Seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz!
Seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz!
Ekonomi
27 Mart 2018 Salı 19:29
  • 8479
  • 1

Seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz!

3 Nisan’da yapılacak olan Kocaeli Ticaret Odası seçimleri öncesi 21. meslek komitesinde oda seçimleri için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden ve ilimizde 22 yıllık ticaret hayatı bulunan Sema Kalafat’la özel bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte Sema Kalafat’la yapmış olduğumuz o röportaj;

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Sema Kalafat. Yaklaşık 22 yıldır Kocaeli’nde ticaret yapıyorum. Erkek giyim üzerine çalışıyorum. İlk olarak Gulfstar alışveriş merkezinde Kocaeli’ndeki ticaret hayatıma başlamıştım.  Depremden sonra orası afet koordinatörlüğü olunca toplu şekilde Real AVM’ye geçtik ve son olarak Symbol AVM’de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Genç İşadamları Derneği başta olmak üzere birçok STK’ya üyeyim. İş hayatıma çok erken denilebilecek bir yaşta başladım.

 

Komitenizde kaç üye var ve ne kadar yetki belgesi topladınız?

Bizim komitemizde 310 tane üyemiz var. 310 üyenin belirli bir kısmı ulusal firmalar. Bu firmaların KOTO seçimlerinde oy kullanma ihtimali yok denecek kadar az. Onun haricinde geri kalan üyelerin yarısından şuana kadar yetki belgelerimizi aldık ve almaya da devam edeceğiz. Seçimi rahat bir şekilde alabileceğimize inanıyorum, ekibimize güveniyoruz.

 

Saha çalışmalarınız nasıl gidiyor?

AVM’lerle ilgili çalışmaları ben yürütüyorum. Onların dertlerini ben anlayabileceğim için o görevi ben aldım. Ve bu sorumluluğu üstlendikten sonra tek tek hiç tanımadığım kapıları çaldım.  Kendimizi tanıttık, meramımızı anlattık, AVM’ci olduğumuzu onların derdinden sıkıntısından en çok bizim anlayacağımızı anlattık. Ziyaret ettiğimiz iş yeri sahibi çok mutlu oldu. Bizim derdimiz sadece kapı çalıp bir şeyler anlatıp, oy isteyip gitmek değil. Dertlerini dinleyebilmek onları anlayabilmek ve sorunlarına çözüm bulabilmek bizim için çok önemli. Bu anlamda çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor.

 

 

Ziyaret ettiğiniz yerlerde ne tür tepkiler alıyorsunuz?

Ben 22 Yıldır Ticaret odasına üyeyim. İnsanların bir çoğunun ticaret odasının kapısını dahi bilmediğini ben bu süreçte öğrendim. “Sema hanım siz orada ne yapıyorsunuz? Orada ne yapılıyor” diye soruyorlar. Birçok üyemiz oy kullanmaya bile gelmemiş bu güne kadar. Üyelerimizin burada bir seçim hakkı var, oy hakkı var. Bizim derdimiz önceki yönetimler gibi işimiz düştüğünde insanların iş yerlerine gidip sadece yetki belgesi almak değil. Bizim derdimiz odamızın istifade edilecek bir çok yönünün olduğunu üyelerine anlatmak. Üyelerinin bu imkanlardan faydalanmasını sağlamak. Üyeler gelip başkanların bir çayını içsin. Başkanımız Necmi Bulut’un kapıları sonuna kadar açık. Kapalı kapılar ardında bir şey dönmüyor. Şeffaf bir ortam ama bir çok insanın bu durumdan haberi yok. ben daha çok bu durumu anlatmaya çalışıyorum ve anlattıklarıma şaşıran çok fazla insan var.

 

Neden Necmi Bulut?

Necmi Bulut’u kesinlikle sonuna kadar destekliyorum. Bir kere çok halkın içinden birisi. Tepeden konuşan birisi değil. Dümdüz konuşabileceğiniz göz teması kurabileceğiniz bir insan. Güven veriyor. Acaba ne düşünüyor. Sağ gösterirken sol mu vuracak diye düşüneceğiniz entrikalı bir insan değil.

Biz de Necmi Bulut için çalışıyoruz, elimizden geldiğince bir şeyler yapıyoruz. Necmi Bulut’un insanlara vaatler verilip, sözler verip,sonradan işleri insanların yüzüne bakılamayacak duruma getirmeyeceğini biliyoruz. Necmi Bulut üyelerimiz için yapılabilecek ne varsa onu yapacaktır, biz buna inanıyoruz ve bu yüzden Necmi başkanın mavi listesindeyim.

 

Sizin komitede çok zorlanacağınızı düşünüyor musunuz ?

Ben her zaman söylüyorum, rakibi küçümsememek gerekiyor. Dolayısıyla sonuna kadar çalışacağız. Biz kazanırız diyerek öyle kendimizi yayma lüksümüz yok. Tek tek her kapıyı çaldık ve çalmaya devam edeceğiz, gerekirse aynı kapıyı 2. kez tekrar çalacağız.  Seçim gününe kadar tüm enerjimizle hiç durmadan çalışacağız. Sakin sakin kimseyle tartışmadan olumsuz bir şey konuşmadan, kimseyi kırıp incitmeden.

 

 

Bugüne kadar odada sizi rahatsız eden şeyler nelerdi?

22 yıldır Kocaeli Ticaret Odası’na üyeyim. Artık bu oda için benim de bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyorum. Bir bayan gözüyle bir bayan hassasiyetiyle bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Üyelerimizi her meclis  toplantısında görmek isteriz. Bize önceki dönemlerde “Sema hanım oy kullanma tarihi şu derlerdi” bir tek seçim döneminde gelirlerdi.  Beni eski dönemlerde en çok rahatsız eden şey buydu. Bizim dönemimizde böyle bir şey olmayacak.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dostluk içerisinde bir seçim geçmesini diliyorum. Unutulmamalı ki 3 Nisandan sonra da biz birbirimizin yüzüne bakmaya devam edeceğiz. Ticari hayatlarımız devam edecek. Bu nedenle umarım kavga gürültü yaşanmadan kimse kimseyi incitmeden odamızın kalitesine yakışır bir şekilde bu seçimi tamamlarız. Şimdiden tüm üyelerimize ve sizlere teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo

Yazan: Fatih KARATAŞ

Sema hanımın bu ve bundan daha üst görevleri başarıyla yapacağına inanıyor ve başarılar diliyorum.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ