KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
İpek Pişmaniye dünyaya açılıyor
 İpek Pişmaniye dünyaya açılıyor
Finans
29 Ekim 2012 Pazartesi 08:44
  • 1651
  • 2

İpek Pişmaniye dünyaya açılıyor

Lütfü Canıgeniş tarafından 1954 yılında İzmit'te kurulan ve aradan geçen yarım asrı aşkın zamanda dünya markası haline gelen İpek Pişmaniye, aynı zamanda kurabiye de üreterek dünya pazarına açılıyor.
1954 yılında dedesi Lütfü Canıgeniş tarafından kurulan firmalarının şu anda 3. kuşağın yönetiminde olduğunu kaydeden İpek Pişmaniye Genel Müdürü Yücehan Canıgeniş, "Dedem, 25 metrekare alanda faaliyete başlamış. Babam ve amcam bunu 120 metrekareye çıkarmış. 3. kuşak olarak biz ise bin 200 metre kare alanda pişmaniye imalatı yapıyoruz. Bursa"da kestane şekeri fabrikamız da var. Ayrıca kurabiye fabrikası kurduk ve ev kurabiyeleri üretiyoruz. Kurabiyelerimiz özellikle bayanlar tarafından çok beğeniliyor" dedi. 
 
1 DÖNÜM ALANDA ÜRETİM
Kurabiye fabrikası için yaklaşık 500 bin liralık yatırım yaptıklarını söyleyen Canıgeniş, "300 metrekare alanda kurabiye imalatı yapıyoruz. Ayda 60 bin kutu üretim kapasitemiz var. Talepler fazla olunca, 1 dönümlük yere geçerek kapasiteyi artırmayı planladık. Önümüzdeki aylarda yapılacak yeni yatırımla ayda 200 bin kutu üretim yaparak kapasiteyi artıracağız. Pişmaniye ve kestane sektöründe olduğu gibi kurabiyelerimizde de kaliteyi ön planda tutuyoruz. Kocaeli"de kurabiye üretimine geçen ilk firmayız" şeklinde konuştu.
 
HEDEF KURABİYE İHRACATI YAPMAK
İmalatını yaptıkları Kahke kurabiyesinin Gaziantep yöresine ait olduğunu hatırlatan Yücehan Canıgeniş, "Biz şu anda unlu, tatlı, tuzlu, pekmezli, limonlu ve portakallısını yapıyoruz. İzmir, Bursa, Ankara ve İstanbul"da raflarda yerimizi aldık. Amacımız Türkiye"nin her bölgesinde ürünlerimizi göndermek ve satışını yapmak. İpek Pişmaniye ile 72 ilde varız. Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Amerika, İspanya"ya pişmaniye, yine Almanya"ya kestane şekeri ihracatımız var. Bundan sonraki hedefimiz kurabiye ihracatı yapmak" bilgisini verdi.
 
KESTANE ŞEKERİ SON SÜRAT
2004 yılında Bursa'da kestane şekeri üretimine de başlayarak hali hazırda sürdüren İpek Kestane Şekeri A.Ş., sektörde iddialı faaliyetler gösteriyor. En büyük özelliklerinin şeffaf üretim olduğunu ve müşteriler tarafından üretim yerlerinin izlenebileceğine işaret eden İpek Kestane Şekeri A.Ş. yetkilileri araştırma ve geliştirmede (Ar-Ge) farklı çeşit, şekil, ambalaj ve tasarımda çalışmalara devam edildiği öğrenildi. Yeni Yalova yolu'ndaki 830 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 2 bin 406 metrekare alandaki tesislerde üretim son sürat sürüyor.
Canıgeniş: Bir aile şirketi olan İpek Pişmaniye`nin sahiplerinden ve aynı zamanda Genel Müdürü Yücehan Canıgeniş kurabiye üretimiyle dünya pazarına ihracat gerçekleştireceklerini belirtti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ