KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Gıda terörüne karşı ilk adım; Özsar’dan
Gıda terörüne karşı ilk adım; Özsar’dan
Finans
03 Aralık 2012 Pazartesi 09:15
  • 2650
  • 7

Gıda terörüne karşı ilk adım; Özsar’dan

Kocaeli’nin lezzet konusunda fark yaratan restoran zinciri Özsar İskender, yeni kurduğu lojistik ve üretim merkezi ile 80 restorana hizmet verebilecek kapasiteye ulaşıyor

Yemeklerinin dünya çapındaki kalitesiyle adından söz ettiren restoran zinciri olan Özsar restoran, yeni kurduğu lojistik ve üretim merkezi ile kalitesini gözler önüne seriyor. Derince Kipa, Sekapark, Carrefour, Dolphin AVM, N City, Çarşı ve Yalova şubelerinin yanında bir de Yahya Kaptan`da Steakhouse şubesi bulunan Özsar restoran, yeniliklere doymuyor. Son yıllarda gıdadaki suiistimallerin insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşmasıyla, kendilerinde artan bir sorumluluğun bulunduğunu ifade eden Özsar Restoranların sahiplerinden Mehmet Sarı yeni kurdukları lojistik ve üretim merkezinin kapılarını Bizim Finans`a açtı. 

 
SARI; “GIDA TERÖRÜ BİTECEK”
Ülkemizde gıda terörünün çok tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Özsar Restoran zincirinin sahiplerinden Mehmet Sarı, “Toplumun sağlığını düşünmeden zenginleşmeye çalışanların dönemi bitiyor. Devlet bunu daha organize bir şekilde denetliyor. Artık temizliği ve kaliteyi önemseyenler kazanıyor, büyüyor ve devlet tarafından da takdir ediliyor. Biz de Özsar olarak müşterilerimize daha kaliteli ve steril bir ortamda hizmet verebilmek adına bu büyük tesisi açtık. Birçok ürünümüzü kendimiz üretiyoruz. Dışarıdan aldıklarımız da özenli bir denetimden geçirilerek seçiliyor” dedi
 
LABORATUVAR ORTAMINDA TEST
Şu anda paket ürün yerine sadece kendi restoranlarına üretim yaptıklarına dikkat çeken Sarı, “Özsar uzun yıllardır etini çok özenli seçerek ve gereğinden fazla maddi kaynak harcayarak elde ediyor. Biz dışarıdan aldığımız ürünlerin çoğunu laboratuar ortamında test ederek alıyoruz. Sadece et ürünleri değil bakliyatı, pirinci ve yoğurt gibi temel gıdaları da laboratuvar testlerinden geçirerek tedarik ediyoruz” dedi. Mehmet Sarı ayrıca, önümüzdeki dönemde 10 restoranın daha açılmasının planlandığını ve bunlardan Ankara`ya açılacak restoranın yerinin Çukurambar semtinde hazırlandığını müjdeledi.
 
TAMAMEN SAĞLIKLI ÜRETİM
Üretim aşamasını uzun uzun anlatan Sarı, “ Biz köylüye baştan kredi açıyoruz ve bir miktar para veriyoruz. Köylü bizim adımıza hayvanları alıp tamamen doğal şekilde besliyor. Hayvanlar yetiştirilirken bizim veteriner hekimlerimiz tarafından kontrol ediliyor. Daha sonra etlerimizi Balıkesir`de kestirip soğuk hava zincirini hiç bozmadan fabrikamıza getiriyoruz” dedi. Bu üretim aşamalarının tamamen steril şekilde gerçekleştiğinin altını çizen Sarı, “Kesilen hayvanların taşındığı arabalar bile önce tarım il müdürlüğüne götürülüp dezenfekte ediliyor. Burada ilk ürün kabulde, her ürünün geliş tarihi ve hayvanın cinsi üzerine etiketleniyor. Ürünlerimizin tamamında helal sertifikası bulunuyor.” dedi.
 
LEZZET BURADA AYARLANIYOR
Fabrikaya getirilen etlerin birkaç gün dinlendirildikten sonra işleme alındığını söyleyen Sarı, “Etimizi bu merkezimizde tuzluyor ve marine ediyoruz. Bu yüzden bütün restoranlarımızda aynı lezzeti yakalayabiliyoruz. Restoranlarımızdaki soğuk hava depolarımız sayesinde de soğuk zincirimiz kırılmadan etimizi ateş ile buluşturup müşterimize sunuyoruz” dedi. Tamamen steril ortamlarda, özenle üretim yapılan tesis, 80 restoranın üretim ve lojistiğini karşılayabilecek kapasitede. Özsar üretim ve lojistik merkezi, toplam 1600 metrekareden oluşan modern ve kapalı alanıyla da göz dolduruyor
 
KEÇİ SÜTÜNDEN DONDURMA YOLDA
Sözlerine devam eden genç ve başarılı iş adamı Sarı yakın zamanda üretmeyi planladıkları yeni ürünle ilgili “Kendi sucuğumuzu ve tereyağımızı üretiyoruz. Şimdi ise kendi keçi çiftliğimizi kurmak ve keçi dondurması üretmek istiyoruz” diyerek yakında üretilecek keçi sütü dondurmasının müjdesini verdi. Ayrıca tatlılar konusunda oldukça iddialı olduğu bilinen Özsar Restoran`da, müşterilere sunulan birçok lezzetli tatlının yanı sıra yeni lezzetlerde deneniyor. Yoğun bir AR-GE çalışmasının ardından üretilen supangle tatlısının, defalarca denenerek mükemmel lezzete ulaştırıldığı ve önümüzdeki günlerde menüde yer alarak Özsar müdavimlerinin beğenisine sunulacağı öğrenildi. 
 
TÜRKİYE`DE İLK 3`DE
Toplamda 40 personelin çalıştığı, milyonlarca TL değerindeki Özsar Lojistik ve Üretim Merkezi`nde, ayrıca 1 veteriner hekim ve 2 gıda mühendisi bulunuyor. Türkiye`de soğuk zincirini kırmadan çalışan 3 restaurant zincirinden birisi olduklarını kaydeden Sarı, “Bu fabrikaya tam on yıllık kazancımızı yatırdık. Kısa vadede zaruri bir yatırım gibi görünmeyebilir fakat uzun vadede ne kadar faydalı olduğunu hep birlikte göreceğiz. Bizim amacımız daha sağlıklı, güvenli ve kalitede fark yaratan bir marka olmaktı. Bunu gerçekleştirebildiğimizi her geçen gün daha net görüyorum” dedi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ