KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Şirketlerde hileye son
Şirketlerde hileye son
Finans
24 Aralık 2012 Pazartesi 09:08
  • 1145
  • 0

Şirketlerde hileye son

Şirketlerin ve kurumlarınn hile denetimini sağlayacak ve haritalarını çıkartacak olan Türkiye’nin ilk yerli hile denetim şirketi Fraud Audit Corporation’ı (FAC) kuruldu

Yönetim Kurulu başkanlığını bağımsız adli muhasebe uzmanı Baki Toraman'ın yaptığı şirket FAC, Amerika`daki mali dedektiflik sistemine benzer şekilde şirketlerdeki hile ve yolsuzlukların izini sürecek. “FAC Uluslararası Hile Denetimi ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ” yönetim kurulu başkanı Baki Toraman, dünyada her yıl 3 trilyon dolarlık yolsuzluk yapıldığını belirterek: 'Türkiye için kesin bir rakam yok. Amacımız bu rakamları belgelerle belirleyerek, şirketlerde kurumsallaşma yolundaki hilenin önünü kesmek' dedi.

 
“GÜVEN AMA KONTROL ET”
FAC Uluslararası Hile Denetim ve Danışmanlık şirketinin 40 ilde 8 şubesi bulunuyor. Firma içerisindeki sistemin kuruluşu ve otokontrolleri seminer programlarıyla anlatacak olan şirket, 'Güven ama kontrol et' sloganıyla işe başlıyor. Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Baki Toraman ' Güven sadece bir duygudur, kontrol sistemi değildir. Biz bu duyguyu koruyup kontrollerin de yapılması gerektiği ve nasıl yapılması gerektiği noktasında şirketleri ve kişileri bilgilendireceğiz.' dedi
 
HİLE HARİTASINI ÇIKARTACAK
Şirketlerde hilenin üzerine gidilmesi ve konuyla ilgili hassasiyet gösterilmesi gerektiğine dikkat Baki Toraman, şirket içi hilelerin çok ciddi kar kayıplarına neden olduğunu belirterek; 'Konuyla alakalı çalışmaların Türkiye'de hız kazanması gerekiyor. Türkiye'nin hile haritasını belgelerle ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz. Türkiye'nin hile haritasındaki rakamlarının nereden geldiğini belgeleyerek sunacağız.' dedi. FAC hile haritasını çıkarmadaki tüm istatistikleri belgelerle açıklamayı hedefliyor.
 
HİLEDEN KORUNMA EĞİTİMİ
FAC, bünyesinde birçok deneyimli kişiyi barındırıyor. Etkili iletişim konusunda uzman kişilerden oluşan şirket, ilk Kurumsal Yönetişim- Farkındalık ve Kişisel Gelişim Eğitimlerini ilimizde verecek. FAC bu eğitim programlarında;  şirketlerin hileden korunarak etkin bir denetim sağlayabilmesi için alınacak önlemleri, iletişim ve ilişki kurmayı, problem çözüp stresle başa çıkma yöntemleri, zaman ve takvim yönetimi ve hile denetimi uygulamaları gibi konularda eğitim verecek.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ