KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Tüpraş’tan 2 milyar dolar yatırım
Tüpraş’tan 2 milyar dolar yatırım
Ekonomi
28 Eylül 2010 Salı 11:38
  • 2114
  • 0

Tüpraş’tan 2 milyar dolar yatırım

Üretimin yetmediğini motorinde ihtiyaca yanıt vermek üzere İzmit rafinerisinde 2 milyar dolar yatıran Tüpraş, 2013’de bu eksikliği giderecek.

Tüpraş İzmit Rafinerisi Müdürü Mesut İlter, Türkiye`de benzin ve fuel oilde kapasite fazlası bulunduğunu, motorinde ise üretimin yetmediğini belirterek bu ihtiyaca yanıt vermek üzere İzmit rafinerisinde 2 milyar dolarlık bir yatırımın yapılacağını, 2013`de bu eksikliği gidereceklerini söyledi.
 

Tüpraş İzmit Rafinerisi Müdürü Mesut İlter petrol fiyatlarının düşüşüyle krizden en fazla etkilenen sektörler arasına giren akaryakıt sektöründe motorin talebi artarken benzin ve fuel oilde talebin düştüğünü söyledi. Tüpraş`ın üretemediği motorini ithal ederken fazladan ürettiği fuel oil ve benzini ihraç ederek dengeyi bulmaya çalıştığını dile getiren İlter, motorinde talebe yanıt verebilmek için yeni bir yatırım kararı aldıklarını söyledi. İlter, “Motorin eksiğini tamamlayacak 2 milyar dolarlık yatırım için çalışmalara başladık. İzmit Rafinerisi`nde 2013 yılı sonunda devreye girmek üzere fuel oili motorine çevirecek ünitelerin yapımı çalışmasına başlandı. O zaman Türkiye daha az motorin ithal eder hale gelecek” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ