KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Kredi kartı borçlarında patlama
Kredi kartı borçlarında patlama
Ekonomi
11 Ekim 2009 Pazar 13:07
  • 547
  • 0

Kredi kartı borçlarında patlama

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “Kredi kartı borçlarının yapılandırılması kapsamında imzalanan protokolün yaklaşık yüzde 4'ü daha ilk ayda bozulmuştur” dedi.

Kaya, yaptığı açıklamada, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılarak taksitle ödeme kolaylığı getiren uygulamanın bankaların süre uzatmalarıyla birlikte eylül sonu itibarıyla sona erdiğini hatırlattı.

Türkiye Bankalar Birliği'nin yapılandırmayla ilgili son rakamları açıkladığını ifade eden Kaya, “Buna göre, 875 bin kişiden yaklaşık 459 bin kişi yapılandırma müracaatında bulundu. 3,1 milyar lira olan yapılandırma kapsamındaki borcun 1,5 milyar lirası taksitlendirildi” dedi.

Kaya, son haftaya kadar yüzde 10'larda seyreden müracaatın miktarının yaptıkları yoğun uyarılarla birlikte yüzde 50 civarına çıktığını dile getirerek, şöyle konuştu:
“Kredi kartı borçlarının yapılandırılması kapsamında imzalanan protokolün yaklaşık yüzde 4'ü daha ilk ayda bozulmuştur. Bu durum, sonraki dönemlerin de habercisi olmuştur. Başlangıçta verilen yüzde 4 fire sonraki aylarda daha çok kişinin kriz ve işsizlik nedeniyle borcunu ödeyemez hale geleceğini ve yapılandırmanın beklenen faydayı sağlamayacağını göstermektedir. Sonuçta tüketicinin icralık halleri devam edecek, barış zemini yakalanamamış olacaktır.”

İcra veya ihtar çekilmese bile ödeme zorluğu çeken herkesin yapılandırma kapsamına alınmış olması durumunda daha yüksek başarı sağlanabileceğini ileri süren Kaya, şunları kaydetti:
“Bankacılık kesimi bunu istemediği ve bunu da kabul ettirdiği için gerçekten ödeme niyeti olanlar dahi ödeyemez hale getirilmiştir. Mayıs ayı itibarıyla takipte gözüken 3,1 milyar liralık kredi kartı borçları, Ağustos ayında yüzde 30 artışla 4 milyar lira olmuştur. Sarmal halde artan takipli borçların ödenebilmesi için siyasi iktidar bütün borçlara ödeme kolaylığı getirecek yasal çalışmayı yapmalıdır.”

 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ