KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Büyümeden sonra sıra işsizlikte mi?
Büyümeden sonra sıra işsizlikte mi?
Finans
24 Aralık 2012 Pazartesi 08:48
  • 611
  • 0

Büyümeden sonra sıra işsizlikte mi?

Geçen hafta açıklanan büyüme verilerindeki kötüleşme bu hafta işsizlik verilerine de bulaşmış görünüyor. Eylül ayı işsizlik oranı geçen seneye göre 0.3 puan artmış. Mevsimsel etkilerden arındırılınca geçen aya göre 0.2 puanlık artış var.

İlk bakışta; geçen hafta kötü gelen büyüme verilerinden sonra işsizlik oranındaki bu artışlar normal gözükebilir. Fakat ekonominin ılımlı da olsa büyüdüğü bir dönemde daha çok iş üretileceği için; normalde işsizliğin artmaması hatta azalması gerekiyordu.

 
Peki ne olmuştu da Türk ekonomisi ay bazında 290 bin kişilik çok güçlü bir istihdam artışı sağladığı bir ayda işsizlik rakamları artmıştı. Alın size yeni bir Türk ekonomisi klasiği. Çok güçlü aylık (290 bin kişi)istihdam artışı var fakat karnede işsizlik artışı olarak 0,3 olarak görüleceğinden yeni bir kırık not.
 
Ama kazın ayağı öyle değil. Bunu TUİK verilerinden görebiliyoruz. İş gücüne katılım oranı denilen bir parametremiz var. Bu işgücüne katılım oranında bu ay neredeyse devasa diyebileceğimiz bir artış söz konusu. Geçen ay %49,7 olan işgücüne katılım oranını bu ay tarihi zirve yaparak %50,3'e ulaşmış.
 
Yani bu oran ne anlama geliyor. Çalışma çağına gelmiş nüfus veya çalışacak güçte olan fakat iş bulacağına inanmayan nüfus iş bulma inancı arttığından kendini iş gücüne kaydettiriyor. Aslında domino taşı etkisi gibi çevresindekilerin iş bulduğunu gördüğünde veya duyduğunda pasif işgücü iş bulabileceği inancıyla kendini işgücüne kaydettiriyor. (potansiyel işgücü kavramı) Böylece 290 bin kişi 1 ayda işe yerleştirilse bile belki 300 bin kişide kendini iş gücüne işsizim diye kaydettiriyor sonrada bizde en güçlü istihdam artışının sağladığı ayda işsizlik oranı artıyormuş gibi görülüyor. Ne olursa olsun işsizlik verileri (TUİK) incelendiğinde görülecektir ki 290 binlik aylık istihdam artışı güçlü büyüme dönemlerinde yakalanabilmiş rakamlardır. Bu rakamlar öyle kolay yakalanabilen rakamlar da değildir. Bu olumsuzmuş gibi görülen verileri sizlere açıklamak istedik. Umarız yararlı olmuştur.
 
Geçen haftaki yazımızda cari açık-büyüme paradoksunun Türkiye 'ye neler kaybettirdiğini yazarken gelecek yıl için oyun planımızı sizlere aktarmıştık. Faizlerde de MB 'nin 0,25 puanlık bir indirim yapacağını da net bir şekilde yazımızda belirtirken sebeplerini de sıralamıştık.
 
Geçen hafta MB faiz kararını açıkladı. Tam düşündüğümüz gibi 0,25 puan politika faizini indirdi .Bu indirimi yaparken temkinli yaklaşımı terketmediğini net bir şekilde piyasalarla paylaştı .
Şimdi son çeyrek büyüme, işsizlik cari açık verileri daha önemli hale gelmiş durumda.
 
Piyasalarında gözü kulağı gelecek bu verilerde olacaktır. Bizde sizler için izliyor ve aktarıyor olacağız.
 
                                                    Saygılar
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ