KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Hacıoğlu; piyasa hareketlendi
Hacıoğlu; piyasa hareketlendi
Finans
10 Aralık 2012 Pazartesi 08:58
  • 907
  • 2

Hacıoğlu; piyasa hareketlendi

Bankaların kredi faiz oranlarının düşmesi emlak piyasasındaki dengelerin değişmesine sebep oldu.

Bankaların azalan dosya masrafları ve faiz oranlarının düşüşü emlak piyasasını da etkiledi. Bununla birlikte gayrimenkul alım ve satımlarda da hareketlenmeler yaşandı. Konuyla ilgili olarak Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu ‘İl dışından gelen üniversite öğrencilerine bile ev sattık. Piyasa ciddi ölçüde hareketlendi` dedi.

 

EV SAHİBİ OLMAK AVANTAJLI
Faiz oranlarının düşüşü, bankaların dosya masrafını indirmesiyle beraber yaşanan hareketlenme piyasalarla birlikte herkesi etkiledi. Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Alpay Hacıoğlu ‘Kredi faiz oranlarının düşmesi emlak piyasasına hareketlilik yaşattı. Mortgage sistemiyle ev sahibi olmak da çok kolay ve avantajlı. Önceden dosya masrafı daha yüksekti şimdi hem dosya masrafı hem de faiz düşüklükleri bu sisteme daha da katkı sağladı` dedi.
 

KONUT ALMANIN TAM VAKTİ

İl dışından gelen üniversite öğrencilerine bile ev satılabildiğini belirten Hacıoğlu, gayrimenkullerin de eskisine nazaran daha istenilen kriterlerde olduğunun üzerinde durarak ‘İnşaat firmaları kaliteyi arttırarak fiyatları düşürdü. Bunu faiz oranlarının düşmesiyle de birleştirirsek ev sahibi olmanın tam vaktidir. Gayrimenkul alımı yapmak için son derece uygun bire zaman. Geçtiğimiz yıl 120 bin liraya satılan konutlar bu yıl 110 bin liraya satışa sunuluyor.` Dedi.
 

TALEP DE KALİTE DE FAZLA
Son yıllarda inşaat firmalarındaki köklü değişimlerin ve kalite artırımların da talebi etkilediğini böylece alım-satım işlerinin daha yoğun bir hale geldiğini belirten Alpay Hacıoğlu ‘ Kalite arttı ancak kar düştü. %20 lik karlar artık %15 oldu. Talep artışlarıyla birlikte satışlar çoğaldı. Bu süreç, bir dönem daha böyle devam eder ancak vatandaşın alım gücü yerinde olur ve de  faiz oranları iyi değerlendirilirse` dedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ