KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Altın ve merkez bankaları
Altın  ve merkez  bankaları
Finans
31 Aralık 2012 Pazartesi 09:06
  • 829
  • 0

Altın ve merkez bankaları

Merkez Bankası (MB), Türk parası mevduat için zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilecek kısmını yüzde 10 dan yüzde 20 ye yükseltti.

 Bu düzenlemeyle Türk parası mevduatta zorunlu karşılık tesisi altın rezervi 2.2 milyar dolar artacak. Bu aynı zamanda yastık altındaki altının bankacılık sistemine girişini de hızlandıracak bir karar. 

 
Türkiyede yastık altında 3-5 bin ton altın olduğu tahmin ediliyor. Bu altının piyasa değeri 150-200 milyar doları buluyor. Yani 150-200 milyar dolarlık bir değeri, ekonomik getirisi olmadan sistem dışında tutuyoruz. 
 
Bahsettiğimiz miktar Türkiye cari açığının 3 katı Türkiye'nin borç stokunun neredeyse yarısı. Bu ekonomik değeri bankacılık sistemi içine alabilsek, Türkiye'ye borç verenler herhalde büyük hüsrana uğrar. Faizlerin düşüşü gerçekten baş döndürebilir. Çünkü ülke riskimiz; MB döviz rezervlerinde altın karşılıklarında ufalıp gidecektir. Bu da bize daha düşük faiz ile fon bulabilme imkanı yaratacaktır. Bu ülkenin ekonomik potansiyeline direkt etkisi olarak açıklanabilir.
 
Bir de ülkenin dünyadaki konumuna dolaylı etkisi vardır. Dünyada altın özellikle son beş senedir bir yükseliş trendinde. Dikkat ederseniz ABD 'de başlayan AB ile devam eden bir kriz sürecine denk geliyor bu dönem. Yani istikrarsız ve güven kaybı yaşanan yıllarda herkesin güvenli liman olarak gördüğü altın yatırımcıların gözdesi oluyor ve önümüzdeki yıllar için paradigmanın pek değişeceğini öngörmüyoruz.
 
Biz bir de olaya ters bir bakış açısıyla bakalım. Bu kriz, finansal sisteme olan güveni iyice sarsıyorsa, sistem sorgulanır ve nihayetin de sonlanır hale gelebiliyorsa; dünyada yeni bir sistem arayışları hemen ardından başlayacaktır.
 
Ama çöken bir sistemin yerine yenisini koymak tahmin edersiniz ki belli bir zaman işidir. İşte MB'larındaki altın miktarının önemi burada devreye giriyor. Bu toz duman içerisinde ülkelerin ekonomik gücü ve yeni düzende kural koyucular arasında masaya oturabilmesi; sadece ve sadece MB 'larındaki  altın rezervleriyle belirlenebilecektir. Kısaca ne kadar altının var o kadar köfte...
 
Bunun ispatını dünyanın yaşamış olduğu finansal kriz dönemlerinde açıkçası görebiliyoruz. Biz buna 'Altın Standardı' ekonomisi diyoruz. Altın standardına geçiş çalışmalarının 1.'si 1870 'lerde İngiltere'nin başını çektiği dönemde denenmiş fakat başarılı olamamıştı.
 
 
1929 büyük buhranından sonra yine dünyadaki ekonomik gücü elinde bulunduran büyük ülkeler, paralarının alım gücünü altının belli bir oranına fiksleme çalışmalarını hayata geçirdiler. Fakat bu çalışmalarda bir süre sonra başarıya ulaşamadı. Bu gayretlerden bizim çıkarmamız gereken sonuç şu olmalı; Dünyanın ekonomisine yön veren büyük ülkeler ellerine geçen ilk fırsatta bu başarısız gibi görünen sistemi ısıtıp ısıtıp tekrar sofraya getiriyorlar. 
 
Yani anlayacağınız bir sabah kalktığımızda bu yemeğin tekrar önümüze geldiğini gördüğünüzde şaşırmamalısınız. Yazımızı Merkez Bankamızın bu altın zorunlu karşılık arttırma hamlesine bağlayacak olursak, hem ekonomiye direkt etkisi (Düşük Fon Faizi), hem de büyük resimde (MB 'nın Güçlü Altın Rezervi) gelecekteki sıkıntılara hazırlık ve bunu fırsata çevirebilme anlamında son derece yerindedir.
 
Şimdi yazımızı ufak bir uyarıyla bitirelim. Yastık altındaki altınlarını bankalara taşıyan halkımız bu bölümü dikkatle okumalıdır. Siz altın alarak, geleneksel bir yatırımı; çok uzun bir vadede,  size çok lazım olduğu bir dönemde kullanmak için yapıyorsunuz. Bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Bankalara götürdüğünüz altınınızı yastık altına değil, kasaya koyduğunuzu düşünün. Altın fiyatlarını devamlı izleyerek ah düştü, vah çıktı sendromuna asla girmeyin. Hele yükseldi satayım, düşünce alırım olayını aklınıza bile getirmeyin. Size bu konuda yardımcı olabileceğini söyleyen sözde uzmanlara da fazla itibar etmeyiniz. Eskiden ne için yastık altında tutuyorsanız aynı şekilde devam edin. Bu uyarıları dikkate almaz, al -sat'ın şehvetine kapılırsanız ,'her şehvet bir girdapta son bulur' unutmayınız.

Kubilay KESER
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ