KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Tarihi Eminönü Balıkçısı’nda fasıl ziyafeti
Tarihi Eminönü Balıkçısı’nda fasıl ziyafeti
Yaşam
24 Nisan 2010 Cumartesi 00:11
  • 7619
  • 2

Tarihi Eminönü Balıkçısı’nda fasıl ziyafeti

İzmit Marinadaki yüzer restoranlardan bir olan Tarihi Eminönü Balık Restoranında balık, fasıl ve denizin keyfini çıkarın.

Atalarımız boşuna “Denizden babam çıksa yerim” dememişler. Denizden çıkan her şey gerçekten çok lezzetli. Ve İzmitli balık severler bunun farkında olacak ki, yüzer restoranları denizin üzerine kuruvermişler.
Marinadaki balıkçı tekneleri, nam-ı diğer yüzer restoranlar İzmit`in simgelerinden biridir. İzmit`te yaşayan veya misafir olarak gelmiş olan herkes muhakkak bu teknelerde vakit geçirmiş, dostlarıyla rakı-balık keyfi yapmış ya da Ramazan ayında orucunu açmıştır. Alkol alsın almasın, balık yemek ve fasıl dinlemenin keyfine varmak isteyenlerin uğrak mekanıdır yüzer restoranlar.

TARİHİ EMİNÖNÜ…

Tekneler, denizin üzerinde dalgaların etkisiyle sağa sola salınırken, siz de tekneyle birlikte sallanırsınız. Bu sallantı keyfinize keyif katar. Yüzer restoranların esin kaynağı, İstanbul Eminönü`de, önce balık ekmek satan, sonra da işi büyütüp büyük motorlarda müşterilerini ağırlayan balıkçılardır.
Bu hafta, kentimizdeki yüzer restoranların en eskilerinden biri olan ve adını tarihi Eminönü`den alan Tarihi Eminönü Balık Restoranını ve işletmenin güzler yüzlü sahibi, kentimizin tanınmış isimlerinden Orhan Karahasan`ı tanıtmak istedik. 

HER AKŞAM FASIL

Şunu hemen belirtelim; 7 teknenin bulunduğu marinada Tarihi Eminönü Balık Restoranı baştan beşinci, sondan ikinci tekne. Ferah bir ortamda, balıklarımızı yiyip içkilerimizi yudumlarken, bir yandan da Şen Kardeşler`in fasıl dinletisi keyfimize keyfi kattı. Zaten teknede balık yiyip fasıl dinlememek olmazdı. Tarihi Eminönü Balık Restoranında her akşam fasıl keyfi var. Fasıl keyfi akşam 20.00`den 24.00`e kadar sürüyor. Büyük bir keyifle balıklarımızı yerken restoran`ın sahibi Karahasan, bizlere yüzer restoranların geçmişi hakkında bilgi verdi ve tabii ki Tarihi Eminönü Balık Restoranını anlattı.

BALIK EKMEKLE BAŞLADI

Karahasan, İzmit marinadaki balıkçı teknelerinin de tıpkı Eminönü`deki balıkçılar gibi balık ekmek satarak işe başladıklarını söyleyerek, “Sandalda balık ekmek satıyorduk. Sonra baktık İzmit halkının daha büyük teknelere ihtiyacı var, kendimiz geliştirdik ve restoranlara dönüş yaptık. Tabii, geleneğimizde olan balık ekmek hala yapılıyor ama bunun dışında tüm su ürünleri de mevcut. Norveç uskumrusu ve somonu da bulunuyor” dedi.
Karahasan, adını İstanbul  Eminönü`den  alan  restoranının hikayesini de şöyle anlattı: “İstanbul`da, balık ekmek Eminönü`de meşhur olunca ben de marka olmuş bu isimle yola çıkmayı istedim. Şimdi bu markayı geliştiriyoruz.  

AİLE ORTAMI

Restoranımızda yerli içkilerimiz mevcut. Müşterimizin talebine göre her türlü deniz ürününü, değişik soslarla ikram ediyoruz.  Dileyen balığını alkolsüz de yiyebiliyor. Tamamıyla bir aile ortamı mevcut.”
120 kişi kapasiteli Tarihi Eminönü Balık Restoranının bir özelliği de kentin önemli siyasetçilerinin uğrak yeri olması. Kentin nabzını tutmak isteyenler için bir tüyo daha, hemen hemen her akşam bir siyasetçiyi burada görebilirsiniz.

 

 

Tarihi Eminönü Balıkçısında fiyatlar

Ufak balıklar: 5 – 7 TL arası
Büyük balıklar: 10 - 25 TL arası
Balık emek: 4 TL
Bira: 5 TL
70`lik rakı: 55 TL
35`lik rakı: 30 TL
Meşrubat: 1 TL

BOLULU İSMAİL USTA

Restoran`ın güler yüzlü sahibi Orhan Karahasan, Fransa‘da 7 yıl çalışmış olan ve Fransız mutfağından esinlenerek konuklarına sunum yapan Bolulu İsmail Usta`nın eline, kimsenin su dökemeyeceğini söyledi.

 

 

İletişim bilgileri:

Tarihi Eminönü Balık Restoran
İzmit Marina
Tel: 0262 339 40 33 
Selvi ARI&Tülay DURAN

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ