektörde emin adımlarla ilerliyor.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ