KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Türkiye’de ekonomik kriz yaşam riskinde değil
Türkiye’de ekonomik kriz yaşam riskinde değil
Güncel
02 Nisan 2010 Cuma 13:19
  • 699
  • 0

Türkiye’de ekonomik kriz yaşam riskinde değil

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, esnafın değişimi ve dönüşümü için ne tür destekler gerektiği konusunda bir strateji belgesi ve eylem planı hazırladıklarını belirtti

''Esnaf değişim dönüşüm strateji belgemiz 7 tane alanı ve bu 7 alandaki 30 tedbiri içeriyor''
Ergün, ''Ekonomik krizden çıkış başladı diyebilir miyiz?'' şeklideki soruyu yanıtlarken, dünya ekonomisinde büyük bir kırılma, büyük bir daralma, yeni bir global kriz yaşanmadığı sürece Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan bir sorun yaşamayacağını söyledi.
Türkiye'nin kendi iç dinamiklerini sağlam bir zemine oturttuğunu, mali yönetimin, finans sektörünün sağlam bir zeminde olduğunu, bu dönemde reel kesimin, sanayi üretiminin ciddi bir stres testinden geçtiğini anlatan Ergün, Türkiye sanayisinin ve iş adamlarının bu stres testini başarıyla tamamladığını kaydetti.

Bakan Ergün, ''Dolayısıyla Türkiye, kendi iç ekonomik sorunları nedeniyle bir ekonomik kriz yaşama riskinde değildir. Dışarıdaki gelişmeleri takip ettiğimizde de önümüzde kısa veya orta vadede önemli global ekonomik kriz görüntüsü yoktur. O zaman Türkiye ekonomisinin bu çıkış trendini devam ettireceğini rahatlıkla söyleyebiliriz'' diye konuştu.

''İşsizlikle mücadele, Türkiye'nin bu büyüme rakamlarının neresinde yer alıyor?'' şeklindeki soru üzerine Bakan Ergün, bu rakamların işsizliği de olumlu etkileyeceğini, son çeyrekteki yüzde 6'lık büyüme trendinin bundan sonraki çeyreklerde de devam etmesi durumunda, işsizlik rakamlarının aşağı doğru çekileceğini belirtti.

Bakan Ergün, geçen yılın büyüme rakamlarının 2010 yılının büyüme hedeflerini etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin soruyu yanıtlarken de 2010 yılındaki büyüme hedefinin Orta Vadeli Programda yüzde 3,5 olarak yer aldığını, bu rakamın revize edilmesi için henüz erken olduğunu kaydetti.

Daha sağlıklı bir revizyona gitmek için 2010 yılının birinci çeyrek verilerini de görmek gerektiğini ifade eden Ergün, Haziran sonunda daha net bir rakam söyleyebileceklerini belirtti.

Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde yakalaması gereken büyüme hedefinin yüzde 7 ve üzerinde olması gerektiğini ifade eden Ergün, çalışmalarını da buna göre odakladıklarını kaydetti.

ESNAFA YÖNELİK PAKET
Esnafa yönelik bir paket hazırlığı içinde olduklarının hatırlatılması ve bu paketin içeriğinde neler olduğunun sorulması üzerine Bakan Ergün, bunun 60. hükümet programında bakanlıklarına verilmiş bir görev olduğunu söyledi.

Esnafın değişimi ve dönüşümü için ne tür destekler gerektiği konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak bir strateji belgesi ve eylem planı hazırladıklarını ifade eden Ergün, bugün hazırladıkları strateji belgesinin ve eylem planının ana unsurlarını Bakanlar Kurulunda sunacaklarını belirtti.

Böyle bir çalışmaya çoktan beridir ihtiyaç olduğunu ifade eden Ergün, şöyle konuştu:
''Global ekonominin etkileri, iç piyasadaki gelişmeler, esnafın değişim ve dönüşüm konusunda bazı desteklere ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bu desteklerin kimisi maddi, kimisi teknik, kimisi yönetim, kimisi eğitim destekleridir. Bu tür destekleri vermemiz gerektiğini gördük.

Mesela market tartışmalarındaki hadise de... Evet piyasada bir dönüşüm ihtiyacı var. Bu dönüşümü sağlıklı bir zeminde sürdürebilmek için bir düzenlemeye de ihtiyaç var. Bakkallar küçük marketler bir yapısal dönüşüm içerisinde sisteme sağlık bir şekilde entegre olmalılar organize perakende sektöründe daha sağlıklı bir zeminde gelişmeli. Bunun için büyük mağazalar şu projeyi de bizimle paylaşıyorlar. Diyorlar ki (bakkalları bu sistemin içerisine entegre edecek projeleri birlikte geliştirelim) Bunlar da yaşasınlar biz de sağlıklı bir zeminde ilerleyelim. Bu paket bu tür organizasyonlara da imkan veriyor.''

Parçalı yapısıyla esnaf kesiminin ayakta kalmasının son derece zor olduğunu, bunların bir dönüşüme ihtiyacının olduğunu, bu dönüşümü ana sektörle ve ana sektörün yan unsurlarıyla bir araya gelerek oluşturmak gerektiğini anlatan Ergün, ''Bu Esnaf Değişim Dönüşüm Strateji belgemiz bütün bunlara imkan veren, yaklaşık 7 tane alanı içeren ve bu 7 alanda 30 tane tedbiri içeriyor'' dedi.

ESNAFIN KREDİ VE FİNANSMAN ŞARTLARI GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Bu dönüşüm sırasında esnaf ve sanatkarın kredi ve finansman şartlarının gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Ergün, şöyle devam etti:
''İkincisi vergi istihdam ve diğer yüklerinin azaltılmasıyla ilgili şartları gözden geçirmek gerekiyor. Üçüncü alan, esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi gerekiyor. Dördüncü alan yenilikçilik ve girişimcilik ruhunun geliştirilmesi gerekiyor. Altyapı, kümelenme ve ortaklık faaliyetlerini desteklememiz gerekiyor. Bir başka başlık da hukuki düzenlemeler yapılması gerekiyor. Örneğin Esnaf örgütlenmeleri çok dağınık 3 binden fazla odada örgütlenme var. Bu örgütlenmenin maliyeti yılda 400 milyon lira.  Her şeyin odası var. Ayakta içiciler odası var mesela, semerciler odası var bir sürü oda var. Bunların daha modern bir örgütlenme yapısına ulaşması lazım. hukuki düzenlemeler bunları içerecek. Son olarak esnaf ve sanatkarın AB programlarından ve desteklerinden yararlanmasıyla ilgili de bir çalışma var.''

Bakan Ergün, söz konusu modeli esnaf örgütü temsilcileriyle birlikte geliştireceklerini, bir model dayatma peşinde olmadıklarını ifade ederek, ''Bu 7 önceliği, 30 tane tedbirle esnafın hizmetine sunmuş olacağız ve esnafın değişimi ve dönüşümüne biz de bu anlamda bir destek vermiş olacağız'' diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ