KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
Milyonlarca emekliyi sevindirecek haber
Milyonlarca emekliyi sevindirecek haber
Ekonomi
15 Şubat 2019 Cuma 12:24
  • 3497
  • 0

Milyonlarca emekliyi sevindirecek haber

Emeklilere Mayıs ve Ağustos sonunda biner lira ikramiye verilecek. Ayrıca yapılacak yeni düzenlemeyle ikramiyeler gelir hesaplamasına dahil edilmeyecek. Böylece emekliler ikramiyenin yanında bakım desteği de alabilecek. İkramiye nedeniyle bakım desteği kesilenler, alamadıkları paraları bir defada geri alacak.

2019 yılında emekliler 2 bin lira ikramiye alacak. Biner liradan oluşan iki ikramiye ödemeleri Mayıs sonu ve Ağustos sonunda yapılacak. Ayrıca evde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara verilen destekte düzenleme yapılacak.Meclis'e gönderilen düzenlemeye göre, evde bakım desteği için aranan gelir şartında emeklilere verilen bayram ikramiyeleri dikkate alınmayacak. Söz konusu destek bayram ikramiyeleri nedeniyle kesilmeyecek. İkramiye nedeniyle desteği kesilenler alamadıkları paraları tek seferde geri alacak. Böylece çifte kazanç sağlanacak.

Şu anevde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ayda bin 305 lira 97 kuruş destek veriliyor. Bu destekten yararlanmak için hanedeki kişi başı gelirin aylık gelirin brüt asgari ücretin aylık net tutarının 3'te 2'sinden az olması gerekiyor. 2018'de 967,27 lira olan gelir sınırı 2019'da bin 219 lira 34 kuruş oldu. Bayramlarda emeklilere biner liralık ikramiye ödenmeye başlanmasıyla emeklinin aylık gelirinde 166,66 lira artış yaşandı. Bu da bazı kişilerin gelir sınırını aşması nedeniyleevde bakım desteğinin kesilmesine neden olmuştu.

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ