KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Denizatı Petrokimya’dan Avrupa’ya bir ilk
Denizatı Petrokimya’dan Avrupa’ya bir ilk
Finans
17 Aralık 2012 Pazartesi 08:53
  • 1172
  • 0

Denizatı Petrokimya’dan Avrupa’ya bir ilk

Yeni tesisleri ile Avrupa’nın ilk Mega Plant’ına sahip olacak olan Denizatı Petrokimya, dünyada ise ilk 5’e girecek.

Madeni yağ sektörünün önemli şirketlerinden Denizatı Petrokimya, Kocaeli-Gebze İhtisas Organize Sanayi Bölgesi`nde (GEBKİM) yapacağı yatırımla dünyada bulunan dört Mega Plant`e (yılda 500 bin ton ve üzerinde üretim kapasitesine sahip tesis) bir yenisini ekleyecek. Kurulacak petrokimya tesisi ile diğer 4`ü Amerika`da bulunan Mega Plant`lerin Avrupa`daki ilk ve tek eşdeğeri kentimizde açılmış olacak.

 
YILDA 600 BİN TONLUK KAPASİTE
Yılda 600 bin ton üretim kapasitesiyle Mega Plant`ler arasında ambalajlı üretim yapanların en büyüğü olacak olan tesis ile Denizatı Petrokimya, amiral gemisini 2015 yılında yola çıkaracak. 2011 yılı ihracatın yıldızları arasında ikinci sırada yer alan ve ihracattaki potansiyellerini değerlendirmek için yeni yatırımlara başlayan firma, toplam 100 milyon dolara mal olacak yeni yatırımlarıyla Türkiye madeni yağ ihtiyacının yüzde 50`sinden fazlasını üretecek.
 
66 FARKLI ÜLKEYE İHRACAT
Türkiye`nin en büyük bin ihracatçısı arasında olan ve bu yıl yüzde 74.58`lik bir büyüme göstererek 294`üncü sırada yer alan Denizatı Petrokimya, hâlihazırda yüzde 40`nı ihracattan elde ettikleri cirolarını yüzde 50`lere çıkarmayı hedefliyor. Firma bu yıl itibarıyla başta Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Afrika, Fiji Adaları, Avustralya ve Panama olmak üzere 66 farklı ülkeye yaptıkları ihracatla dünyadaki bütün kıtalara ulaşmış durumda.
 
300`DEN FAZLA DEĞİŞİK ÜRÜN!
Full otomasyonlu full pigginline`lı kontaminasyonsuz tesislerinde inline gres teknolojisi ile üretim yapacak ve dünyada bu teknolojiyle sahip ikinci tesis olma özelliğini taşıyacak olan firma, otomatik valfli matriks manifolt sistemi sayesinde 300`den fazla değişik ürün üretilebilecek. Plastik şişe ve kapak üretiminin de yapılacağı tesiste, silo konveyör sistemi sayesinde aynı anda 20 değişik hatta otomatik dolum yapılacak. 62 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan ve 100 bin metrekare kapalı alana sahip tesis, emsallerinin arasında en donanımlı hale gelecek.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ