KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Asgari ücrette kötü haber
Asgari ücrette kötü haber
Ekonomi
25 Ekim 2012 Perşembe 13:02
  • 2482
  • 9

Asgari ücrette kötü haber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücret üzerinden alınan verginin kaldırılması konusunda bir düzenleme olmadığını, böyle bir şeyin Meclis’in de gündeminde bulunmadığını söyledi.

Bayramı namazını, Bursa`da Yıldırım Beyazıt Camisi`nde kılan Bakan Faruk Çelik, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. `Asgari ücretten vergi alınmaması` ile ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Çelik, bunun için Anayasa değişikliği gerektiğini söyledi. Bakan Çelik, şunları söyledi:

 
"Bu konu TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu`nda gündeme geldi ve 4 parti anlaştı. Ancak yasa olarak yapılan bir düzenleme yok. Şu anda asgari ücretten vergi alınmaması ilgili bir düzenleme yok. Böyle bir şey Meclis`in gündeminde değil. Bizim gündemimiz de şu anda yok. Konu Anayasaya girerse yasaya yansıyacak demektir. Bu konu, Anayasaya girmeli mi, girmemeli mi tartışılabilir. Böyle bir karar almış 4 siyasi parti. Biz o çerçevede karara saygı duyarız. Böyle bir şey gerçekleşirse yasalara, uygulamalara yansıması olacaktır."
 

Tartışmaları `oldu- bitti` diye lanse etmenin doğru olmadığını kaydeden Bakan Çelik, şöyle devam etti:
 
"Asgari ücretin artırılması için çaba gösteriyoruz, enflasyonun çok çok üzerinde artışlar sağlıyoruz. Bunlar doğru ama asgari ücretteki vergi konusu bir anlamda maliyeyi de çok ilgilendiriyor. Talep doğru taleptir, meşru taleptir, olabilir ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekiyor. Hesapsızlık dönemi bizde kapandı. Bizim iktidar döneminde veriyoruz, ama karşılığını bularak veriyoruz, geleceği karatmıyoruz, geleceği aydınlatıyoruz. Milletimizin geleceğini mali açıdan aydınlatacak programları uygulamak gerekiyor."

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ