KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4581 TL
  • 6.2497 TL
  • 7.0274 TL
Kocaeli Zirve
Seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz!
Seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz!
Ekonomi
27 Mart 2018 Salı 19:29
  • 8808
  • 1

Seçimden seçime hatırlanmak istemiyoruz!

3 Nisan’da yapılacak olan Kocaeli Ticaret Odası seçimleri öncesi 21. meslek komitesinde oda seçimleri için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden ve ilimizde 22 yıllık ticaret hayatı bulunan Sema Kalafat’la özel bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte Sema Kalafat’la yapmış olduğumuz o röportaj;

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Sema Kalafat. Yaklaşık 22 yıldır Kocaeli’nde ticaret yapıyorum. Erkek giyim üzerine çalışıyorum. İlk olarak Gulfstar alışveriş merkezinde Kocaeli’ndeki ticaret hayatıma başlamıştım.  Depremden sonra orası afet koordinatörlüğü olunca toplu şekilde Real AVM’ye geçtik ve son olarak Symbol AVM’de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Genç İşadamları Derneği başta olmak üzere birçok STK’ya üyeyim. İş hayatıma çok erken denilebilecek bir yaşta başladım.

 

Komitenizde kaç üye var ve ne kadar yetki belgesi topladınız?

Bizim komitemizde 310 tane üyemiz var. 310 üyenin belirli bir kısmı ulusal firmalar. Bu firmaların KOTO seçimlerinde oy kullanma ihtimali yok denecek kadar az. Onun haricinde geri kalan üyelerin yarısından şuana kadar yetki belgelerimizi aldık ve almaya da devam edeceğiz. Seçimi rahat bir şekilde alabileceğimize inanıyorum, ekibimize güveniyoruz.

 

Saha çalışmalarınız nasıl gidiyor?

AVM’lerle ilgili çalışmaları ben yürütüyorum. Onların dertlerini ben anlayabileceğim için o görevi ben aldım. Ve bu sorumluluğu üstlendikten sonra tek tek hiç tanımadığım kapıları çaldım.  Kendimizi tanıttık, meramımızı anlattık, AVM’ci olduğumuzu onların derdinden sıkıntısından en çok bizim anlayacağımızı anlattık. Ziyaret ettiğimiz iş yeri sahibi çok mutlu oldu. Bizim derdimiz sadece kapı çalıp bir şeyler anlatıp, oy isteyip gitmek değil. Dertlerini dinleyebilmek onları anlayabilmek ve sorunlarına çözüm bulabilmek bizim için çok önemli. Bu anlamda çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor.

 

 

Ziyaret ettiğiniz yerlerde ne tür tepkiler alıyorsunuz?

Ben 22 Yıldır Ticaret odasına üyeyim. İnsanların bir çoğunun ticaret odasının kapısını dahi bilmediğini ben bu süreçte öğrendim. “Sema hanım siz orada ne yapıyorsunuz? Orada ne yapılıyor” diye soruyorlar. Birçok üyemiz oy kullanmaya bile gelmemiş bu güne kadar. Üyelerimizin burada bir seçim hakkı var, oy hakkı var. Bizim derdimiz önceki yönetimler gibi işimiz düştüğünde insanların iş yerlerine gidip sadece yetki belgesi almak değil. Bizim derdimiz odamızın istifade edilecek bir çok yönünün olduğunu üyelerine anlatmak. Üyelerinin bu imkanlardan faydalanmasını sağlamak. Üyeler gelip başkanların bir çayını içsin. Başkanımız Necmi Bulut’un kapıları sonuna kadar açık. Kapalı kapılar ardında bir şey dönmüyor. Şeffaf bir ortam ama bir çok insanın bu durumdan haberi yok. ben daha çok bu durumu anlatmaya çalışıyorum ve anlattıklarıma şaşıran çok fazla insan var.

 

Neden Necmi Bulut?

Necmi Bulut’u kesinlikle sonuna kadar destekliyorum. Bir kere çok halkın içinden birisi. Tepeden konuşan birisi değil. Dümdüz konuşabileceğiniz göz teması kurabileceğiniz bir insan. Güven veriyor. Acaba ne düşünüyor. Sağ gösterirken sol mu vuracak diye düşüneceğiniz entrikalı bir insan değil.

Biz de Necmi Bulut için çalışıyoruz, elimizden geldiğince bir şeyler yapıyoruz. Necmi Bulut’un insanlara vaatler verilip, sözler verip,sonradan işleri insanların yüzüne bakılamayacak duruma getirmeyeceğini biliyoruz. Necmi Bulut üyelerimiz için yapılabilecek ne varsa onu yapacaktır, biz buna inanıyoruz ve bu yüzden Necmi başkanın mavi listesindeyim.

 

Sizin komitede çok zorlanacağınızı düşünüyor musunuz ?

Ben her zaman söylüyorum, rakibi küçümsememek gerekiyor. Dolayısıyla sonuna kadar çalışacağız. Biz kazanırız diyerek öyle kendimizi yayma lüksümüz yok. Tek tek her kapıyı çaldık ve çalmaya devam edeceğiz, gerekirse aynı kapıyı 2. kez tekrar çalacağız.  Seçim gününe kadar tüm enerjimizle hiç durmadan çalışacağız. Sakin sakin kimseyle tartışmadan olumsuz bir şey konuşmadan, kimseyi kırıp incitmeden.

 

 

Bugüne kadar odada sizi rahatsız eden şeyler nelerdi?

22 yıldır Kocaeli Ticaret Odası’na üyeyim. Artık bu oda için benim de bir şeyler yapmam gerektiğini düşünüyorum. Bir bayan gözüyle bir bayan hassasiyetiyle bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Üyelerimizi her meclis  toplantısında görmek isteriz. Bize önceki dönemlerde “Sema hanım oy kullanma tarihi şu derlerdi” bir tek seçim döneminde gelirlerdi.  Beni eski dönemlerde en çok rahatsız eden şey buydu. Bizim dönemimizde böyle bir şey olmayacak.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dostluk içerisinde bir seçim geçmesini diliyorum. Unutulmamalı ki 3 Nisandan sonra da biz birbirimizin yüzüne bakmaya devam edeceğiz. Ticari hayatlarımız devam edecek. Bu nedenle umarım kavga gürültü yaşanmadan kimse kimseyi incitmeden odamızın kalitesine yakışır bir şekilde bu seçimi tamamlarız. Şimdiden tüm üyelerimize ve sizlere teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Yazan: Fatih KARATAŞ

Sema hanımın bu ve bundan daha üst görevleri başarıyla yapacağına inanıyor ve başarılar diliyorum.

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ