KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Doğalgaz zammı yolda
Doğalgaz zammı yolda
Ekonomi
07 Aralık 2011 Çarşamba 10:27
  • 901
  • 1

Doğalgaz zammı yolda

Yeni yıla girilmesiyle doğalgaza zam olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz zammına ilişkin değerlendirmeleri yaptıklarını söyledi. BOTAŞ`ın başta kur olmak üzere maliyetleri nedeniyle yüzde 45`e yakın zam ihtiyacı vardı. Bunun için ekim ayında yüzde 14`e varan oranda zam yapıldı. Radikal'in haberine göre şimdi yine yüzde 30`luk bir zam ihtiyacı bulunduğu ifade ediliyor. Ancak yeni bir zammın yapılıp yapılmayacağı belirsiz. Yapılacak zam aynı zamanda enflasyonu da etkileyecek. Bu nedenle zammın yapılmayacağına yönelik beklenti yüksek.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldığı bir televizyon programında, doğalgaz zammına ilişkin bir soru üzerine, doğalgazın döviz kaynaklarından ithal edilen bir kaynak olduğunu ve kendilerinin de zammın olmaması için uğraştıklarını söyledi.
Son 29 ay içerisinde aldıkları doğalgaza yüzde 39 zam geldiğine işaret eden Yıldız, “Ama biz bunları diğer enerji kalemleriyle bir havuza koyup çıkacak fiyatları değerlendirmeye gayret ediyoruz. O yüzden kendi içerisinde değerlendirmelerimiz devam ediyor. Aralık ayının henüz başındayız” diye konuştu.


ARALIK ENFLASYONUNUN ETKSİ NE OLACAK
?
BOTAŞ`ın ekim ayında yapılan zamdan sonra maliyetleri açısından yüzde 30`luk bir zamma ihtiyacı olduğu biliniyor. Bunun ne kadarının zam olarak yansıyacağı aralık ayının sonuna kadar yapılacak değerlendirmelerde ortaya konulacak. Yapılacak zam çift hanelere doğru giden enflasyonu yükseltecek. 1 Ocak 2012 itibariyle doğalgaza eğer zam yapılırsa bu ocak ayı enflasyonunu etkileyecek. Yani aralık ayı enflasyonunu etkilemeyecek. Dolayısıyla 2011 yılının toplam enflasyonuna etkisi olmayacak. Ama kasım ayı enflasyonu ile yüzde 9.48`e yükselen ve aralıkta da yükselmesi beklenen enflasyondaki yükseliş zamla körüklenecek. Ekim ayında yapılan zammın enflasyona etkisi 0.2 puan oldu.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ