KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Benzin zammı kapıda!
Benzin zammı kapıda!
Ekonomi
25 Aralık 2010 Cumartesi 10:27
  • 1912
  • 3

Benzin zammı kapıda!

Litresi 4 TL’yi aşan benzinde, yeni bir zam kapıya dayandı. Ham petrol ve kurdaki artış, TÜPRAŞ’ın maliyetlerini etkiledi.

TÜPRAŞ`ın limanda teslim ürün maliyeti 0.99 kuruştan 1.02 kuruşa kadar çıktı. Hafta başına kadar benzine 2-3 kuruşluk yeni bir zammın gelmesinin sürpriz olmayacağı belirtildi


Benzinde yeni bir zam kapıya dayandı. Hükümet, dağıtım şirketlerinden indirim beklerken, uluslararası piyasalarda yükselen ham petrol fiyatı ve dolar kurundaki artış benzinde 2-3 kuruşluk yeni bir zammı gündeme getirdi. Benzinin litre fiyatının 4 TL`ye dayanması (97 oktan) sonrasında geçen hafta Ankara alarma geçti.
Üst üste gerçekleştirilen toplantılarda, ilgili taraflar gerekçeleriyle artışı masaya yatırdı. Enerji yönetimi, TÜRPAŞ ve dağıtım şirketlerinden indirim beklediği mesajını verdi. TÜPRAŞ, 2-3 kuruşluk bir indirim yaptı. Dağıtım şirketleri, herhangi bir adım atmadı.


MOTORİNE ZAM

Benzini, motorin zammı izledi. Motorine yapılan 8 kuruş zam, dikkatlerin bir anda akaryakıt fiyatlarına odaklanmasına yol açtı. HABERTÜRK`ün, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve TÜPRAŞ kaynaklarından aldığı bilgiye göre benzinde yeni zamlar gündeme gelebilir. Kaynaklar, ham petrol fiyatlarının arttığını, dolar kurunun da yükseldiğini belirterek, “Bu artışlar, rafineri marjını son aşamaya getirdi. TÜPRAŞ`ın, limanda teslim birim ürün maliyeti 0.99 kuruştan, 1.02 kuruşa kadar çıktı. Kısa süre içinde benzine yeniden 2-3 kuruşluk zam söz konusu olabilir” bilgisini verdi.


‘BABACAN VERGİ İNDİRİMİNİ TIKADI`

Petrolün artış trendine girdiği bu dönemde, akaryakıtta indirim beklentisi de boşa çıktı. Sektör uzmanları, petrol fiyatları düşmedikçe benzin ya da motorinde indirimin söz konusu olamayacağına ifade etti. Uzmanlar, akaryakıtta indirimin tek yolunun vergi ayarlaması olduğuna işaret ederek, “Devlet Bakanı Ali Babacan da bu yolu kapattı” değerlendirmesini yaptı. 


DAMAT HAVASIYLA KUTLAMA

Benzin zammına karşı çeşitli örgütlerden protesto çağrıları gelirken, Alem FM`de Nihat`la Muhabbet ve Nihat`la Sivrisinek programlarıyla tanınan Nihat Sırdar da son günlerde sürücülere dörtlülerini yakma çağrısı yapıyor. Sırdar`ın çağrısına özellikle sabah saatlerinde yoğun katılım oluyor. Sırdar, mizahi bir uygulama ile trafikteki şoförleri eyleme davet ediyor. “Damat havasıyla” birlikte çağrı yapan Sırdar, müzik eşliğinde “Bu aralar protesto etmek tehlikeli. Biber gazı ya da cop yeme ihtimali var. O nedenle benzin zammını kutluyoruz” sloganını söylüyor. Protesto sırasında trafik kameralarını takip eden Sırdar, “Katılım ciddi boyutlara ulaşıyor” dedi. Nihat Sırdar, daha önce köprü geçiş ücretlerine yapılan yüzde 50 zam için kontak kapama eylemi çağrısı yapmış ve 6 yıl hapisle yargılanmıştı.


EPDK 100 $`LIK PETROL FİYATI TAHMİNİ YAPIYOR

EPDK kaynakları, son birkaç günde ham petrolün varil fiyatının, 89 dolardan 91-92 dolara kadar çıktığına işaret ederek, “Petrol artış trendine girdi. Bunun bir süre daha devam edeceği öngörüsünde bulunuluyor” dedi. Kaynaklar, ham petrolün varil fiyatının 100 dolara kadar çıkabileceğine ilişkin tahminlerin bulunduğuna dikkat çekti. Bu durum, 2011 yılında gerek benzinde, gerekse motorinde yeni zam ihtiyaçlarını tetikleyecek.


OPEC ÜRETİM ARTIŞINA SICAK BAKMIYOR

Petrol ihracatçısı ülkeler örgütü OPEC'e üye Arap ülkelerinin bakanları bu hafta sonu Mısır'ın başkenti Kahire'de toplanacak. Toplantıda petrol üretimi ve fiyatların değerlendirilmesi beklenirken, üretimle ilgili resmi karar alınmayacak. Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Muhammed El Hamli, 2008`de alınan petrol üretimi kesinti kararına uyulmasını istedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ