KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Yeni yılda ekmeğe zam
Yeni yılda ekmeğe zam
Ekonomi
23 Aralık 2010 Perşembe 11:02
  • 1200
  • 3

Yeni yılda ekmeğe zam

2008 yılından bu yana ilimizde 80 kuruşa satılan ekmek yeni yıldan sonra zamlanacak. Yüzde 10 ila 15 arasında zam alacak ekmeğin, 90 kuruş ya da 1 lira olması bekleniyor

Kocaeli Fırıncılar Odası 5. geleneksel yemekli bilgilendirme toplantısını Antikkapı Restaurant`ta gerçekleştirdi. Toplantıda  fırıncıların genel durumu, hukuki sorumlulukları hakkında bilgi verildi. İlimizde 2008 yılından bu yana 80 kuruşa satılan ekmeğe zam yapılıp yapılmayacağı konusunda bir açıklama yapmayan Kocaeli Fırıncılar Odası başkanı Ali Sarı, gazetecilerin ısrarı üzerine yeni yıldan sonra yüzde 10 ila 15 arasında bir zam yapmayı düşündüklerini söyledi.
 

EKMEK 1 LİRA OLABİLİR
Yapılacak olan zamla birlikte 80 kuruşa satılan ekmeğin tahmini olarak 90 kuruş ya da 1 lira olması bekleniyor. Toplantının açılış konuşmasını yapan oda başkanı Ali Sarı, Kocaeli halkının en kaliteli ekmeği yediğini iddia etti. Sarı, Kocaeli sınırları içindeki fırın sayısının ihtiyacın çok üstünde olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fırınlarımızın üretim kapasitesi çok düşük. Bu da maliyetleri artırıyor. Meslektaşlarımız zor durumda kalıyor.
 

KOMEK İLE İŞBİRLİĞİ
Ruhsatsız, merdiven altı ve üretim izni olmayan fırınlar için gerekli birimlere müracaat etmek en doğal hakkımızdır. Haksız rekabeti kaldırmak için bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yetkili merciler tarafından denetimler yapılacaktır. Ayrıca mesleğimizle ilgili personel sıkıntısını aşmak için Büyükşehir Belediyesi`nin KOMEK kurslarıyla da çalışmalar yapacağız.” Daha sonra söz alan Fırıncılar Odası Federasyon Başkanı Halil İbrahim Balcı ise şunları kaydetti:
 

11 BİN ADET DENETİM
“Kocaeli`de 2008 yılından bu yana ekmeğe zam yapılmıyor ancak fırıncılarımız damak tadına uygun ekmek pişirmeye devam ediyor. Fırıncıların en büyük sorunu olan perakende ekmek satışlarının önüne geçmek için çalışma yapıyoruz. Ekmeği kaldırımdan kaldıracağız. Konuyla ilgili yönetmelik, çok yakında yürürlüğe girecek.” Tarım İl Müdürü Abdullah Öztürk ise konuşmasında 2010 yılını, iş yerlerine yapılan 11 bin adet gıda denetimiyle kapatacaklarını söyledi.
 

SÖZEN`DEN ELEŞTİRİ
Öztürk`ün ardından söz alan vali yardımcısı Ali Sözen, fırıncılara yönelik eleştiride bulunarak, “Bazı işletmelerin ruhsatsız ve hijyen kurallarına uymadan çalıştığını biliyoruz” dedi. Toplantıya gecikmeli katılan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise fırıncıların kalın kabuklu ve daha pişkin ekmek yapmalarını istedi. Konuşmaların ardından Sezgin Maden, standup gösterisiyle konuklarını eğlendirirken, Karadenizli sanatçı Rüştü Bayrak ise şarkılarıyla coşturdu.
 

PROTOKOL İLGİLİYDİ
Programa Halil İbrahim Balcı, başkan İbrahim Karaosmanoğlu, vali yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkan Vekili Hüseyin Üzülmez, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir, Ziraat Odası Meclis Başkanı Şinasi Turoğlu, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Balcıoğlu, SP İzmit İlçe Başkanı Mustafa Can, Tarım İl Müdürü Abdullah Öztürk, İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ve Gaziantep oda başkanı Metin Şengezer katıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ