KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Zaten yoksuldu daha da yoksullaştı
Zaten yoksuldu daha da yoksullaştı
Ekonomi
12 Aralık 2010 Pazar 14:33
  • 988
  • 0

Zaten yoksuldu daha da yoksullaştı

DİSK-AR geçtiğimiz yılın Kasım ayına göre yüzde 9 artış gösteren asgari ücretin, aynı dönem yoksulluk sınırında yaşanan yüzde 14 oranındaki artışın gerisinde kaldığını ve bu nedenle asgari ücretlinin geçen seneye oranla yüzde 5 daha da yoksullaştığını bil

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) Kasım ayı için açlık ve yoksulluk sınırı (yeni seri) verilerini açıkladı. Buna göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarının 8.04 TL olduğu, bu rakamın yetişkin bir erkek için 8.29 TL, 15-19 yaş erkek çocuk için 8.75 TL, 4-6 yaş bir kız çocuğu için 6.03 TL düzeyinde gerçekleştiği belirtildi. Araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcamasının ise 31.12 TL olduğu ifade edildi.
 

İNSANCA YAŞAMAK İÇİN 2 BİN 952 TL GEREKLİ
4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken asgari harcama tutarının aylık 2 bin 952 TL olması gerektiğini ifade eden DİSK-AR, söz konusu ailenin gereksinimlerini karşılamasında "gıda, içecek vb." için ayırması gereken tutarın 934 TL, giyim ve ayakkabı için ayırması gereken tutarın ise 184 TL olduğunu belirtti. Araştırmaya göre diğer harcama kalemleri ve ayrılması gereken tutarlar ise şöyle gerçekleşti. "Kira, su, elektrik vb. için 835, mobilya, ev bakımı vb. için 169, sağlık için 66, ulaştırma için 288, haberleşme için 127, eğlence ve kültür hizmetleri için 65, eğitim için 58, lokanta, yemek, otel vb. için 122, çeşitli mal ve hizmetler için 104 TL" 
 

ASGARİ ÜCRETLİ YÜZDE 5 DAHA DA YOKSULLAŞTI

Yoksulluk sınırının, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 363 TL artış ile 2 bin 589 TL'den 2 bin 952 TL'ye yükseldiğinin belirtildiği araştırmada, asgari ücretteki artışın ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sadece 47 TL olduğu, asgari geçim indirimi hariç net 497 TL'den, 544 TL'ye ulaştığı ifade edildi. Açlık sınırı ise 114 TL'lik yıllık artış ile asgari ücretteki yıllık artışın 2 katından fazla bir yükseliş kaydetti. Araştırmada, "Buna göre Asgari geçim indirimi ile 626 TL maaş alan iki çocuklu ve eşi çalışmayan bir asgari ücretli, ihtiyaçlarını tam olarak karşıladığında ancak 1 hafta geçinebiliyor" denildi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9 artış gösteren asgari ücret, aynı dönem yoksulluk sınırında yaşanan yüzde 14 oranındaki artışın gerisinde kaldı. 
 

AÇLIK YOKSULLUK SINIRI DÜŞTÜ

Son dönemde gıda fiyatlarında yaşanan astronomik artışlardan sonra önceki ay gıda enflasyonunda yaşanan düşeşe paralel olarak aylık baz da açlık ve yoksulluk sınırı da düştü. Eski seriye göre açlık sınırı bir önceki aya göre 830 TL'den 815 TL'ye düşerken, yeni seri için 954 TL'den 934 TL'ye geriledi. Yoksulluk sınırı ise bir önceki aya eski seri için 3 bin 21 TL'den 2 bin 964 TL'ye, yeni seri için 3 bin 16 TL'den 2 bin 952 TL'ye geriledi.
 

ASGARİ ÜCRET İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET OLMALI

Üretilen katma değerdeki artış ile ekonomik büyüme oranlarının ücret artışlarının belirlenmesinde yok sayılmamasının ifade edildiği araştırmada,
"13 Aralık tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir kez daha toplanacak ve emekçilerin haklarının budanmasına yönelik yeni planlar tartışılacaktır. Gençler için asgari ücretin düşürülmesini öneren taslak meclistedir. Bu taslağın gölgesinde yapılacak bu görüşmeler gayri meşrudur" denildi.


Asgari ücret Tespit Komisyonu'nun, işçilerin ağırlığı artırılarak demokratikleştirilmesi gerektiğini ve emek örgütlerinin katılımı konusundaki sınırlandırmaların kaldırılmasının belirtildiği araştırmada, "Görüşmeler, kamuoyuna açık hale getirilmeli, anlaşmazlık durumunda işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanabilecekleri yasal zeminler oluşturulmalıdır. Asgari Ücret, işçinin ailesi ile birlikte tüm zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde, insan onuruna yakışan bir düzeyde tespit edilmelidir. "Asgari ücret net olarak belirlenmeli. Asgari ücret üzerinden alınan vergiler kaldırılmalıdır. Evlerde yapılan işler için de asgari ücret uygulamasına gidilmelidir" ifadelerine yer verildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ