KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7314 TL
  • 6.3363 TL
  • 7.1357 TL
Kocaeli Zirve
Otomobil alacaklar acele edin
Otomobil alacaklar acele edin
Ekonomi
08 Eylül 2009 Salı 12:59
  • 916
  • 0

Otomobil alacaklar acele edin

ÖTV indiriminin Eylül sonunda sona ereceğine dikkati çeken Yüksel, ''Bu fiyat avantajının bir daha tekrarlanmayacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle otomobil almak isteyen vatandaşlar elini çabuk tutsun dedi.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkan Vekili Alaaddin Yüksel, ÖTV indiriminin Eylül ayı sonunda biteceğini belirterek, şirketlerin düzenlediği kampanyalarla birlikte 3 bin liraya varan avantajlar için son günlerin yaşandığını belirtti.

Yüksel, otomobil satışlarında 2008 yılının son iki ayında görülen yüzde 65 daralmanın, 2009 yılı ilk çeyreğinde yüzde 40'lık oranla devam ettiğini belirterek, hükümetin açıkladığı ÖTV indirimi kararının uzun süredir beklenen talebin bir anda hareketlenmesine neden olduğunu söyledi.

ÖTV sonrası satışların hareketlenmesiyle 2009 yılı ilk yarısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6'lık artışla kapandığını kaydeden Yüksel, ÖTV'de indirim oranlarının yeniden düzenlendiği Haziran ayından sonra satış grafiğinin tekrar gerilemeye başladığını ifade etti.

Otomobil şirketlerinin cazip kampanyalar düzenlediğini belirten Yüksel, bu kampanyalarla birlikte Türkiye'de yüzde 99'luk satış payına sahip 25-30 bin lira arasındaki araçlarda 3 bin liraya varan avantajların oluştuğuna dikkati çekti.

ÖTV indiriminin Eylül sonunda sona ereceğine dikkati çeken Yüksel, ''Bu fiyat avantajının bir daha tekrarlanmayacağını tahmin ediyoruz. Bu nedenle otomobil almak isteyen vatandaşların elini çabuk tutması gerekiyor'' dedi.

Fiyatlardaki gerileme ve uygun ödeme koşulları nedeniyle otomobil almayı düşünmeyen kitlenin dahi araç talebinde bulunduğunu ifade eden Yüksel, ''yastık altı'' tabir edilen paradan da önemli bir miktarın otomobil alımına harcandığını dile getirdi. Otomobil satışlarının yüzde 70'inin kredili satışlarla yapılırken, indirimler sonrası tam tersine bir gelişmeyle yüzde 70'inin nakit satışlarla gerçekleştiğini bildiren Yüksel, bunun da yastık altı parayı işaret ettiğine dikkati çekti.

HURDA TEŞVİĞİ SÖYLENTİLERİ
Y
üksel vatandaşın otomobil alım kararını piyasadaki söylentilerin büyük ölçüde etkilediğini, spekülatif haberlerin hem sektöre hem tüketiciye zarar verici noktaya geldiğini belirtti.

ÖTV indirimi konusunun kamuoyunda 1 yıl öncesinden konuşulmaya başlaması nedeniyle tüketicilerin taleplerini ertelediğini, ÖTV indirimi çıkarılıncaya kadar olan dönemde kur avantajının kaybolduğunu ve fiyatların zamlandığını kaydeden Yüksel, talebin ertelenmesi nedeniyle bu dönemde iç talebin durma noktasına geldiğini hatırlattı.

Benzeri bir tehlikenin bugünlerde hurda teşviği indirimleri konusunda yaşandığını dile getiren Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hurda teşviği indirimiyle ilgili hükümetin yönetmelik çalışmaları devam ediyor. Bunun için AB'ye uyum çalışmaları kapsamında hurda geri dönüşüm yönetmeliğinin hazırlanması gerekiyor.

Sadece otomobil değil, tüm makineleri kapsayacak yönetmelik çalışmaları kapsamında otomotiv sektörü temsilcileri de çalışıyor. Önceki hurda indirim teşviği uygulamalarında görülen aksaklıklar ve haksız rekabetin tekrarlanmaması için titiz bir çalışma var. Bu düzenlemenin bir an önce çıkmasını istememize rağmen yönetmeliğin 2010 yılına bile yetişmesinin zor olduğunu tahmin ediyoruz. Buna rağmen hurda indirim teşviği çıkacakmış gibi haberler yayılmaya başladı. Tüketicilerin kısa sürede bir indirim olacağı beklentisiyle taleplerini tekrar ertelemesinden endişe ediyoruz. Sektör olarak hurda teşviğiyle ilgili en erken 2011 yılında düzenleme bekliyoruz.''


 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ