KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Oda giderleri yüksek, gelir düşük
Oda giderleri yüksek, gelir düşük
Finans
15 Ekim 2012 Pazartesi 09:00
  • 970
  • 4

Oda giderleri yüksek, gelir düşük

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya bazı odaların sadece tabelalarının kaldığını söylerken, kendilerinde oda binalarını kapatmaya yetkilerinin olduğunu ancak buna kimsenin cesaret edemeyeceğini söyledi.

Bazı odaların sadece tabelaların olduğunu ve tabela derneği olduğunu iddia eden Kaya “Bazı odaların sadece tabelaları duruyor, tabela derneği haline geldiler. Gelişen teknolojinin karşısında bazı meslek dalları kendiliğinden yok oldu. Odaların üye sayıları da her geçen gün azalıyor. Bir yıl içerisinde bazı odalar 10 üye bile yapamıyor. Bu nedenle de bizlerden yardım bekliyorlar. Ama biz kimden alıyoruz ki onlara verelim” diye dert yandı. 

 

15 BİN TL LAZIM 
Kaya adeta içini dökerek “Sadece bizim birliğimizin bir aylık gideri 75 bin TL. Bunun içerisinde her şey var. Bunların hepsi sıkıntı. İsim vermek doğru değil ama 52 oda arasında sadece 15 oda kendi yağıyla kavrularak çalışmalarına devam ediyor. Bir odanın kendi yağıyla kavrulması demekte bir aylık maliyeti 15 bin TL`ye denk geliyor. Öyle odalar var ki 200 üyesi bile bulunmuyor. Zaten 200 üyenin aidatını verdiği de tarihte görülmemiştir” diye konuştu. 
 

YASADA BOŞLUK VAR 
Üyelerin aidatlarını ödemediklerini ileri süren Kaya “Bizim üyelerimiz aidatlarını ne yazık ki ödemiyor. Bunun için de bizlere hesap soruyorlar. Bizim için ne yapıyorsunuz? Bu soruya cevap vermek için karşımızdaki üyenin aidatını ödemesi gerekiyor. Bu tüm odalar ve dernekler için geçerli. Almak için önce vermek lazım. Bu zincirleme olarak devam ediyor. Meslek gruplarıyla ilgili çıkarılan yasada da boşluk var” ifadelerine yer verdi. 
 

KİMSE DAVA AÇAMAZ 
Yasa gereğince üyelere icra davası açma haklarını bulunduğunu söyleyen Kaya “Bu yasayla birlikte bizim gelirlerimiz de düşürüldü. 30 bin TL gibi bir düşüş yaşadık. Bu yasada bizlere odaları kapatma görevi verildi. Ancak bunun için aidatların geriye alınabilmesi için icra davası açmak gerekiyor. Ama bunu hiçbir yerde hiç kimse yapamaz. Çünkü eğer siz üç kişiye icra davası açarsanız gelecek seçimlerde seçimi kaybedersiniz. Bir kişi ya üyedir ya da değildir” diye konuştu. 
 
 
AB YASALARINI VERSİNLER 
AB yasalarını isteyen Kaya “Madem Avrupa Birliğine girmek istiyoruz o zaman Avrupa Birliğinin esnaflara verdiği hakların aynısı bize de versinler. Biz çok fazla bir şey istemiyoruz. Avrupa Birliği ne yapıyorsa bize de aynısını yapsınlar. AVM`lerle ilgili sıkıntılarımızı biz yıllarca anlattık. Ancak bizim asıl sorunumuz AVM`lerle ilgili değil, mahalle arasındaki büyük marketlerle ilgili. Çünkü o marketlerde her şey bulunuyor ve küçük esnaf iş yapamıyor” dedi. 
 

NEDEN BÜYÜYEMİYORUZ 
Kaya AVM`lerle ilgili olarak “Avrupa`da AVM`ler şehrin dışında yapılıyor ancak büyük marketlerde mahalle arasında yapılmıyor. Yıllar önce Avrupa`dakiler buna birlikte hayır dedi ve kazandı. Ancak biz bir türlü bir araya gelemiyoruz. Bizim eksikliğimiz bir de kendimizi geliştiremememiz. Hala bazı yerlerde üstleri açık yiyecekler, etiketsiz yiyecekler sunuluyor. Kabuğumuzdan çıkamadığımız için biz büyüyemiyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ