KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.5959 TL
  • 6.2126 TL
  • 6.7892 TL
Kocaeli Zirve
Emlak vergisine yüzde 500 zam!
Emlak vergisine yüzde 500 zam!
Ekonomi
06 Nisan 2010 Salı 12:35
  • 3487
  • 9

Emlak vergisine yüzde 500 zam!

2010 yılı emlak vergisi hesaplama yönteminde değişiklik yapılması yurttaşa pahalıya mal oldu. Yeni uygulama vatandaş yüzde 500’leri aşan zamlı emlak vergisiyle karşı karşıya kaldı.

Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen veya işsiz kalan çok sayıda yurttaş, yükseltilen arsa değerleri sonucu artan emlak vergisini ödemekte zorlanıyor. Maliye Bakanlığı`nın 2010 yılı emlak vergisi hesaplama yönteminde “binaların metrekare maliyet bedelleri”nin dikkate alınması yurttaşa pahalıya mal oldu. Ekonomik kriz nedeniyle alım gücü düşen ve işsiz kalan milyonlarca yurttaş, yükseltilen arsa değerleri nedeniyle yüzde 500`leri aşan zamlı emlak vergisiyle karşı karşıya kaldı.
 

Yeniden düzenlendi
Hazine ve maliyeye olan borçları nedeniyle finansman sıkıntısı çeken belediyeler faturayı yine yurttaşa çıkardı. Maliye Bakanlığı`nın emlak vergisinin hesaplanmasında binaların metrekare maliyet bedellerinin dikkate alınmasına yönelik düzenlemesi sonrası her mahalle, cadde ve sokağın arsa bedeli ilçe belediyelerince yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemenin ardından bazı arsaların bedeli yüzde 10-20 oranında artarken, bazılarında artış yüzde 300`lere kadar çıktı. İlçe belediyelerince belirlenen arsa artış bedelleri ise yurttaşın emlak vergisi faturasına yüzde 100 ile yüzde 500`leri aşan oranda zam yapılmasına neden oldu. Vergilere esas metrekare bedelinin farklılık göstermesi nedeniyle aynı mahalledeki bir sokak için evin metrekare birim değeri 10 bin TL olarak hesaplanırken, diğer bir sokakta bu rakam 2 bin liraya kadar inebiliyor. İlk taksiti 31 Mayıs`a kadar ödemek zorunda olan yurttaşlar ise vergilere yapılan zamlara tepkili.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ