KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7660 TL
  • 6.3561 TL
  • 7.4267 TL
Kocaeli Zirve
‘’Fatma Hanım yanlış yapıyor!'’
‘’Fatma Hanım yanlış yapıyor!'’
Güncel
05 Ağustos 2019 Pazartesi 13:38
  • 1811
  • 2

‘’Fatma Hanım yanlış yapıyor!'’

Kocaeli'nin duayen gazetecisi İsmet Çiğit, Ses Kocaeli Haber sitesinde ‘’Fatma Hanım yanlış yapıyor!'’ başlıklı bir yazı yazdı.

''Fatma Hanım yanlış yapıyor!'’ 

Geçen gün, “Efsane Başkan” Sefa Sirmen SES Kocaeli’nin Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerindeki ofisine ziyarete geldi. Güngör Arslan, ben ve Sefa Bey dost sohbeti yapıyoruz.

“Sayın Başkan” dedim. “1989’da İzmit Belediye Başkanlığına ilk seçildiğinizde 1’inci icraatınız ne olmuştu?”

Hiç tereddüt etmeden yanıt verdi:

“Parti örgütünün tavsiye ettiği, İzmit’in her mahallesinden 200 genci Belediye’de işe başlattım.”

O dönem İzmit Belediyesi 5 yıllık ANAP iktidarından CHP’ye geçmiş. Maaş ödeyecek para yok. Belediye’ye ait şirketler, eleman çalıştırılacak şantiyeler, ofisler yok. Sirmen ayrıntıya girdi.

 

“Aslında pek çok dostum ve partilim itiraz ettiler. Kimseyi işe alma. Bir kişiyi alırsın 5 kişi gücenir, dediler. Ben dinlemedim. Seçim döneminde çalışan, ailesinin geçimi için ise ihtiyaç duyan 200 kişiyi hemen işe aldım. Belediye’nin her birimine birer ikişer yerleştirdim. İzmit Belediyesi binasına gelen CHP’liler her bölümde kendilerinden birinin olduğunu gördüler. Belediye’nin havası hemen değişti.”

Sefa Sirmen’in 15 yıla yaklaşan İzmit iktidarında bu kentte binlerce kişiyi iş sahibi yaptığı bilinir. Üstelik, ilk başlangıçtaki 200 kişiden sonra insanları iş sahibi yaparken, hiç birinin siyasi görüşünü de önemsememiştir. İlimizde AKP’nin teşkilatlarında çok önemli görevler yapmış, bugün de partinin ilimizde ki en saygın isimlerinden biri olan bir dostum, birkaç yıl önce bana şu hikayeyi anlatmıştı:

“Sefa Bey, Belediye Başkanı olduğunda, ben İzmit’te Milli Görüş Partisi’nin teşkilat yöneticisiydim. İki tane ise çok muhtaç, çok zor durumda partili arkadaşım vardı. Sefa Bey’e telefon açtım. Kendimi tanıttım. Partili iki arkadaş için iş talep ettim. Çok sıkıntıda olduklarını söyledim. Ertesi gün Fazilet partili bu iki genç, Belediye’de işe başladılar.

Aradan yıllar geçti. Ben AKP’de yöneticiyim. Bütün Belediyeler de biz iktidardayız. Büyükşehir şirketlerine taşeron işçi alınacak. Parti teşkilat yöneticisi olarak benden de iki isim istediler. Partili iki gencin adını verdim. Bir hafta sonra, Belediye’den aradılar. İki isimle ilgili araştırma yapılmış, dedelerinin dedesi CHP’liymiş. O insanları işe almadılar, beni vatan haini ilan ettiler. Az kalsın beni partiden atacaklardı.

----------

2004’te ilimizde ki yerel yönetimlerde AKP iktidarı başladıktan sonra belediyelerde nelerin yaşandığını biliyoruz. Ne kadar CHP’li varsa hepsini attılar. Pek çok CHP’li olgun davrandı, istifa etti. Pek çok CHP’li hakkında dosyalar tutuldu, davalar açıldı.

Yasal olarak işten atamadıklarını sürgüne gönderdiler. Osman Küçükosmanoğlu’nun eline süpürge verip Demiryolu caddesini temizlettiler.

CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Başkanlığı makamında 4 ayı bitirdi. CHP’lileri işe almamakla övünüyor. Pek çok genç, işsiz, partili var. 31 Mart öncesi Fatma Hanım için kendilerini ortaya koydular. Eğer seçimi AKP kazansa bu çocuklar şimdi İzmit’i terk etmek zorunda kalmışlardı.

Kimse Fatma Hanım’a “Torpilli kişileri al. Onlara 7-8 bin TL maaş ver” demiyor.

“Akrabalarını, yakınlarını, milletvekillerinin akrabalarını işe al” demiyor.

Ama 4 ay bitti, İzmit Belediyesi’nde hâlâ AKP’nin Nevzat Doğan’ın kadroları iş görüyor.

CHP’li çocuklar işsiz. Belsa çevresindeki kıraathanelerde çile çekiyorlar.

----------

 

Fatma Kaplan Hürriyet “31 Mart’ta seçimi ben kazandım” havasında. Öyle değil. 31 Mart’ta seçimi CHP’liler kazandı. Çok çalıştılar, çok koşturdular.

Fatma Hanım “ Bana AKP tabanı oy verdi” diyor olabilir. Yüzde 1’dir 2’dir 3’tür. Geçmişte AKP’ye oy vermiş seçmenlerin bir bölümü de oy vermiş olabilir. Ama asıl CHP’liler verdi. İYİ Parti’liler verdi. Doğulu, kürt kökenli vatandaşlar, muhacirler, manavlar, Saadet Partililer verdi. “AKP dönemi bitsin. İzmit yenilensin” diye Fatma Hanım’a oy verdiler.

----------

Fatma Hanım şimdiden 5 yıl sonra ki Büyükşehir seçimini düşünüyor. Önce İzmit Belediye Başkanı olarak kendini kanıtla. Bir şeylerin değiştiğini göster.

Büyükşehir Belediyesi Murat Kekilli’yi Fuar’a getirip övünüyorsa, sen Zülfü Livaneli veya Serdar Ortaç’ı getir de, Perşembe Pazarı alanında kendilerini jiletleyen gençler yerine dans eden gençler göster.

Grafiti sanatçıları getir, İzmit’i rengarenk boyat. Yürüyüş yolunda hâlâ kemençe çalıyorlar. Sen öyle bir ekip kur ki, eski 1’nci geçit mevkiinde “Eski dostlar” eski Anıtpark geçitinde “ Telgrafın tellerine kuşlar mı konar?” söyleyelim.

Bu şehrin önemli isimlerinden Kandıralı Mustafa’yı bul. Uluslararası “Klarnet festivali” düzenle.

Bir eğlenelim, moral bulalım. Yıllarca bu kentte ezilen, ötelenen, yok sayılan CHP tabanına, gençlere; “Burası İzmit, burası güzel İzmit” dedirtelim.

Fatma Hanım’ı kim yönlendiriyorsa, yanlış yönlendiriyor diye düşünüyorum. Bu kafa ile giderse, 5 yıl sonra bırakın büyükşehri, yeniden İzmit Belediyesi’ni bile göremez. Zaten milletvekilliği de bitti. Sıradan bir avukat olarak aramızda yaşamaya devam eder.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
nankörluk yapıyor
Yazan: Remzi

benim kızım antalya da calısıyor du igametgahı burdaydı oy kullanmak için hem de fatma ya oy kullanmak için 16 saat lığine izmit e geldi gitti..ısrarla davetiye verdım ve söyledim kızım düğünde tesrifleriz, bekler diye degil gelmek beni de çok iyi tanır fatma..tebrik mesajı dahi gondermedi..gonul kırmak kolaydır..gonul almak zordur fatma ..

0 Beğendim
0 Beğenmedim

DİĞER HABERLER

Test yaptırmayana 855 TL ceza!

Test yaptırmayana 855 TL ceza!

İstanbul'da otobüs durağına dalan halk otobüsünün dehşeti yaşatması, Avcılar'da bir servis minibüsünün öğrenciyi ezmesi ticari araç sürücülerinin belgelerini ve psikoteknik raporlarını bir kez daha gündeme getirdi. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 1 Aralıktan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste girip rapor alması mecburi hale getirildi. 1 Aralık itibariyle psikoteknik test raporu olmayan araç sahiplerine 885 lira, sürücülere ise 283 lira cezai işlem uygulayacak.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ