KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
‘Canları’ yalnız bıraktılar
‘Canları’ yalnız bıraktılar
Güncel
09 Aralık 2012 Pazar 15:33
  • 2709
  • 1

‘Canları’ yalnız bıraktılar

Bu yıl 7.’si düzenlenen ve geçtiğimiz yıllara göre katılımın az olduğu ‘Sevgide Buluşalım’a başta CHP’liler olmak üzere AKP’li vekiller de katılmayarak, Canları yalnız bıraktı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Alevi derneklerinin ortaklaşa düzenlediği “Sevgide Buluşalım” etkinliğinin 7.`si, Atatürk Spor Salonu`nda gerçekleşti. Ezgilerin söylendiği, duaların okunduğu programa katılımın az olması ise dikkatleri çekti. CHP`liler geçen yıl 6.`sı düzenlenen etkinliğe büyük ilgi gösterirken bu yılki programda yer almadı. Öte yandan AKP`li vekillerin de katılmadığı Sevgide Buluşalım etkinliğinde konuşmaların yapılmasının ardından başkan Karaosmanoğlu da KOTO Başkanı Mustafa Efe`nin babasının cenaze töreni nedeniyle ezgileri dinlemeden salondan ayrıldı. 
 
KATILIM AZ OLDU
Vatandaşların ilgisinin az olduğu etkinliğe vali yardımcısı Abdullah Etil, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmoğlu, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, genel sekreter yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik,  Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Yüce, ilçe Alevi dernekleri ve davetliler katıldı.
 
VEKİLLER YOKTU
Programa geçen yıllarda yoğun ilgi gösteren CHP`li vekiller ve siyasilerin bu yıl katılmaması ise dikkat çekti. Bunun yanında iktidar partisi olan AKP`nin milletvekilleri de bu özel etkinlikte yer almadı. Vekiller etkinliğe katılamamalarının sebebi olarak bütçe görüşmelerini öne sürerken, kimi konuklar ise kendi aralarında CHP`nin durumu protesto ettiğinin kulislerini yaptı. 
 
YERLERE OTURAMADILAR
Geçtiğimiz yıllarda salondaki koltukların yerine yerlerde oturmayı tercih eden katılımcılar bu sene sadece koltuklarda oturatabildi. Yerlere oturulmasına izin verilmeyen katılımcılar gösterileri, uzaktan izledi. Bazı Aleviler`in başlarına Hz. Ali yazılı bantlar taktığı programda Alevi kültürünü yansıtan kitaplar salon içinde satışa çıkarıldı. Vatandaşlara Büyükşehir belediyesi tarafından 3 bin adet su ve simit dağıtıldı. 
 
BİRLİK MESAJLARI 
Program bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından Kocaeli Alevi Dernek başkanlarının sahneye davet edilmesiyle başladı. Burada ilk konuşmayı dernek başkanları adına Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şube Başkanı Hüseyin Gülseven yaptı. Gülseven, “Kerbala`da şehit olanlar için  sahnede yaptığımız gösterileri tüm Canlar`la buluşturuyoruz. Tüm siyasi kurum ve kuruluşlar adına hepinizi dostlukla selamlıyorum” dedi. 
 
BİNA EDİLEMEZ
Hüseyin Gülseven`in ardından Alevi-İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Yüce bir konuşma yaptı. Son derece anlamlı bir gün olduğunu söyleyen Yüce, İslam`ın kendi iç dinamikleriyle yaşanamayacak duruma geldiğini belirtti. Yüce, “Dinin üstüne saltanat bina edilemez” diyerek İslam kardeşliği ve Alevlilik hakkında uzun süren açıklayıcı bir konuşma yaptı.
 
YANLIŞ YAPIYORUZ
Etkinlikte son konuşmayı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptı. Bir yerlerde yanlış yaptıklarını ifade eden Karaosmanoğlu, “Dünya her geçen gün küçülürken insanlar aynı hızla birbirinden uzaklaşıyor. İnsanın insana ettiğinden tarih utanıyor bazen. Biz birbirimize dostça gülümseyerek, ayrılığı gayrılığı ortadan kaldırarak yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Bizim her şeyimiz bir. Geçmişimiz geleceğimiz Bir. Yürüdüğümüz yollar bir. Herkes huzur içinde yaşasın istiyoruz. Türkiye`nin harcını yeniden sevgiyle karıyoruz. Bize el verenlere sevgide buluşanlara minnettarım” diyerek teşekkür etti.
 
AŞURELER DAĞITILDI
Konuşmaların ardından konuk sanatçıların seslendirdiği deyişlerle devam eden programda, Kur`an-ı Kerim okumasının ardından Cem Erkanı gerçekleştirildi. Katılımcıların duygusal anlar yaşadığı programda Cengiz Özkan, Muharrem Temiz ve Özlem Özdil seslendirdikleri türkü ve deyişlerle aşure etkinliğine anlam kattı. Program dua ve 4 bin kap aşure dağıtımıyla sona erdi. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ