KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Maliye renkleniyor
Maliye renkleniyor
Ekonomi
24 Aralık 2009 Perşembe 10:35
  • 756
  • 0

Maliye renkleniyor

Maliye Bakanlığı, bir süredir mükellef odaklı denetimden, risk odaklı denetime geçmek için hazırlık yapıyor. Edinilen bilgiye göre, denetim modelini yenilemek için yapılan çalışmalarda "denetimin renklendirilmesi" gündeme geldi.

Buna göre Maliye, artık "yeşil, sarı ve kırmızı" renklerle mükellefleri sınıflandıracak. Yeşil alanda sorunsuz mükellefler yer alacak. Sarı biraz sorunlu, kırmızı ise naylon fatura üreten ve kullananlardan oluşacak. Böylece renklendirilmiş denetim sisteminin, değiştirilmesi planlanan kod sistemi ile bağlantısı da kurulmuş olacak. Yeni sistemde yeminli mali müşavirlerin etkinliği daha da artırılacak. Yeni sistemin 2 aya kadar hayata geçirilmesinin planlandığı belirtildi. 
 

Kriterler netleşmeye başladı

Maliye Bakanlığı'nın yaklaşık 7-8 aydır üzerinde çalıştığı yeni modele ilişkin ayrıntılar netleşmeye başladı. İstanbul ve İzmir Vergi Dairesi başkanlıkları, 84 seri No'lu KDV tebliği üzerinden kendi kod sistemlerini oluşturdular. Maliye Bakanlığı da kod sisteminde yaşanan sorunları dikkate alarak başta naylon fatura ile mücadele etmek amacıyla yeni bir sistem kurmaya çalışıyor. Bu sistem artık tüm Türkiye'de geçerli olacak. Sistem için yeni yazılım programı geliştiriliyor. Kriterler ve puanlama bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek. Sistem için kullanılacak 50-60 kriter arasında daha önce ceza alıp almadığı, cirosu, ödeme sistemini banka kanalıyla yapıp yapmadığı, yeminli mali müşavirle çalışıp çalışmadığı gibi kriterlerin mükelleflerin gruplandırılmasında kullanılacağı kaydedildi. Bu kriterlerin puanları olacak. Puanlara göre de bir mükellefin riski ortaya çıkacak. 
 

Kırmızı en riskli

Bu kriterler ve puanlara göre risk grupları "yeşil, sarı ve kırmızı" renkler olarak sınıflandırılacak. En riskli grup "kırmızı" içinde olacak. Örneğin daha önce koda girmiş firmalar "kırmızı" içinde yer alacak. Ama olumlu rapor aldıkça puanlama sistemine tabi olarak kırmızı grup içinden çıkacak. Olumlu rapordan kasıt ise naylon fatura kullanıp kullanmadığının ortaya konulması. Bu arada yeni sistemde yeminli mali müşavirlerle de ortak hareket edileceği belirtiliyor. Naylon fatura kullanılıp kullanılmadığına yönelik yeminli mali müşavirlerin sorumluluğu var ancak yetki alanları dar. Bu çerçevede de yeminli mali müşavirlerin sorumluluk ve yetkilerini gözden geçiren ayrı bir çalışmanın başlatıldığı belirtildi. Konuya yakın kaynaklar, yeminli mali müşavir mecburiyetinin özendirileceğini, yeni sistemde mükelleflerin durumlarını yeminli mali müşavirlerin de görebilmesine imkân tanınmasına yönelik düşünceler olduğunu söylediler. 
 

Yeşil grup özendirilecek

Sistemin iyi mükellefin özendirilmesi hedefini gözeteceğini anlatan uzmanlar, yeşil grupta yer alanların ihracat iadelerini daha kısa sürede ve kolaylıkla alacağını, teşvikler, TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projelerinden daha kısa sürede yararlanma imkânına sahip olacaklarını anlattılar.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ