KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Sektörün parlayan yıldızı
Sektörün parlayan yıldızı
Finans
26 Kasım 2012 Pazartesi 09:23
  • 2152
  • 0

Sektörün parlayan yıldızı

Üretiminin 100’de 70’ini ihraç eden ARP Otomotiv’in Genel Müdürü Yasin Arapoğlu, Bizim Finans’a firmasının tecrübelerini anlattı.

2000 yılında ilimizde kurulan ve otomotiv sektöründe yedek parça ve aksesuar imalatı gerçekleştiren ARP Otomotiv, ülkemizde kendi alanında adı geçen ilk firma. Üretiminin 100 de 70`ini ihraç eden ARP Otomotiv`in ayrıca dünyanın birçok ülkesinde de temsilcilikleri bulunuyor. ARP, 2012 yılında desteklenen projelerini tamamlayarak, Ar-Ge çalışmalarına yaptığı 168 bin TL`lik ve tanıtıma yaptığı 100 bin TL`lik yatırım ile 2013 yılında daha hızlı ve daha kaliteli üretim gerçekleştirerek, sektöründe lider bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

 
BİRÇOK ÜLKEDE TEMSİLCİLİKLERİ VAR
ARP Oto, Hollanda, İngiltere ve Ukrayna`da temsilcilikler açarak, Ukrayna, İran, Polonya, Mısır, Cezayir, Rusya, İngiltere, Finlandiya, İsrail, İsveç, Almanya, Irak, Katar, Azerbaycan gibi birçok ülkeye de ihracat yapmaya devam ederken yurtdışında da adından sıkça söz ettiriyor. Ürün çeşitliği olarak Uzun vadeli stratejiler geliştiren ARP Oto, tasarımları ile yedek parça ve aksesuar dünyasına yepyeni bir anlayış getirerek, sürekli gelişimi ile de müşterilerini memnun ediyor. Firma, 35 kişiden oluşan konusunda uzman personeli ile satış, servis, yedek parça ve ikinci el hizmeti sunuyor.
 
ÖDÜLE DOYMUYOR
ARP, 2007 yılında “Türkiye İhracat Şampiyonu” olarak, Dış Ticaret Bakanı Kürşat Tüzmen tarafından verilen ödüle sahip oldu. Aynı zamanda firma OEM üreticiliğini hedefleyerek yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları sonucunda BMC ve TİC. A.Ş.`nin üretmiş olduğu otobüs, minibüs ve kamyon gruplarının direksiyonlarını imal ederken OEM üreticiliğine başlayıp çalışmalarını da genişletti. 2011 yılında ise TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu`nun elinden TOBB`un düzenlediği “Türkiye`nin en hızlı büyüyen ilk 25 firması” ödülüne layık görülürken, Başbakan'dan da Girişimcilik Ödülü aldı.
 
SEKİZ ANA DİSTRİBÜTÖRLE ÇALIŞIYOR 
Pıck-up, suv, jeep, ağır ticari ve hafif ticari araçların her türlü alüminyum, krom ve poliüretan malzemelerden olmak üzere ön ve arka koruma barları ve yan basamak barları gibi birçok aksesuar üretimini gerçekleştiren firma, Temsa Mitsubishi, Nissan Türkiye A.Ş., Anadolu Isuzu, Daihatsu Türkiye A.Ş., Volkswagen Doğuş Otomotiv, Ssanyong Şahsuvaroğlu, Tata İsotlar, Mermerler Chery olmak üzere sekiz ana distribütörle çalışıyor. ARP tüm üretim çalışmalarını SPM Servis Paslanmaz Metal, Tasarım Plastik Şirketi, Akpa Alüminyum Plastik Şirketi gibi başta gelen tedarikçileri ile sürdürüyor.
 
 
Son yılların en hızlı büyüyen firmalarından olan ARP Otomotiv 2012 yılında tüm kurumsallaşma çalışmalarını ve uluslararası görüşmelerini tamamlayarak 2013 yılında yapacağı ticari hamlelere bomba gibi hazırlandı. ARP Otomotiv‘in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Yasin Arapoğlu ile ARP Otomotiv`i konuştuk. Enine boyuna ARP Otomotiv sizlerle…
 
ARP Otomotiv olarak kaç kalem ürününüz var? Özel ürünlerde üretiyor musunuz ve üretiyorsanız hangi taleplere göre üretiyorsunuz?
Bizim binlerce ürünümüz var. Özel üretimi de şöyle tanımlayayım, ürün kalemlerimiz azken biz ihracatımızı başlatmak amacıyla yurt dışına gittiğimizde elimizde şunlar var diyerek belirtiyorduk. Her ülkenin zevkleri, kültürleri farklı olduğundan bizim ürettiğimiz bu ürünleri kendi kültürüne yakıştırmazsa tercih etmiyorlardı. Fakat bizim kültürümüze uyan hangi ülkeler var derseniz genellikle Avrupa ülkeleri diyebilirim. Arap dünyası ise bizimle pek örtüşmüyordu. Şöyle söyleyeyim, dünyada bazı ülkeler var ki Alman arabalarını tercih ediyorlar. Bazıları da Japon arabalarından vazgeçmiyor.
 
ARP Otomotiv 2000 yılında kuruldu. Peki, ihracat kalemleri o tarihte mi başladı? Yoksa daha sonra mı?
Firmamız kurulduğunda başlamadı tabi ki, ancak ticaret hacmimizin bir nevi ihracatla arttığını söyleyebilirim. Bu gün en önemli satış kalemimiz ihracat. Ürünümüzün yüzde 70`ini ihraç ediyoruz.
 
Peki bizim ülkemizde en çok hangi arabalar seviliyor?
Türkler Avrupa arabalarını daha çok seviyorlar. Amerikan arabalarına heveslidirler fakat alman arabalarını tercih ederler.
 
Sizce bunun sebebi daha ABD`nin daha uzak olması ve daha pahalı arabalar üretmesi mi?
Bakıldığı zaman kaliteli bir araba istiyorsam ve asfaltta kullanıyorsam Avrupa arabası tercih ederim. Çünkü dış dizayn olarak bize uygundur, şıktır. Fakat kafalarda her zaman bir Amerikan arabası yatar, heveslenilir ama ulaşmak ve Amerikan arabasıyla yaşamak güçtür  çünkü motor gücü yüksek olduğundan vergi yükü çok yüksektir. Ayrıca yakıt masrafı da bir o kadar yüksektir. 
 
Peki diğer ülkelerin zevklerini belirlerken nelerden yararlanıyorsunuz, hangi materyaller ürününüzün özelliklerini belirlemenize yardımcı oluyor ?
O ülkelere bizzat seyahatlerde bulunuyor ve gözlemliyoruz. Bu seyahatlere bende katılıyorum ve bu yüzden çok sık yurtdışı seyahatleri yapıyorum. Tasarım ve modelleri ben kendim çizdiğim için bizzat görmek istiyorum. Çünkü kültürü anlamanın üretim için en önemli etken olduğunu düşünüyorum.
 
Üretimin tamamen içindesiniz yani?
Şimdi ürünün hayal edilme kısmı bende. Ben tasarlıyorum, ben çiziyorum. Fakat bunu ergonomi ve kullanılabilirlik zeminine oturtma işini Ar-Ge departmanımız yapıyor.
 
Anlaşılan o ki dev bir firmadan bahsediyoruz. Herşeyiyle tüm gelişimini tamamlamış bir firma ARP Oto. Peki firmanın geçen yıl ki cirosu nedir ? 
Son 3 yıldır ciromuz 10 milyon Türk Lirası. Bu yılda hedefimiz aynı ciroya ulaşmak. Çünkü ekonomi ülkemizde çok değişken ve cironuzu stabil tutabilmeniz bir başarıdır. 
 
ARP sizin için ne ifade ediyor?
Benim ARP ile ilgili düşüncem hiçbir zaman olduğu gibi kalması olmadı. Ben sürekli daha ileriye götürmek ve büyütmek niyetindeyim. Firmanın adını ben koydum ve ona bir bebek gibi bakıyorum. Bazıları yeter diyor ama benim için yeterli değil. Her zaman geliştirilecek bir şeyler vardır. Hizmet hiç bir zaman bitmez.
 
Yani maddi bir kaygı değil vizyoner bir kaygınız ve arzunuz var.
Memuriyet hayatımda maddi kısım çok önemliydi çünkü kazandığımız para ile belli bir standartta yaşayabiliyorduk. Hep maddiyat için mücadele etmek zorunda kalıyorduk. Fakat ticaret hayatına girdikten sonra para benim için aşılmış durumda. Benim geleceğim ile ilgili parasal bir kaygım yok. Fakat durum böyle diye ömrümün geri kalanını oturarak geçirmek istemiyorum.
 
ARP`nin önümüzdeki yıl ki vizyonu nedir?
ARP`nin 3 bin 500 metrekare alanı vardı. Geçtiğimiz yıl bunu yaklaşık olarak bin 500 metrekare kadar genişlettik.  Amacımız da üretimi rahatlatmak ve müşteriye daha hızlı ürün verebilmekti. Marmara Kalkınma Ajansı`ndan bir proje aldık ve bitirdik. ARP`nin vizyonunu değiştirdik, elemanlarımızı eğittik, yurtdışı seyahatlerimizi bitirmek üzereyiz. Müşterilerimizin ayağına tekrar gidiyoruz ve yeni kataloğumuzu takdim ederek ürünlerimizi inceleyebilmelerini sağlıyoruz. Anlayacağınız ARP 2013 e bomba gibi hazırlanmış vaziyette. Ayrıca Kazakistan`a yatırım yapmaya da hazırlanıyoruz.
 
Kazakistan yatırımınıza nasıl karar verdiniz ? 
ARP yurtdışı açılımına Avrupa`dan başladı. İlk temsilciliğimizi Hollanda`ya kurduk. Daha sonra Afrikanın kuzey bölgesinde kalan ve ticari faliyetleri yoğun olan yerlere indik. Bunun ardından Ukrayna üzerinden Rusya`ya açıldık. En son Suriye ve Irak`ta yatırımlar yaptık. Kazakistan ile beraber de biz Türki Cumhuriyetlere açılmak istiyoruz. Yani Kazakistan Türki cumhuriyetler hamlemizin ilk adımını oluşturuyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ