KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
‘Dişi Horoz’ sezonu alkişlarla açti
‘Dişi Horoz’ sezonu alkişlarla açti
Güncel
21 Kasım 2012 Çarşamba 16:00
  • 773
  • 0

‘Dişi Horoz’ sezonu alkişlarla açti

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunu ‘Dişi Horoz’ sezonu açtı. Prömiyerinde sanatseverlerden tam not alan oyun ayakta alkışlandı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları`nın yeni sezon oyunlarından ‘Dişi Horoz`un prömiyeri Gölcük Kervansaray Sahnesi`nde gerçekleştirildi. Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği oyun ayakta alkışlandı. Prömiyere; Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Ali Yeşildal, ilçe protokolü ile tiyatroseverler katıldı.
 
FASILLA BAŞLADI
Bir köşkte yaşayan Keçecizade ailesinin trajikomik hikayesinin konu edildiği ‘Dişi Horoz` oyunu yaklaşık yarım saat süren bir fasıl heyetiyle başladı. Kocaeli Şehir Tiyatroları sanatçılarından oluşan koronun söylediği birbirinden güzel eserler dinleyicileri tam anlamıyla mest etti. Sanatseverlerin buluştuğu oyunda herkes sanatadoydu.
 
YARGILAR ÜZERİNDEN
‘Eğer bir toplumda aile içinde huzur yoksa o ülkede huzuru tesis edemezsiniz`, ‘Eğer bir toplumda aile içi şiddet varsa sokaktaki şiddeti engelleyemezsiniz`, ‘Eğer bir toplumda aile içinde adil davranış biçimi yoksa o ülkede adaleti hakkıyla uygulayamazsınız`, ‘Eğer bir toplumda aile bireyleri birbirine saygı duymuyorsa o ülkede insanların birbirine saygı duymasını bekleyemezsiniz` gibi kalıp yargıları çeşitli boyutlarıyla gözler önüne seren oyun büyük ilgi gördü.
 
BİR GARİP AİLE
Bu sezonun en iddialı yapımları arasında yer alan ‘Dişi Horoz`un düşündürürken güldüren, insanı şaşkınlığa sürükleyen, hüznü ve neşeyi aynı anda yaşatan son derece ilginç bir kurgusu var. Babasının Kahya olması nedeniyle Keçecizade Köşkü`nde doğup büyüyen, annesi kendisini doğururken vefat eden, babasını da kaybedince köşkte bir başına yaşamak zorunda kalan Güllü`nün gözünden anlatılan oyunda, pek çok çelişik karakterin bir arada yaşadığı ‘Keçecizade Ailesi`nin trajikomik hikayesi konu ediliyor. 
 
GÖZYAŞLARI SEL OLDU 
‘Eğer bir toplumda aile içinde huzur yoksa o ülkede huzuru tesis edemezsiniz` yargısını çeşitli boyutlarıyla gözler önüne seren oyun salonda duygulu anların da yaşanmasına yol açtı. Özellikle oyunu yazıp yöneten 41 yıllık tiyatro sanatçısı Mehmet Beyazıt`ın oyun sonrasında yaptığı konuşma esnasında pek çok izleyicinin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.
 
KADRO ÇOK ZENGİN
Mehmet Beyazıt`ın yazıp yönettiği, Meltem Özsavaş`ın yönetmen yardımcılığını, Arzu Bigat Baril`in ise sanat danışmanlığını yaptığı oyunda; Bülent Baytar, Meltem Özsavaş, Zeynep Özan, Seda Güven Şahin, Salih Mat, Nuri Karadeniz, Aytek Mete Elgün, Işık Öztorun ve Levent Muratoğlu rol alıyor. Halen yoğun şekilde prova çalışmaları süren oyunun dekor tasarımında Rona Topçuoğlu, kostüm Tasarımında Mehmet Ali Zeren, ses tasarımında ise Mehmet Cebe görev yapıyor.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ