KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Ekmeğe yıl sonuna kadar zam yok
Ekmeğe yıl sonuna kadar zam yok
Ekonomi
26 Kasım 2009 Perşembe 10:47
  • 568
  • 2

Ekmeğe yıl sonuna kadar zam yok

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Bugünkü rakamlara göre, önümüzdeki birkaç aylık süreçte ekmekte fiyat artışı söz konusu değil." dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, bugünkü rakamlara göre birkaç aylık süreçte ekmekte fiyat artışının söz konusu olmadığını belirterek, ''Ocak ayından sonra girdilerimizde ciddi bir artış söz konusu olması durumunda inşallah oda başkanlarımız bir maliyet hesaplaması yapmak zorunda kalmaz'' dedi.

Halil İbrahim Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılının ilk çeyreğinde, buğday fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle fırıncıların ekmek fiyatlarını artırmak zorunda kaldığını söyledi.

Zam yaparken ekmek fiyatlarını 2008 sonuna kadar sabit tutmayı hedeflediklerini belirten Balcı, şöyle konuştu:

''Allah'a şükür, gerek fırıncı esnafımızın fedakarlığı gerek alınan tedbirler neticesinde, bu aya kadar ekmek fiyatlarında bir değişiklik olmadı. Bugüne kadar gerek doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki gerekse çalışanların ücretlerindeki artışı, un fiyatlarında ciddi artış olmadığı için sineye çektik, ekmeğin ortalama kilogram fiyatı 2,5 lirayla bugüne kadar geldi. Bugünkü rakamlara göre, önümüzdeki birkaç aylık süreçte ekmekte fiyat artışı söz konusu değil. Ocak ayından sonra girdilerimizde ciddi bir artış söz konusu olması durumunda, inşallah oda başkanlarımız bir maliyet hesaplaması yapmak zorunda kalmaz.''

 


HEDEF, 2 MİLYON EKMEĞİN İSRAFINI ÖNLEMEK

Balcı, ekmek israfının önlenmesi için 2003'ten bu yana çalıştıklarını ifade ederek, bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda istenilen sonuca ulaşamadıklarını dile getirdi.

Türkiye'de, 300 gram üzerinden günlük üretilen 82 milyon adet ekmekten 77 milyon adedinin tüketildiğini, 5 milyonunun ise israf edildiğine dikkati çeken Balcı, 5 milyon ekmekten yaklaşık 2 milyonunun, fırınlarda israf edildiğini belirlediklerini vurguladı.

Balcı, ekmek israfının önüne geçmek için 2010'da ''Ekmek İsrafını Önlemede Limitsizsiniz'' projesini başlatacaklarını belirterek, ''Kampanya ile hem fırıncı esnafımızı hem tüketici olan halkımızı bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Kampanyayı, ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle okullarda da yürütmeyi düşünüyoruz'' dedi.

Halil İbrahim Balcı, 5 milyon ekmekten 2 milyonunun israfını önleyebilirlerse kampanyanın başarıya ulaşmış olacağını sözlerine ekledi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ