KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Emekliler bayram yapmak istiyor
Emekliler bayram yapmak istiyor
Ekonomi
10 Eylül 2009 Perşembe 11:31
  • 747
  • 0

Emekliler bayram yapmak istiyor

Birleşik Emekliler Derneği ve Türk Emekli-Sen,yapılan zamların emeklileri çileden çıkardığını, emeklilere bayram ..

Emekliler, 500 liralık bayram çeki istiyor. Yapılan zamların ardından emekliler, "Kriz çeki, harcama çeki ve Ramazan çeki istedik. Bayram yapabilmek için şimdi de 500 TL bayram çeki istiyoruz. Bizler talep ediyoruz. Yarın birileri de bizlerin oylarını istedikleri zaman taleplerimizi karşılayıp karşılamadıklarına göre değerlendirme yapacağız" açıklamasında bulundu.
Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu'na bağlı Türk Emekli Sen'den yapılan yazılı açıklamada, belediyelerin içme suyunu ve ulaşım ücretlerini zamlandırdığı, akaryakıta bu yıl yapılan yüzde 43'lük zammın tüm ihtiyaç maddelerine yansıdığı ve şekere yapılan yüzde 5.2'lik zam hatırlatılarak, "Ramazandan önce et, süt, peynir, yumurta, ve tüm temel gıda maddeleri zamlandı. Elektrik'e yapılan yüzde 21'lik zam da bardağı taşırdı. Basında, her gün yeni zam hazırlıklarından bahsediliyor, bu da emeklileri çileden çıkartıyor" ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, ayrıca emeklilere 2009 yılının ikinci yarısı için farklı uygulama yapılarak memur emeklilerine yüzde 4.5, Bağ-Kur ve S.S.K emeklilerine yüzde 1.83 gibi zam verildiğine dikkat çekilerek, şunlar dile getirildi:
"Komik zam ile memur emeklilerinde 30 TL, S.S.K emeklilerinde 12 TL, Bağ-Kur emeklilerinde 5 TL artış yapılarak adeta emeklilerle alay edilmiştir. Ayda ortalama 200 kwh elektrik tüketen bir konutun elektrik faturası 2009 yılbaşında 50.45 TL iken, elektriğe yapılan yüzde 21 oranındaki zamla 1 Ekim'de yaklaşık 65. 16 TL olacaktır. Aylık zam tutarı 14,71 TL dir. Sadece elektriğe yapılan zam, emeklilerin aylıklarına yapılan zammın iki-üç katıdır. Hükümet bütçe açıklarını emeklilerin ve dar gelirlilerin ekmeğini azaltarak kapatma alışkanlığından vazgeçmelidir. Elektriğe yapılan bu zam geri alınmalıdır. Aksi takdirde bu zam hükümeti çarpar."

"AÇILIM YERİNE İŞSİZLİKLE MÜCADELE"
Türkiye'nin öncelikli probleminin işsizlik ve açlıkla mücadele olduğunu belirten Türk Emekli-Sen, şunları kaydetti:
"Türkiye'nin bölünmesine sebep olabilecek ve dostluklarımıza zarar verebilecek açılımlar yerine, Türkiye'nin öncelikli problemi işsizlik ve açlıkla mücadele etmesini istiyoruz. Yüzde 70'lik kısmı açlık sınırının altındaki emeklilerin aylık maaşlarına acilen 200 TL seyyanen zam bekliyoruz. 9 Milyonluk emekli kitlesi olarak en az 20 milyonluk oy potansiyeli olan biz emekliler yaklaşan seçimlerde oylarımızla bunun hesabını hükümetten soracağız."


 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ