KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Yılda 3 milyon kişi ağırlıyor
Yılda 3 milyon kişi ağırlıyor
Finans
31 Aralık 2012 Pazartesi 09:29
  • 1341
  • 4

Yılda 3 milyon kişi ağırlıyor

Kentimizde kurularak Türkiye’ye yayılan Göçmen Börekçisi, yılda 3 milyon kişiyi şubelerinde ağırlayarak kaliteli hizmetin adresi oluyor
2004 yılında ilk şubesini açan ve şu anda 55 noktada ürünleri satışa sunulan Göçmen Börekçisi, 2012 yılında yaklaşık 20 bayi daha açarak büyümeye tüm hızıyla devam ediyor. Firma, 40 deneyimli personelinin yanı sıra, KOMEK'den alarak eğittiği 15 kişilik bir stajyer grubuna da sahip. Kocaeli başta olmak üzere, Sakarya ve İstanbul gibi önemli bir çok ilde şubeleri bulunan firma, ayrıca Ankara ve Tokat'ta bulunan başka börek satışı gerçekleştiren firmalara da satış gerçekleştiriyor.
 
BAYİLİK BAŞVURULARI SIRADA
Şu an hali hazırda bekleyen 25 tane bayilik başvurusunun olduğunu belirten Göçmen Börekçisi Genel Müdürü ve firmanın sahiplerinden İlker Can Dönmez, "Bayi konseptlerimizi, franchising yöntemlerinden biraz daha farklı yollarla belirliyoruz. Anahtar teslim bayiler yapmıyoruz. Bayilerimizin kapasitesini birbirine yakın tutuyoruz fakat birebir aynı olmuyorlar. Yine de yapım ve tasarım aşamasında işin içinde bulunmaya özen gösteriyoruz. " dedi.
 
3 MİLYON KİŞİ YİYOR
Yılda yaklaşık 3 milyon kişinin böreklerini yediğini belirten Dönmez, " Şu an günde 3 aracımız sürekli bayilere çıkıyor ve kentin börek talebini karşılamak için uğraşıyor. 2 günde bir Sakarya'ya, 2 günde bir İstanbul'a kesinlikle araç gönderiyoruz. Çünkü ürünlerimize gelen talep çok fazla ve bu durumda üretim hacmimizi genişletmemiz gerekebiliyor. Bütün gücümüzle bu talebi karşılamaya odaklandık. İlerleyen zamanlarda Göçmen Börekçisi'ni daha fazla göreceksiniz" dedi.
 
SIVI YAĞ İLE YAPILIYOR
Böreklerinde kullandıkları tarifleri vermekten kaçınan Dönmez, " Her büyük gıda firması gibi bizimde vermek istemediğimiz özel bir tarifimiz var. Fakat şunu söyleyebilirim ürünlerimizde tamamen sıvı yağ kullanıyoruz. Hiçbir ürünümüzde margarin kullanmıyoruz. Bu maliyetimizi arttırıyor fakat böreklerimiz kesinlikle insanları rahatsız etmiyor. İstediğiniz kadar börek tüketseniz bile asla sindirim problemi yaşamıyorsunuz. Böreklerimizin hafifliği buradan geliyor" dedi.
 
TAZE OLMASI ÇOK ÖNEMLİ
Ürünlerinde kullandıkları bütün malzemelerin taze olmasına dikkat ettiklerini ve bu konunun çok önemli olduğunu vurgulayan Dönmez," Ustalarımız böreklerimizi yaparken anlık olarak karılan taze hamurlar kullanılır. Ürünlerimizin içine koyduğumuz malzemelerinde aynı tazelikte olması konusunda da son derece dikkatli davranmaya özen gösteriyoruz. Bizim firmamızda hamurlarımızın yoğrulmasından tutun ürünün ulaştırılmasına kadar her detay yakından takip edilir " dedi.
 
DİSİPLİN VE İSTİKRAR
Başarının anahtarını disiplinli ve doğru bir çalışmaya borçlu olduklarını söyleyen Dönmez, " Bizim bütün ürünlerimizde standart bir tarifimiz var. Bu tarifler bizim ustalara olan bağımlılığımızı da azaltıyor. Bir usta ile yollarımızı ayırdığımız zaman yeni gelen usta aynı tarifleri uyguluyor. Bu durum ürünlerimizin lezzetinde istikrarı yakalamamızı sağlıyor" diye konuştu
 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ