KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Ford ABD’ye direkt gemi kaldırıyor
Ford  ABD’ye  direkt gemi kaldırıyor
Ekonomi
19 Kasım 2009 Perşembe 11:38
  • 1781
  • 3

Ford ABD’ye direkt gemi kaldırıyor

Ford Otosan, ABD’li tüketicilerin yoğun Transit Connect talebini karşılamak için kendi limanından direkt ihracata başladı.

Şirket, bu sayede araçları 4 hafta yerine 2 haftada ABD`ye gönderiyor. Maliyetleri de yüzde 50 azaltan Ford Otosan, otomotivin beşiğine 2 yılda 60 bin Connect satacak.

Ford Otosan, ABD`de büyük ilgi gören Transit Connect ihtiyacını karşılayabilmek için direkt gemi kaldırmaya başladı. Amerikan tüketicilerinin talebine hızlı cevap vermeyi isteyen şirket, daha önce İngiltere üzerinden yolladığı Transit Connect`leri artık Gölcük fabrikasındaki limanından direkt olarak gönderiyor. Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Nuri Otay, “Eskiden araçları İngiltere üzerinden ihraç ettiğimiz zaman 4 hafta sürüyordu. Şimdi kendi limanımızdan ayda 2 gemi gönderiyoruz. Direkt giden gemilerle maliyetleri yüzde 50 düşürdük ve ihracat süresini 2 haftaya indirdik. Böylece ABD`li tüketicilerin talebine daha hızlı cevap verebiliyoruz” dedi.

 

30 binlik ihracat

Bugüne kadar ABD`ye 21 bin Transit Connect gönderdiklerini belirten Otay, 2009`u 30 bin adetlik ihracat rakamıyla kapatacaklarını söyledi. Otay, ABD pazarıyla ilgili olarak şunları kaydetti:

“Mayıs`ta start verdiğimiz ihracat, yavaş yavaş hızlandı. Eylül`de en üst seviyeye çıktık. Transit Connect`e yoğun ilgi var. Şimdilik 6 bin araç plakalandı ancak Transit Connect`lerin müşteriye 12 hafta sonra ulaştığını ekleyeyim. Bunun nedeni de iş sahiplerinin araçları kendilerine göre farklılaştırması. Örneğin çiçekçi farklı, marangoz farklı Transit Connect istiyor. İhraç ettiğimiz araçlar ABD`de değişik üst yapılarla donatılıyor. Bu da zaman alıyor. 30 bin adet, Amerika için belki küçük görünebilir. Ama biz ABD`de hiç olmayan bir segment yarattık ve satış grafiğimiz bu pazar için başarılı. Düne kadar büyük motorlu araçları kullanmaya alışkın olan ABD`lilerin Transit Connect gibi araçlara alışmaları biraz zaman alacak. 2010`da da 30 binlik ihracat planlıyoruz. Tabii ABD ekonomisinde düzelme olursa bu sayı daha da yukarı çıkar.”

 

Brezilya`da samba yapacak

Tarihinde ilk kez Latin Amerika ülkelerine ihracata başlayan Ford Otosan, hedeflerini büyüttü. Brezilya`ya 2 bin adet Transit gönderdiklerini belirten Nuri Otay, “Brezilya, Arjantin ve Paraguay gibi Mersecour ülkeleri çok önemli pazarlar. Özellikle Brezilya ekonomisi sürekli büyüyor. Türkiye ve Mersecour ülkeleri arasında yapılacak serbest ticaret anlaşmasından sonra ihracatımız daha da artacak. Latin Amerika ülkelerine önemli miktarda ihracat yapabiliriz” dedi.

 

Amerika`ya ihracatla herkesin önünü açtık

Nuri Otay, 80 yıl önce Ford`un bayiliğiyle başlayan serüvenin, 1959`da Otosan`ın kurulmasıyla montaj sanayiyle, bugün ise ABD`ye ihracat yapan bir otomotiv devi olarak sürdüğünü söyledi. Otay, “Ford Otosan, 50 yıllık tarihinde birçok ilke ve başarıya imza attı. Ancak ABD`ye başlattığımız Transit Connect ihracatı gerçek bir başarı öyküsü. Burada önce yola çıkmak önemliydi. Ford Otosan, 50`nci yılında ABD`ye ihracat yaparak, Türk otomotivi için Amerika kapısını açtı” dedi.

 

50`nci yaşını 50 ay garanti, 50 ay vade sunan kampanyayla kutluyor

Kuruluşunun 50`nci yılını kutlayan Ford Otosan, tarihi bir kampanya başlattı. Şirket 50`nci kuruluş yılı etkinliklerine Türk ekonomisine ve sanayine olan katkılarını simgeleyen “Yola çıktığımız zaman yol yoktu” konsepti ile start verdi. “1959 yılından beri yapılan en büyük kampanya” sloganı ile yola çıkan Ford Otosan, 50 aylık ödeme planı ve aylık 500 TL taksitle araç satacak. Kampanya Ford marka binek otomobil ve Cargo kamyon hariç tüm ticari araçlarda geçerli olacak. Şirket bunun yanı sıra 50 ay garanti ve yol yardımı ile 11 bin 855 liraya varan indirim sağlayacak. Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt, yeni kampanyayla iddialı olduklarını ve toplam pazarda lider olmayı hedefledikilerini söyledi.

Kampanyanın detaylarıyla ilgili bilgi veren Ford Otosan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner de “Fiesta`da 8 bin 195 TL, Focus`ta 10 bin 965 TL, Connect`te 8 bin 220 TL, Transit`te 11 bin 855 TL peşinat ödeyen müşteriler, 500 TL taksitle aracın sahibi olabilecek” dedi.

Bu kampanya ile her 5 müşteriden birini Ford sahibi yapmak istediklerini söyleyen Özüner, şöyle devam etti: “7 yıllık pazar liderliğimizi sürdürmek istiyoruz. Hedefimiz toplam pazardan yüzde 17-18 oranında pazar payı alarak lider olmak. Bu yıl 80 bin adetlik toplam satışa ulaşırız.” 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ