KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Altın neden yükseliyor ?
Altın neden yükseliyor ?
Ekonomi
06 Aralık 2009 Pazar 10:47
  • 796
  • 0

Altın neden yükseliyor ?

Rekorları alt-üst eden altın fiyatlarının yükselişinin arkasındaki neden..

Son zamanlarda yatırımcıların güvenli bir liman olarak gördükleri değerli metalin fiyatı geçtiğimiz hafta içinde 1,203 doların üzerine çıktı. Haber ajansı Reuters, bu yükselişi tetikleyen temel nedenleri açıkladı.

Doların zayıf seyrini devam ettirmesi ve değerli altını satın almak alternatif bir yatırım aracına dönüşmesiyle, altının ons fiyatı Çarşamba günü 1,203 dolar üzerine çıktı.

İşte altının piyasasındaki canlanmanın arkasındaki temel sebepler:

 

1. YATIRIMCILAR

Yatırım fonlarının son yıllarda altının da dahil olduğu emtialara gösterdiği ilginin artması, altın fiyatının tarihin en yüksek seviyelere çıkmasını tetikleyen temel nedenlerden biriydi. Altının güçlü performansı, yeni oyuncuları çekti ve altın piyasasında daha fazla para akışının yaşanmasına neden oldu.

 

2. ABD DOLARININ ZAYIFLIĞI

Altının gidişatına kur piyasasının büyük etkisi oldu. ABD doları değer kaybettikçe, altın yükseldi. ABD para biriminin yaşadığı düşüş, ellerinde farklı para birimlerinin rezervlerini bulunduranlar için dolarla altın satın almayı daha ucuz hale getirdi.

 

3. PETROL FİYATLARI

Altın her zaman ham petrol fiyatlarıyla güçlü bir ilişki içinde olmuştur. Değerli metal petrolün tetiklediği enflasyonun etkilerini azaltmak için kullanılabiliyor. Ham petrol fiyatlarının artması aynı zamanda bir varlık sınıfı olarak emtialara olan ilgiyi de artırır.

 

4. SİYASİ GERİLİMLER

Değerli metal herkes tarafından “güvenilir bir liman” olarak görülüyor. Belirsizlik zamanlarında ise herkes altın satın almak için kapışır. Bombalı saldırılar, terör saldırılar ve cinayetler fiyatların yükselmesine neden olabilir. Finans piyasalarında yaşanan şoklar da benzer bir etkiye sahip olabilir.

 

5. MERKEZ BANKALARI VE ALTIN REZERVLERİ

Merkez Bankaları altını rezervlerinin bir parçası olarak tutar. Bu yüzden merkez bankalarının altın alım satımları da fiyatları etkileyebilir.

7 Ağustos`ta, 19 ülkenin merkez bankalarından oluşan bir grup altın satışlarına sınırlandırma getiren anlaşmayı yenilemeye karar verdi. Anlaşma ilk olarak 1999 yılında imzalandı ve 2005`te beş yıllığına yenilenmişti.

Anlaşmada, yıllık satışların 400 tonla sınırlı kalmasına karar verildi. Eylül ayında geçerliliğini kaybeden 2004`teki anlaşmada sınır 500 ton olarak belirlenmişti.

 

6. RİSKİ AZALTMA

Birkaç yıl önce, altının ons fiyatı 300 dolar seviyesindeydi ve altın üreticileri ileriki dönemlerde elde edecekleri ürünleri ileriki bir tarihte teslim etmek üzere sattı.

Ancak altın fiyatlarının yeniden yükselmesiyle birlikte, yaptıkları ön satışlardan zarar ettiler ve altının artan fiyatından faydalanmak için “hedging” adıyla bilinen önceden tedbir amaçlı satışlarını geri çekmeye başladı.

Yaşanan bu geri çekişler, piyasa duyarlılığını artırıp, altın fiyatlarının yükselmesine neden olabilir.

 

7. ARZ VE TALEP

Arz ve talep genellikle altın fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaz. Çünkü dünya üzerindeki stoklar yıllık üretiminin yaklaşık 60 katına denk gelmektedir.

Altın diğer emtialar gibi tüketilmediği için, Hindistan ve Çin gibi ülkelerin yüksek miktarda altın satın alması piyasaları etkileyebilir.

Ancak fiyatlara asıl etki eden faktörler daha çok dolar ve petrol fiyatlarıdır.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ