KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
KOÜ Teknopark ülke sınırlarını aştı
KOÜ Teknopark ülke sınırlarını aştı
Finans
05 Kasım 2012 Pazartesi 08:28
  • 1439
  • 0

KOÜ Teknopark ülke sınırlarını aştı

Üniversite-Sanayi İşbirliğinin etkili ve hızlı bir şekilde ürüne dönüştürüldüğü Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş. yurtiçinde olduğu kadar yurtdışıyla da önemli çalışmalar yürütüyor

2004 yılında 200 dönümlük bir alan üzerine konuşlanan Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Teknopark A.Ş. Yeniköy Sapağı Vatan Caddesi No:83 adresinde bulunuyor. Araştırma Geliştirme (ARGE) çalışmalarının geliştirilmesini amaç edinen Teknopark`ın Yönetim Kurulu Başkanlığını KOÜ Rektörü Prof. Dr Sezer Komsuoğlu yaparken Genel Müdürlüğünü ise Ertuğrul Akalın yapıyor. Teknopark destekledikleri alanlarda faaliyet gösteren firmalara kendi kontrolünde olmak şartıyla vergi ve iş veren katkı payı muafiyeti gibi birçok kolaylık sağlıyor.

 
EN BÜYÜK KURUCU ORTAĞI KOÜ
Tohumunu ABD`deki Silikon Vadisinden alan KOÜ Teknopark genellikle KOBİ`lere yönelik. KOÜ Teknopark ülkemizde 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yasası çıktıktan sonra KOÜ`nün eski rektörü rahmetli Baki Komsuoğlu tarafından Sanayi Bakanlığına teklif edilerek ilimize kazandırılmış. İki bloktan oluşan ve toplam 4 bin metrekare kapalı alanı bulunan Teknopark`ın kurucu ortakları yüzde 52 KOÜ, yüzde 20 Kocaeli Sanayi Odası, yüzde 20 Kocaeli Ticaret Odası, yüzde 4 Gebze Ticaret Odası ve GOSB Teknopark.
 
BÜNYESİNDE 68 FİRMA VAR
Teknopark bünyesinde yazılım, enerji, kimya, otomotiv, savunma sanayi, telekomünikasyon, elektronik, biyoteknoloji, endüstriyel tasarım alanlarında hizmet veren 68 firma bulunuyor. Üniversite sanayi işbirliğinin gelişmesi büyük emek harcayan teknoloji üretim fabrikası aynı zamanda üniversitede okuyan öğrencilerin ve hocalarında kendi bilgilerini hayata geçirmelerine olanak sağlıyor. Ayrıca Mühendislik, Teknoloji, Tıp ve Fen Edebiyat Fakültesinde okuyan yüksek lisans ve doktora öğrencileri talepleri doğrultusunda burada şirket kurup fikirlerini eyleme dönüştürebiliyor.
 
İHRACATA 500 BİN DOLAR KATKI
Teknoparklar arasında 25. Sırada yer alan KOÜ Teknopark`ın hedefi en kısa sürede 15. Sıraya gelmek. 2013 yılı kapsamında teknoloji transfer ofisini de bünyesine katmayı düşünen Teknopark bu sayede oluşturduğu bilgi havuzunu değerlendirebilecek. Teknoloji ofisleri işlerlik kazandığı zaman ürün ticareti de yapabilecek olan Teknopark aynı zamanda ürettiği ürünlerin fikri ve sınai haklarını güvence altına alabilecek. Bu sayede de KOÜ Teknopark A.Ş. daha profesyonel bir yapıda hizmet verebilecek. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra KOÜ Teknopark`ın Türkiye ihracatına katkısı 500 bin doları bulacak.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ